Biblioteki cyfrowe w Polsce

26.07.2022biblioteki

na przeczytanie tego artykułu potrzebujesz 5 minut

Biblioteki cyfrowe w Polsce

Czy na widok hasła ,,biblioteki cyfrowe w Polsce" Twoja pierwsza myśl była taka, że będziesz czytać o zdigitalizowanych zbiorach i starodrukach? Zapewne tak. Tak właśnie postrzegane są biblioteki cyfrowe w Polsce. Tymczasem to niejedyna definicja tych instytucji. Czym zatem są biblioteki cyfrowe? Co oferują i gdzie ich szukać w Polsce?

 

Biblioteki cyfrowe w Polsce - czyli co

Biblioteki cyfrowe w Polsce dzielą się na dwa rodzaje:

  • biblioteki ze zdigitalizowanymi starodrukami,
  • biblioteki udostępniające nowości wydawnicze w dniu ich wydania.

O tym drugim typie będziemy dzisiaj opowiadać. A zatem biblioteki cyfrowe to platformy, które udostępniają treści cyfrowe najczęściej w postaci ebooków i audiobooków - i takie usługi znajdziesz w naszym kraju. Jednak na rodzimym rynku można znaleźć również takie, które udostępniają kursy video czy podcasty (a to obszary, które stale zyskują na popularności, tym samym prężnie się rozwijają). Jednym słowem, jest w czym wybierać.

 

Biblioteki cyfrowe w Polsce - jak ich szukać

Przed rozpoczęciem poszukiwań zastanów się, czego potrzebujesz i oczekujesz od biblioteki cyfrowej. Jeśli oczekujesz pokaźnych zasobów ebooków, możesz znaleźć taką, która udostępnia literaturę wyłącznie w tej formie. Także, jeśli wolisz słuchać audiobooków, znajdziesz coś dla siebie. Wiele bibliotek cyfrowych oferuje darmowy okres próbny, dzięki czemu możesz sprawdzić, czy dana platforma jest dla Ciebie. Niektóre, jak ebookpoint BIBLIO, idą o krok dalej i udostępniają swoje zasoby zupełnie za darmo w bibliotekach publicznych, uczelniach i firmach. Jeśli więc chcesz przetestować tę usługę, udaj się do najbliższej placówki i zapytaj o możliwość skorzystania z zasobów.

Biblioteki cyfrowe w Polsce - co oferują

Przede wszystkim ogromne zasoby o różnej tematyce. Należysz do miłośników romansów, thrillerów albo fantasy? Książki z tych kategorii z pewnością znajdziesz w bibliotece cyfrowej. A jeśli lubisz się przełączać między różnymi formatami - to również rozwiązanie dla Ciebie.

 

 

 

Biblioteka cyfrowa - śląskie

Oprócz Śląskiej Biblioteki Cyfrowej - niesamowicie inspirującej instytucji, udostępniającej stare dokumenty, czasopisma i plakaty, będące interesującym źródłem wiedzy dla każdego miłośnika dawnych czasów - istnieje możliwość skorzystania z nowoczesnej biblioteki cyfrowej, która udostępnia nowości wydawnicze w dniu ich wydania, bez konieczności oczekiwania przez wiele miesięcy na liście rezerwowych. Listę bibliotek w województwie śląskim znajdziesz tutaj.

Również w innych województwach można wypożyczać książki z nowoczesnej biblioteki cyfrowej. Wszystkie instytucje współpracujące z BIBLIO znajdziesz tutaj.

 

 
Udostępnij:

chcesz poznać więcej szczegółów?