Coaching narzędziowy

21.04.2021firmy

na przeczytanie tego artykułu potrzebujesz 3 minuty

Coaching narzędziowy

Przedstawiamy poniżej procedurę coachingu narzędziowego, ale nie musisz trzymać się jej sztywno. Znasz już przecież ostateczny cel coachingu -- poszerzenie arsenału możliwości działania swojego podwładnego i przygotowanie go do praktycznego zastosowania nowych umiejętności. Wiesz, że w roli coacha nie oceniasz i nikogo do niczego nie zmuszasz, tylko obserwujesz podopiecznego w działaniu (doświadczenie), proponujesz nowe teksty i trenujesz, trenujesz, trenujesz.

 

Mapa w coachingu narzędziowym

 

W prowadzeniu coachingu może być Ci jednak pomocna świadomość pewnej naturalnej logiki jego przebiegu. Możesz mieć prostą i czytelną mapę, do której sięgniesz w momentach wątpliwości, aby wyjaśnić sens i kierunek swojego działania. Te oczywiste etapy edukacji i rozwoju pracownika z wykorzystaniem metody coachingu narzędziowego są zgodne z logiką ludzkiego postępowania.

 

Zorientowanie na podwładnego

 

Są oczywistą odpowiedzią na kolejne pytania: Czego teraz potrzebuje mój podopieczny? Jak mogę zabezpieczyć się przed niepotrzebną stratą czasu, destrukcyjnymi ocenami i bezproduktywnym przekonywaniem? Taka mapa i najważniejsze punkty odniesienia przedstawiają się następująco:

 

  1. Przekazanie decyzji o wdrożeniu coachingu.

  2. Umowa z podwładnym o roli coacha i celach do osiągnięcia.

  3. Obserwacja doświadczenia z udziałempracownika.

  4. Informacje zwrotne o atutach i rezerwach.

  5. Pula pomysłów nowych zachowań.

  6. Trening nowych wypowiedzi, zachowań i umiejętności.

  7. Zakończenie coachingu, czyli ważne pytania.

 

Tekst pochodzi z książki "Psychologia szefa 2. Coaching narzędziowy". Możesz ją wypożyczyć tutaj: ebook i audiobook

 

Źródło zdjęcia

 
Udostępnij:

chcesz poznać więcej szczegółów?