Czy reskilling i upskilling są drogie?

01.03.2023for employee hr

you need 7 minutes to read this article

Czy reskilling i upskilling są drogie?

Reskilling i upskilling są dziś absolutnie kluczowe w organizacji. Jednak przy procesach rozwojowych zawsze pojawia się pytanie o koszty. Czy reskilling i upskilling są drogie? Zdecydowanie nie. Można przeprowadzić oba te procesy za rozsądne pieniądze. Jak? Czytaj dalej, podpowiadamy.

 

Reskilling i upskilling z niewielkim budżetem

 

Przede wszystkim wyselekcjonuj diamenty, czyli kluczowe stanowiska, których organizacja nie może stracić. Po drugie ustal kompetencje, które są jej potrzebne w perspektywie 2-3 lat, czyli zastanów się, w jakim kierunku podąża branża, porozmawiaj z menedżerami operacyjnymi, dopytaj, jakie kompetencje muszą mieć pracownicy, jakie programy powinni znać, i na podstawie tego wypisz, czego muszą się nauczyć.

 

Budowanie ścieżek rozwoju

 

Budujemy ścieżki rozwoju poszczególnych pracowników. Jak to zrobić, przy użyciu jakich narzędzi? To mogą być studia - ale nie muszą. Warto sprawdzić, co te firmowe ,,diamenty" mają. Czy skończyli studia? Jeśli na poziomie magisterskim, to mogą skorzystać z przebogatej oferty studiów podyplomowych na różnego rodzaju uczelniach w Polsce. Zdarza się, że niektóre są adresowane do osób o konkretnych kompetencjach i umiejętnościach.

Dalej - literatura. Można na przykład tworzyć biblioteki firmowe, dzięki którym organizacja zadba o dostęp pracowników do najnowszej wiedzy, a także o ich work-life balance. Zapewne zapaliła Ci się od razu czerwona lampka: ,,No tak, ja kupię książkę, a nikt jej nie przeczyta". Polecamy więc grywalizację: ustal, że w danym dziale jedna osoba czyta jakąś książkę i przeprowadza szkolenie dla jego pozostałych pracowników - i w ten sposób zapewnij szerszą dystrybucję wiedzy w firmie. To będzie też ćwiczenie kompetencji społecznych. Ten, kto będzie przekazywał wiedzę, musi przygotować ciekawą prezentację z wykorzystaniem na przykład programów graficznych, takich jak Canva. To świetny sposób na sprawdzenie, jak pracownik radzi sobie z nowoczesnymi narzędziami i jak się sprawdza w sytuacji wystąpień publicznych.

 

Prenumerata czasopism - sposób na budowanie wiedzy

 

Specjalistyczne tytuły są zazwyczaj dość drogie, na szczęście nie brakuje różnego rodzaju promocji, dzięki którym można obniżyć koszt prenumeraty. Czasopisma są doskonałym pomysłem na rozwój pracowników, ponieważ prezentują najświeższą wiedzę. Dodatkowo mogą być źródłem nazwisk dla rekrutera, który poszukuje specjalistów w danej dziedzinie - znajdzie ich z pewnością na łamach branżowych magazynów. Czasopisma są również świetnym rozwiązaniem z punktu widzenia pracownika - to tylko jeden artykuł do przeczytania wieczorem. Na taką formę rozwoju każdy znajdzie chwilę.

 

Szkolenia

 

Wśród HR-owców dużą popularnością cieszą się szkolenia organizowane na zamówienie firm. Przed wyborem takiego szkolenia - czy szkoleniowca - warto przeprowadzić porządny research. I nie pomijać tych, którzy nie mogą się pochwalić ogromem sprzedanych szkoleń - czasami się okazuje, że ktoś taki przygotowuje się do nich znacznie lepiej, bo mu po prostu bardziej zależy. O fachowców warto popytać na różnego rodzaju forach czy w grupach facebookowych.

Pamiętajmy też, że niejednokrotnie firmy szkoleniowe, zwłaszcza jeżeli zawierają pierwszy kontrakt z jakąś organizacją, starają się uatrakcyjnić współpracę i znaleźć satysfakcjonujące obie strony rozwiązania, dzięki czemu wiele rzeczy można nawet uzyskać za darmo. Oczywiście w tym kontekście korzystna jest długotrwała współpraca.

 

Platforma edukacyjna

 

Firmy coraz częściej stawiają na różnego rodzaju platformy edukacyjne. Bywa jednak, że po wprowadzeniu takiego rozwiązania w organizacji pracownicy niechętnie z niego korzystają - ponieważ zwykle nie wiedzą jak. Tymczasem firmy zapewniające tego rodzaju narzędzia nierzadko gwarantują opiekę koordynatora albo umożliwiają zorganizowanie na przykład webinarów, z których pracownicy dowiadują się, jak korzystać z platformy. Warto!

 
Share:

want more details?