Biblioteka firmowa

16.12.2021firmy

na przeczytanie tego artykułu potrzebujesz 9 minut

Biblioteka firmowa

Powodów, by czytać książki, jest tak dużo, że nie sposób zmieścić ich omówienia w krótkim artykule. Powodów, by Twoi pracownicy mieli stały dostęp do książek, również jest sporo. Dlaczego warto zainwestować w książki dla pracowników? I jak to zrobić bez tworzenia dodatkowego etatu dla pracownika, który będzie nadzorował bibliotekę?

 

Biblioteka dla pracowników - czy to w ogóle potrzebne?

 

Odpowiedź może być tylko jedna: oczywiście, że tak! Stały dostęp do nowości wydawniczych to aktualna wiedza i możliwość realizowania pasji czytelniczej. Dzięki różnorodności tytułów Twoi pracownicy mogą czytać nowości zarówno beletrystyczne, jak i z literatury specjalistycznej. Dodatkowo dobrze dobrana biblioteka firmowa może dać pracownikom możliwość rozwoju, a to dzięki kursom video. W czasach rosnącej popularności takiej formy nauki mogą to postrzegać jako wartościowy benefit.

Oprócz tego warto wspomnieć o możliwości zachowania work-life balance, choćby dzięki wyposażeniu takiej biblioteki w książki dla dzieci. Pracownik będący rodzicem po powrocie do domu z pewnością chętnie skorzysta z biblioteki, którą otrzymał od pracodawcy, do pracy nad rozwojem swojego dziecka, pobudzenia u niego ciekawości świata i uczenia wartościowych form spędzania wolnego czasu.

 

 

Biblioteka firmowa - jak ją zorganizować

 

Dzięki rozwojowi technologii na rynku są już usługi takie jak multimedialna biblioteka cyfrowa, udostępniające tysiące tytułów na specjalnie przygotowanej, bezobsługowej platformie. Usługa dostępna bez przerwy, przez całą dobę, pozwala pracownikom na swobodny wybór pory i miejsca na zdobywanie wiedzy. To zdecydowane udogodnienie, szczególnie dzisiaj, kiedy codziennością jest elastyczność w pracy. Dlaczego by nie przenieść jej również na pole rozwoju pracowników?

Sama organizacja biblioteki firmowej nie jest więc wymagająca. Wystarczy wykupienie dostępu dla określonej liczby pracowników, udostępnienie im platformy przez wysłanie linku do formularza rejestracyjnego. Pracownicy sami się rejestrują, jako administrator biblioteki nie bierzesz w tym udziału.

 

 

Wypożyczenia i zwrot odbywają się automatycznie, bez Twojej ingerencji. Wypożyczenie polega na użyciu przycisku "pożycz", który zalogowany użytkownik widzi przy dostępnych tytułach. Natomiast zwrot jest dokonywany przez system po upływie terminu wypożyczenia. W przypadku ebooków jest to 14 dni, a audiobooków i kursów video - 7 dni. Jako administrator możesz zmieniać ustawienia maksymalnego czasu wypożyczenia.

Jak widzisz, organizacja biblioteki firmowej nie wymaga dużego nakładu pracy i zdecydowanie nie wymaga zatrudniania specjalnej osoby, która miałaby się zająć zarządzaniem jej zasobami. Co miałoby miejsce w przypadku tradycyjnej biblioteki firmowej z książkami drukowanymi.

 

 

Biblioteka firmowa - alternatywa dla szkoleń

 

Biblioteka BIBLIO zdecydowanie może pretendować do miana alternatywy dla szkoleń tradycyjnych, ponieważ oprócz e-booków i audiobooków udostępnia kursy video. Kursy są nagrywane przez profesjonalnych trenerów i obejmują przeróżne kategorie tematyczne. Od szkoleń informatycznych po naukę gry w szachy. Nie brakuje również materiałów do nauki angielskiego.

Dostępne w BIBLIO ebooki, wśród których są opracowania używane przez trenerów, nierzadko zresztą napisane przez osoby na co dzień zajmujące się szkoleniami, również stanowią dużą bazę wiedzy, która może z powodzeniem zastąpić tradycyjne szkolenie. Udostępniana literatura specjalistyczna to głównie tytuły pochodzące z takich wydawnictw jak Onepress, Helion, Packt Publishing, Rebis. Zatem jest z czego wybierać. Warto dodać, że nowe pozycje z oferty tych wydawców pojawiają się w BIBLIO już w dniu ich publikacji.

 

 

Biblioteka firmowa - jedna usługa, wiele możliwości

 

Biblioteka dla pracowników to nie tylko alternatywa dla szkoleń czy dbanie o wellbeing pracowników (czytanie książek zmniejsza stres aż o 68%), ale również jedna usługa, która daje wiele możliwości. Dzięki dostępowi do biblioteki cyfrowej możesz nie tylko czytać, słuchać, oglądać w dowolnym miejscu, ale też zaoszczędzić! Inwestycja w bibliotekę BIBLIO sprawia, że nie musisz wydawać kolejnych środków na przykład na kursy języka obcego dla pracowników. W BIBLIO skutecznie podszkolą angielski, niemiecki, francuski, a nawet grecki czy turecki. Rozpiętość tematyczna daje Tobie i Twoim pracownikom możliwość kształcenia się w dowolnej, wybranej przez nich dziedzinie. Według specjalistów w 2022 roku będzie się liczyć właśnie stawianie na indywidualne podejście do rozwoju. Tym samym rośnie odpowiedzialność działów HR, które będą musiały dopasować treści szkoleniowe do indywidualnych potrzeb, możliwości poznawczych i zainteresowań poszczególnych osób. 

 

 

Pamiętaj, że każda wydana złotówka na rozwój pracownika to 170% zysku (według badania przeprowadzonego przez Saratoga Human Capital Benchmarking PwC)!

 

Literatura uzupełniająca:

  1. Kompendium zarządzania szkoleniami
  2. Rozwój zawodowy pracownika. Szanse i zagrożenia
  3. Warsztat skutecznego menadżera. Kurs video. Jak skutecznie wspierać, motywować i angażować pracowników
 
Udostępnij:

chcesz poznać więcej szczegółów?