Ebooki i audiobooki w bibliotece
- jak je zdobyć?
przeczytajBiblioteka cyfrowa za darmo istnieje! I nie chodzi tylko o udostępnianie zdigitalizowanych zbiorów czy starodruków. Biblioteki publiczne coraz częściej udostępniają kody do darmowej biblioteki cyfrowej, oferującej treści w różnych formatach, takich jak ebooki, audiobooki i kursy video. Te ostatnie cieszą się dużą popularnością. Według danych gromadzonych przez ebookpoint BIBLIO w ubiegłym roku zostały wypożyczone ponad 11 tysięcy razy!
Rozwój technologii zaowocował powstaniem usług zwanych bibliotekami cyfrowymi. Ich bogata oferta na rynku pokazuje, że zainteresowanie tego typu usługami jest duże. Coraz więcej czytelników ceni sobie dostęp do treści cyfrowych i chętnie je wybiera. Najczęściej wśród walorów wskazują ich dostępność, łatwość użytkowania i różnorodność tematyczną. Często wymienianą zaletą jest również niemal natychmiastowy dostęp do nowości wydawniczych, zwykle w dniu ich wydania. Sprawdź, czy w Twoim mieście biblioteki udostępniają kody do zbiorów cyfrowych ebookpoint BIBLIO.
To wbrew pozorom często zadawane pytanie. Zwykle odpowiedź jest taka, że biblioteka cyfrowa to największa biblioteka starodruków, czyli Polona. A to nie do końca prawda. Polona, oczywiście, niezaprzeczalnie jest biblioteką cyfrową, jednak dużym niedomówieniem byłoby stwierdzenie, że jedyną w Polsce. Otóż biblioteka cyfrowa to również usługi udostępniające książki cyfrowe, czyli ebooki. Nowe oblicze biblioteki to właśnie biblioteka cyfrowa. Zanim wyliczy się jej zalety, warto zacząć od podstawowego wyjaśnienia, czym jest. Najkrócej rzecz ujmując, biblioteka cyfrowa to usługa umożliwiająca wypożyczanie treści w ramach abonamentu. Przymiotnik "cyfrowa" jednoznacznie wskazuje, że jest to usługa działająca w internecie. Użytkownik po zalogowaniu się do biblioteki cyfrowej może korzystać z jej zasobów w dowolnym momencie i miejscu.
Przed zalogowaniem się konieczna jest rejestracja Twojego adresu email, którego będziesz używać jako loginu. Proces rejestracji i logowania są intuicyjne. Ułatwią Ci je filmy instruktażowe:
Logowanie do biblioteki cyfrowej BIBLIO może wyglądać różnie w zależności od metody, jaką wybrała instytucja, która daje Ci dostęp do usługi. Koniecznie zapytaj, w jaki sposób należy się zalogować. Dla każdego sposobu przygotowaliśmy osobną instrukcję, by jak najbardziej ułatwić ten proces. Logowanie może się odbywać za pomocą:
Teraz, jeśli udało Ci się zalogować, możesz korzystać z BIBLIO bez ograniczeń.
Po zalogowaniu się uzyskujesz dostęp do tysięcy ebooków, audiobooków i kursów video. Możesz z nich korzystać w dogodny dla Ciebie sposób. Jeśli chcesz przeczytać ebooka - wpisz w wyszukiwarce interesujący Cię tytuł, następnie z listy podpowiedzi wybierz interesujący Cię format lub kliknij "szukaj". To umożliwi Ci wypożyczenie tytułu.
Jak to zrobić? Wystarczy, że klikniesz przycisk "Pożycz", a książka automatycznie trafi na Twoją półkę. Po chwili, czyli czasie, w którym ebook będzie się generował, możesz go zacząć czytać. Analogicznie możesz wypożyczyć tytuł w aplikacji mobilnej. Tutaj, po wyszukaniu, kliknij w pozycję, a następnie w przycisk ,,wypożycz". Książka trafi na Twoją półkę. Aby odtworzyć jej treść, kliknij w nią - rozpocznie się generowanie. Możesz czytać ją zarówno online, jak i offline.
Podobnie wygląda wypożyczenie audiobooków i kursów video. Jednak, aby słuchać i oglądać offline, należy pobrać plik - w wypadku aplikacji. Poniżej krótka instrukcja, jak to zrobić.
2. Zaznacz rozdziały, które chcesz pobrać.
I już możesz słuchać i oglądać zarówno online, jak i offline