Szkolenie i integracja
sposób na oszczędność?
ПрочитайPochodzący z języka angielskiego termin employer branding, tłumaczony jako budowanie marki pracodawcy, oznacza działania mające na celu ukształtowanie jego wizerunku jako pracodawcy z wyboru. Jest to młode pojęcie, po raz pierwszy zostało użyte w 1990 roku podczas konferencji Chartered Institute of Personnel and Development.
W Polsce o employer brandingu mówi się od kilku lat. Szczególnie głośno było o nim w 2020 roku, a to głównie za sprawą dwóch książek: Employer branding po polsku Urszuli Zając-Pałdyny oraz Lepszy pracodawca Zyty Machnickiej. Obie pozycje spotkały się z niezwykłym zainteresowaniem świata EB oraz HR.
Employer branding według najstarszych źródeł można podzielić na wewnętrzny i zewnętrzny:
Dzisiaj kwestię marki pracodawcy rozpatruje się zdecydowanie szerzej.
W Polsce coraz częściej się mówi o marce pracodawcy; powstaje na ten temat coraz więcej książek i blogów, poświęca się temu zagadnieniu liczne konferencje. Duża część firm zauważa korzyści, jakie płyną z wdrożenia EB w organizacji. Także w social mediach można zaobserwować trend polegający na zakładaniu kont firmowych, na których promuje się sukcesy firmy, zdobyte medale, przedstawia nowo zatrudnionych pracowników. Jest to doskonała wiadomość - skoro większość życia społecznego przenosi się do internetu, warto być w nim obecnym. Dodatkowo, jeśli wziąć pod uwagę, że coraz więcej osób na rynku pracy należy do pokolenia, które od najmłodszych lat miało kontakt z internetem i traktuje go jak środowisko naturalne, konieczna może się okazać obecność w najpopularniejszych kanałach społecznościowych, ponieważ najprawdopodobniej to właśnie tam potencjalni kandydaci będą szukać informacji o firmie.
Głównie dlatego, że według badań w 2025 roku większość rynku pracy (75 procent) będą stanowić milenialsi (źródło). Są to osoby urodzone między 1980 a 2000 rokiem, nastawione na ciągły rozwój i poszerzanie kompetencji. Zapewnienie pracownikom możliwości rozwoju oraz doskonalenia umiejętności to jeden z filarów budowania marki pracodawcy.
Dodatkowo warto wdrożyć EB, żeby móc pozyskiwać najlepszych z najlepszych. Rekruterzy często borykają się z nadmiarem odpowiedzi na ogłoszenie o pracę. Według praktyków EB w ramach rekrutacji powinno napływać tylko kilka aplikacji, za to bardzo konkretnych, z których trudno wyłonić najlepszego kandydata. Zatem tworzenie wartościowego ogłoszenia o pracę również jest ważnym elementem budowania marki pracodawcy.
Przykłady realizacji idei EB w organizacjach można mnożyć. Każde działanie marketingowe to przybliżanie się do osiągnięcia celu. Poniżej zamieszczamy zaledwie kilka przykładów:
To oczywiście tylko kilka przykładów, jak można wykorzystać employer branding w organizacji. Najważniejsze jest określenie celów, jakie ma on spełnić. A następnie ich konsekwentna realizacja.
Na to pytanie odpowiada nasz artykuł, jednak jako podsumowanie możemy wyróżnić takie czynniki:
Mimo że pojęcie employer brandingu jest jeszcze młode i nie każdy się z nim spotkał, warto w niego inwestować i wprowadzić go we własnej organizacji. Może to przynieść dużo korzyści zarówno pracownikom, jak i firmie.
Zachęcamy do zgłębienia tematu - poniżej krótka lista ebooków poświęconych zagadnieniu employer brandingu: