Programy dotacyjne dla bibliotek
Jak uzyskać dofinansowanie na zakup czytnika?
lesen sieDziś obecność w social mediach wydaje się koniecznością. W końcu większość potencjalnych odbiorców Twojej biblioteki korzysta z internetu. Jednak samo prowadzenie profilu na niewiele się zda, jeśli nie będzie on odpowiednio zarządzany. Internauta oczekuje ciekawych, nieszablonowych treści. Nie poświęci uwagi na coś, co już widział lub co nie jest dla niego atrakcyjne.
Jeśli biblioteka ma już profil na Facebooku, warto zacząć od ustalenia planu publikacji postów. Przy czym trzeba zwrócić uwagę, by nie był to harmonogram w stylu: dzisiaj publikujemy zdjęcie, jutro cytat, a pojutrze grafikę z informacją o godzinach otwarcia biblioteki. Najważniejsza w planowaniu postów i ogólnie działań na Facebooku jest strategia. Oczywiście nie musi to być dokument na kilkanaście stron, ale dobrze jest poświęcić jej kilka godzin. Najłatwiej skorzystać z metody zwanej burzą mózgów. Zbierz zespół, opowiedz o pomyśle stworzenia strategii, wyznacz osobę, która będzie spisywać wszystkie koncepcje (nawet te najbardziej szalone!). Następnie zbierz wszystkie propozycje, wyznacz z grafikiem lub osobą, która będzie odpowiedzialna za tworzenie grafik, tzw. linie kreatywne. To nic innego, jak pewien cykl postów, na przykład: ,,Czy wiesz, że...", ,,Polecamy", ,,Z życia biblioteki" itp. Proponujemy, aby wyznaczyć maksymalnie kilka takich linii, najlepiej 5 - 6.
Po wyznaczeniu cykli postów pora zastanowić się nad tym, co będzie w nich publikowane. Na przykład w przypadku linii ,,Czy wiesz, że..." świetnie sprawdzą się ciekawostki z życia miasta, o których można przeczytać w książkach dostępnych w Twojej bibliotece. Jak również ciekawostki biblioteczne, szczególnie te z przeszłości. Jeśli w bibliotece zachowały się archiwalne zdjęcia dokumentujące jej działalność, warto włączyć je do tego cyklu.
W ramach cyklu ,,Polecamy" można publikować zdjęcia książek, które są najchętniej wypożyczane lub najwyżej oceniane przez czytelników. To od kreatywności Twojej i zespołu zależy, jak będzie wyglądał każdy cykl.
Zdecydowanie nie. Jeśli zależy Ci na zdobyciu nowych czytelników i utrzymaniu ich zainteresowania, publikuj różnorodne treści. Grafiki, filmy, infografiki - to wszystko przyciąga uwagę Twoich czytelników. Warto podpatrywać inne biblioteki i czerpać inspiracje. Najciekawsze jednak są treści unikatowe, więc korzystaj z tego, co już było, ale pamiętaj, by dodać akcent, który jest charakterystyczny tylko dla Twojej biblioteki.
Oczywiste, że prowadzenie profilu biblioteki w jakimkolwiek kanale społecznościowym jest czasochłonne. Warto więc planować pracę z wyprzedzeniem. Jeśli masz gotową strategię, linie kreatywne i grafiki, pozostaje Ci tylko zaplanowanie postów. Nie jest to skomplikowana czynność i na pewno po zaplanowaniu kilku opanujesz ją do perfekcji.
Jeśli chcesz skorzystać z gotowego rozwiązania - przygotowaliśmy instrukcję planowania postów na Facebooku. Możesz ją pobrać po kliknięciu linku.
Zarządzać kontem na Facebooku po prostu trzeba, jeśli chce się mieć stały kontakt z czytelnikami i pozyskiwać nowych. Przy czym ważne jest nie tylko publikowanie treści, ale również mierzenie ich efektów. Najprostszym sposobem jest sprawdzanie statystyk. Jak to zrobić? Wystarczy wejść na profil biblioteki i z menu po prawej stronie wybrać zakładkę ,,Statystyki".
Po jej kliknięciu otworzy się strona, na której możesz sprawdzić, jak radzą sobie Twoje posty: jak często były udostępniane, komentowane i ,,lajkowane".
Bardzo ważna informacja - zawsze wchodź w interakcje z czytelnikami! Jeśli pod postem otrzymasz komentarz, koniecznie na niego odpowiedz. Niezależnie, czy odpowiedzią będzie krótkie ,,dziękujemy", czy tylko uśmiech lub serce. Ważne jest, aby reagować. Dzięki temu zacieśnisz relacje z czytelnikami, ale również dla Facebooka Twoje konto stanie się bardziej atrakcyjne, więc posty będą się wyświetlały większej liczbie osób. Zapewne wiesz, że nie jest tak, że jeśli ktoś polubił Twoją stronę, to będzie widział wszystkie publikowane na niej posty. Jeśli nie wzbudzisz zainteresowania internautów, kolejne wpisy nie będą im się wyświetlały.
Warto doczytać: