Ebooki i audiobooki w bibliotece
- jak je zdobyć?
przeczytajPodcasty to prężnie rozwijające się medium. Ich zwolenników ciągle przybywa, nie dziwi więc, że i liczba podcastów nieustannie rośnie. Mimo że jest ich coraz więcej, warto pomyśleć o nagrywaniu własnego. Przede wszystkim dlatego, że jeśli będzie wartościowy dla słuchaczy, z pewnością z przyjemnością będą go odtwarzać.
Najlepiej zacząć od pomysłu. Jeżeli nie masz dobrego pomysłu na stworzenie ciekawego i angażującego podcastu, to lepiej w ogóle się do tego nie bierz. Pomysł to podstawa! Jeśli tylko pojawiła Ci się w głowie myśl, że może dobrze byłoby zacząć nagrywać, bo masz sprzęt i miejsce, to już połowa sukcesu - jednak pamiętaj, że Twoi słuchacze są zainteresowani treścią, tym, co mówisz, a nie tym, gdzie i na czym nagrywasz. Oczywiście sprzęt jest bardzo ważny, bo nie ma nic gorszego niż zakłócenia dźwięku podczas słuchania podcastu. Ale od początku...
Ze względu na rosnącą popularność podcastów możesz natrafić w internecie na mnóstwo poradników podpowiadających, jak nagrać podcast. Najważniejsze jest to, aby mówić wyraźnie, płynnie i pewnie. Dzięki temu odbiorcom będzie się dobrze słuchało proponowanych przez Ciebie treści. W Polsce najczęstszymi odbiorcami podcastów są osoby między 25. a 44. rokiem życia. Zwróć uwagę na te dane przy planowaniu tematyki i długości słuchowiska. Ta grupa wiekowa to młodzi, często zabiegani ludzie, którzy słuchają podcastów w drodze do pracy, na siłowni czy podczas biegania. Oznacza to, że Twoje nagranie nie może trwać bardzo długo. Podcast, który trwa godzinę, najczęściej jest wysłuchiwany w całości, o ile jest na przykład specjalistyczny lub - odwrotnie - zdecydowanie lifestyle'owy. W pierwszej sytuacji słuchacz musi się skupić, aby zrozumieć przekazywaną treść, natomiast w drugim przypadku może wykonywać inne czynności podczas słuchania, ponieważ przekazywana treść nie wymaga pełnego skupienia.
Tworzenie treści audio, podobnie jak podejmowanie innych działań contentmarketingowych, może przynieść ogrom korzyści. Przede wszystkim zwiększyć rozpoznawalność, która w przypadku biblioteki jest również bardzo ważna, bo przecież nie każdy mieszkaniec miasta czy okolic wie lub pamięta o jej obecności i działalności. Warto o sobie przypominać, ponieważ może się to przyczynić do zwiększenia ruchu w Twojej instytucji, a także wzrostu liczby wypożyczeń.
Drugą bardzo ważną korzyścią z publikowania podcastu jest budowanie relacji z odbiorcami. Zdobycie ich zaufania pomoże Ci przekonać słuchaczy, że jesteś ekspertem w swojej dziedzinie. Co jednak bardzo ważne - musisz pamiętać o wartościowych, merytorycznych treściach.
Zaangażowana, lojalna społeczność będzie Ci wysyłać wartościowe informacje zwrotne, dzięki którym jako twórca podcastu możesz się rozwijać. Twoi słuchacze mogą Ci podpowiedzieć, co ich interesuje, na jakie tematy nagrywać kolejne odcinki itp.
Literatura uzupełniająca: