Jak wspierać rozwój pracowników

16.02.2022firmy

na przeczytanie tego artykułu potrzebujesz 10 minut

Jak wspierać rozwój pracowników

Pracodawcy doskonale wiedzą, że należy wspierać pracowników w ich rozwoju, bo to ludzie są najcenniejszym kapitałem każdej instytucji. Ważne, aby dać im możliwość rozwoju, a nie tylko wyszkolić kadrę. Doszkalanie bowiem jest procesem długofalowym, który może przynieść organizacji realny zysk, wyszkolenie natomiast to proces właściwie zakończony, owszem, przynoszący korzyści firmie, ale najprawdopodobniej krótkotrwałe.

 

Dlaczego lepiej umożliwić ciągły rozwój, niż wyszkolić?

 

Przede wszystkim dlatego, że dzięki zapewnieniu stałej możliwości rozwoju zyskujesz lojalnego pracownika, który wie, że w Twojej firmie może zdobywać nowe kwalifikacje, jakie później z przyjemnością wykorzysta w codziennych obowiązkach. Dodatkowo stała możliwość rozwoju może skutkować mniejszą fluktuacją w zespole. Pracownicy, którzy mają poczucie, że pracodawca o nich dba, w mniejszym stopniu będą skłonni do zmiany pracy. Oczywiście, według statystyk równie ważne w tym względzie są atmosfera w zespole i odpowiednie wynagrodzenie. Jeśli jednak, uwzględniwszy wszystkie te aspekty, a w szczególności możliwości rozwoju i idące za tym zwiększenie pensji, jasno określisz ścieżkę kariery, Twoi pracownicy z pewnością zostaną z Tobą na dłużej.

Wyszkolenie pracownika natomiast może przynieść odwrotny skutek. Owszem, zyskujesz wykwalifikowanego pracownika, specjalistę w zakresie danego zagadnienia, jednak po pewnym czasie może on poczuć, że jego opcje rozwojowe wyczerpały się wraz z ostatnim szkoleniem. Co może skutkować poszukiwaniem kolejnej pracy - z jasno wytyczonymi ścieżkami rozwoju.

 

Jak dbać o rozwój pracowników?

 

Dobrze wiemy, dlaczego warto inwestować w rozwój pracowników, pozostaje więc odpowiedzieć sobie na pytanie, jak to zrobić. Możliwości jest wiele. Przy czym szczególnie ważne jest indywidualne podejście do rozwoju, bo przecież każdy pracownik jest inny, ma inne aspiracje. Dlatego warto zbadać potrzeby rozwojowe w organizacji, aby określić, jakie obszary należy rozwijać zarówno z perspektywy pracownika, jak i firmy.

Jak to zrobić w praktyce:

  1. Przeprowadź ankietę potrzeb szkoleniowych - zapytaj swoich pracowników, do jakich szkoleń chcieliby mieć dostęp i w jakiej formie (stacjonarnie, online, na żywo, jako kurs internetowy).
  2. Zbierz odpowiedzi, sprawdź, czy mają jakieś punkty wspólne.
  3. Wybierz odpowiednią platformę lub firmę szkoleniową.
  4. Poinformuj pracowników o swoim wyborze, pozwól im się zapoznać z nowym narzędziem.
  5. Zmierz efekty.

Aby wybrać odpowiednie narzędzie, trzeba je najpierw dobrze poznać, dlatego zapraszamy do udziału w webinarze Biblioteka firmowa - jak może wspomóc rozwój pracowników, w ramach którego opowiemy, jak dostęp do stale aktualizowanej wiedzy i rozrywki może wspomóc rozwój Twoich pracowników.

Rozwój pracowników podnosi lojalność

 

W dobie niskiego bezrobocia i tzw. rynku pracownika coraz trudniej jest wygrać walkę o talenty, które mogłyby zasilić organizację. Firmy prześcigają się w coraz to nowszych wabikach w postaci benefitów: pizzowa środa, owocowe czwartki czy karta sportowa to w wielu miejscach stałe punkty pracowniczej codzienności. Owszem, dostęp do aktywności fizycznej czy możliwość integracji przy wspólnym posiłku mogą być świetnym czynnikiem budowania dobrej atmosfery, jednak podstawą powinny być odpowiednie wynagrodzenie i możliwości rozwoju. Dlaczego? A czy słyszałeś kiedykolwiek, by pracownik jako powód zwolnienia się z pracy podał ,,brak karty sportowej" lub ,,brak owoców w każdy czwartek". Nie, prawda? A już taki powód jak ,,brak możliwości rozwoju" zdarza się dość często. W tym tekście wspominaliśmy o opublikowanej w internecie opinii pracownika, który odszedł z organizacji, ponieważ nie zapewniono mu obiecanej wcześniej ścieżki rozwoju. Opis tej sytuacji zdecydowanie nie wpłynął korzystnie na wizerunek pracodawcy ani postrzeganie jego działań w ramach employer branding. Zagwarantowanie pracownikowi rozwoju, na jaki umówiono się na początku jego kariery, mogłoby zapobiec rotacji na tym stanowisku pracy, czyli oszczędzić pieniądze, które trzeba będzie wydać na nową rekrutację (szacuje się, że rekrutacja nowego pracownika to koszt około 100 tysięcy złotych). Pozwoliłoby także pozyskać lojalnego pracownika, który zamiast pozostawiania w sieci negatywnych komentarzy chętnie podzieliłby się pozytywną opinią o pracodawcy.

 

Kultura organizacji nastawiona na rozwój

 

U podstaw zarządzania leży przekonanie, że podstawowym celem organizacji jest jej stały rozwój. Warto zatem komunikować pracownikom, do czego firma, jako zespół, dąży, aby każdy z nich wiedział, że jego praca ma sens i przyczynia się do wzrostu przedsiębiorstwa. Kreowanie kultury organizacji nastawionej na rozwój zachęci pracowników do dbania o swoje kompetencje - widząc, że firma się rozwija, przykładowo zdobywa nowe zlecenia, również będą chcieli poszerzać swoje kwalifikacje. Z myślą o tym udostępnij pracownikom na przykład książki i kursy video za pośrednictwem biblioteki cyfrowej. A potem chwal się tym szeroko w social mediach - i tak kreuj swoją markę jako nowoczesną, a potencjalnym nowym pracownikom komunikuj, co proponujesz jako pracodawca. Co istotne, w ten sposób pokażesz też, że dbasz nie tylko o ich rozwój zawodowy, ale i osobisty.

 

Warto poczytać:

  1. Szef w roli coacha. Jak coaching on the job pomaga pracownikom w samodzielnym znajdowaniu rozwiązań
  2. Coaching zespołowy. Praktyczny przewodnik dla liderów, trenerów, konsultantów i nauczycieli
  3. Zarządzanie przez zaangażowanie. Jak bezinwestycyjnie poprawić wyniki firmy
 
Udostępnij:

chcesz poznać więcej szczegółów?