Jak wykorzystać bibliotekę firmową w rozwoju pracowników

20.04.2022firmy

na przeczytanie tego artykułu potrzebujesz 9 minut

Jak wykorzystać bibliotekę firmową w rozwoju pracowników

Jeśli spojrzeć na statystyki czytelnictwa z 2020 roku, to nie wyglądają one zbyt dobrze. Jedynie 42% Polaków deklarowało wówczas, że przeczytało choć jedną książkę. Nie jest to wysoki wynik, jednak - jeśli spojrzeć przez pryzmat poprzednich lat - widać trend wzrostowy. W firmach zainteresowanie rozwojem i poszerzaniem kompetencji wśród pracowników również wzrasta. Także rozwojem poprzez czytanie literatury specjalistycznej.

 

Jak stworzyć bibliotekę firmową?

 

Na ten temat pisaliśmy w jednym z poprzednich artykułów - tutaj postaramy się tę kwestię pokrótce przypomnieć. Przede wszystkim warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy pracownicy będą korzystać z biblioteki. Jeśli odpowiedź brzmi ,,tak", czytaj dalej. Jeśli ,,nie", przeczytaj najpierw Jak zachęcić pracowników do korzystania z biblioteki firmowej.

Najważniejsze etapy tworzenia biblioteki firmowej:

  • Zaplanuj listę tytułów, które będziesz wypożyczać.
  • Wygospodaruj miejsce, gdzie będziesz przechowywać książki.
  • Wybierz pracownika, który będzie odpowiedzialny za administrowanie biblioteką.

Albo zrób to prościej:

  • Sprawdź ofertę biblioteki cyfrowej.
  • Wybierz publikacje, które chcesz, aby znalazły się w Twojej bibliotece, lub wybierz konkretne kategorie.
  • Zarządzaj biblioteką dzięki wygodnemu panelowi administracyjnemu. Wypożyczenie i zwrot odbywają się automatycznie, Twoja rola będzie się ograniczać do pobierania statystyk i informowania pracowników o możliwości skorzystania z biblioteki.

 

Książki pomagają w rozwoju pracowników

 

Każdy doskonale wie, że czytanie nierozłącznie kojarzy się z rozwojem. Należy podkreślić, że efektem nie są wyłącznie kompetencje związane z pracą zawodową, nabywane w trakcie lektury książek specjalistycznych, ale też takie, które rozwijamy dzięki czytaniu beletrystyki, powieści czy opowiadań; krótko mówiąc - fikcji literackiej. Kompetencje, które rozwijamy poprzez czytanie książek, pokazuje poniższa grafika.

 

Oto jak kompetencyjne korzyści z czytania przekładają się na funkcjonowanie w życiu zawodowym i osobistym:

  • kreatywność - jest wysoce pożądana na rynku pracy,
  • umiejętność analizowania informacji - jest bardzo cenna w biznesie,
  • koncentracja - w czasach, gdy jesteśmy otoczeni wieloma rozpraszaczami, umiejętność koncentracji okazuje się niezbędna,
  • empatia - zdolność odczytywania stanów emocjonalnych innych osób jest bardzo ważna na rynku pracy, a także w relacjach prywatnych; warto być wrażliwym emocje innych ludzi i umieć odpowiednio na nie reagować,
  • umiejętność rozumienia innych - ta kompetencja wiąże się z empatią, ale może mieć drugi wymiar, komunikacyjny; chodzi o przełożenie rozumienia innych na klarowną i efektywną komunikację,
  • poznanie swoich emocji i umiejętność panowania nad nimi - czego konsekwencją jest, jeśli pójść dalej, radzenie sobie ze stresem.

 

Upskilling i reskilling z biblioteką firmową

 

Zmieniające się dynamicznie czasy generują nowe potrzeby na rynku pracy. Dlatego na popularności zyskują takie pojęcia jak upskilling i reskilling, co najprościej można wyjaśnić jako podnoszenie kwalifikacji i przekwalifikowanie. Jak to wygląda w praktyce?

Podnoszenie kwalifikacji powinno być poprzedzone oceną, jakie umiejętności pracownika rozwijać z korzyścią zarówno dla pracodawcy, jak i pracobiorcy. Jeśli na przykład firma ma świetny zespół HR, ale brakuje jej wykwalifikowanego menedżera tego działu, najpewniej postawi na rozwój kompetencji jednego z jego pracowników, aby awansować go na stanowisko kierownicze. By to zrobić, należy napisać plan rozwoju, sprawdzić, które kompetencje powinny być rozwijane, a następnie wybrać formę, w jakiej ów pracownik będzie mógł zdobywać nowe umiejętności: szkolenia, literatura, coaching.

Przekwalifikowanie natomiast polega na zmianie dotychczasowego kierunku. Na przykład, jeśli pracownik działu HR chce nadal pracować w organizacji, ale po jego reorganizacji brakuje dla niego miejsca na dotychczasowym stanowisku, może się przekwalifikować. Po zbadaniu kompetencji, mocnych stron itp. okazuje się, że doskonale odnajduje się on w zarządzaniu wieloma procesami, ma rozwinięte kompetencje współpracy i nadzoru nad różnymi projektami. Mógłby więc zostać oddelegowany do działu zarządzania projektami. Wcześniej oczywiście należy mu zapewnić możliwość rozwoju w tym kierunku. Można zaproponować pracownikowi literaturę tematyczną (tej nie brakuje na polskim rynku), zorganizować szkolenie zewnętrzne, skutecznym rozwiązaniem może być również szkolenie wewnętrzne, w ramach którego wiedzę przekaże osoba dłużej pracująca w dziale zarządzania projektami.

Jak widać, biblioteka firmowa może mieć wiele zastosowań w rozwoju pracowników. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat biblioteki w Twojej firmie, pobierz zapis webinaru z Agnieszką Ciećwierz - dowiesz się między innymi:

  • jakie tytuły powinny się znaleźć w bibliotece firmowej,
  • jak zorganizować bibliotekę w firmie,
  • jak tworzyć indywidualne plany rozwoju.

 

 

Dodatkowo o rozwoju pracowników możesz poczytać w książkach:

  1. Co dalej z zarządzaniem?
  2. Bądź Agile. Zwinnie o HR i employer brandingu
  3. Budowanie zaangażowania, czyli jak motywować pracowników i rozwijać ich potencjał
 
Udostępnij:

chcesz poznać więcej szczegółów?