Kursy video szansą na nowych czytelników

08.02.2022biblioteki

Вам потрібно 8 хвилин, щоб прочитати цю статтю

Kursy video szansą na nowych czytelników

Czy Twoi czytelnicy wiedzą, że w bibliotece mogą się uczyć? Dziś coraz rzadziej widuje się uczniów i studentów spędzających w niej całe godziny na nauce do egzaminów - częściej rozwiązania naukowych problemów szukają oni w internecie lub książkach, które wypożyczają do domu. Czytelnicy biblioteki miejskiej, którzy już nie chodzą do szkoły, zwykle sięgają po literaturę popularną lub spełniającą funkcję relaksującą. Czy to oznacza, że Twoi czytelnicy nie chcą się rozwijać? Oczywiście, że nie.

 

Po pierwsze informuj

 

Twoi czytelnicy często nie mają pojęcia, że w bibliotece mogą wypożyczać na przykład kursy video. I mogą się tego nie dowiedzieć, jeśli im o tym nie powiesz, nie udostępnisz informacji na Facebooku lub nie wywiesisz plakatu. Może się okazać, że dużej części osób często odwiedzających bibliotekę nie zainteresuje możliwość nauki w ramach kursów, ponieważ odwiedzają ją, aby wypożyczać tradycyjne książki lub brać udział w spotkaniach autorskich. Jednak może się również okazać, że informacja opublikowana na Facebooku przyciągnie nowych czytelników, którzy do tej pory nie wiedzieli, że biblioteka to nowoczesne miejsce, które pozwala na dostęp do merytorycznej, aktualnej i darmowej wiedzy. Kiedy bierzemy udział w dyskusjach na forach internetowych lub w grupach tematycznych i informujemy czytelników, że w bibliotece mogą skorzystać z darmowych kursów video, spotykamy się z takimi reakcjami:

 

 

 

Zorganizuj spotkanie

 

Obecnie spotkanie w formie offline jest niepewnym rozwiązaniem, jednak warto obserwować sytuację epidemiczną i wykorzystać moment, w którym można by przeprowadzić takie wydarzenie. Jakie spotkanie możesz zorganizować? Może to być na przykład joga w bibliotece z wykorzystaniem szkolenia Joga. Kurs video. Poziom pierwszy. Podstawowe asany. Dzięki temu zyskujesz dwie korzyści: zwiększasz ruch w bibliotece i popularyzujesz swoje zbiory, a tym samym wpływasz na liczbę wypożyczeń. Joga jest obecnie bardzo popularna, może więc zachęcić wiele osób do wizyty w Twojej instytucji. Możesz też zorganizować spotkanie dla dzieci, które chciałyby się uczyć programowania - do tego celu posłuży Ci Mały programista. Kurs video. Programowanie gier w Scratch 2.0. Ten pomysł sprawdzi się doskonale jako propozycja dodatkowej aktywności podczas ferii zimowych czy wakacji.

 

Pokaż, że warto

 

Poproś czytelników, którzy skorzystali z dostępnych w bibliotece kursów video, o rekomendacje. Mogą to być opinie wystawione na stronie placówki, w Google lub na Facebooku. Również dzięki dużej liczbie pozytywnych, rzetelnych opinii ruch w Twojej bibliotece może wzrosnąć. Ludzie często je czytają, także gdy chodzi o bibliotekę. Im więcej zadowolonych czytelników, tym więcej poleceń Twojej instytucji, czyli kolejni czytelnicy. Czasy, w których żyjemy, wymuszają na instytucjach, aby się wyróżniały, stąd tak duże znaczenie przypisywane różnorodności aktywności, jakie podejmuje biblioteka, czy różnorodności zasobów, jakie oferuje. Dzięki temu trafia do wielu grup, które potencjalnie mogą się stać jej czytelnikami. Jeśli będziesz organizować wyłącznie wydarzenia dla osób czytających fantastykę, nie trafisz do miłośników reportaży. Podobnie, jeśli będziesz promować tylko tradycyjne, papierowe wydania, nie trafisz do amatorów ebooków.

 

Skontaktuj się z lokalnymi mediami

 

Zadbaj o PR swojej biblioteki. W Twoim mieście z pewnością działają portale, na których publikowane są najważniejsze lokalne informacje. Zaproponuj jednemu lub dwóm portalom cykl tekstów o działalności biblioteki. Informuj mieszkańców miasta, co ciekawego ona oferuje. Zakupione nowości, dostęp do ebooków, audiobooków i kursów video czy spotkanie autorskie - to wszystko z pewnością ich zainteresuje.

Współpraca z lokalnymi mediami pozwoli Ci dotrzeć do nowych odbiorców, którzy do tej pory nie pojawili się w bibliotece, ponieważ nie obserwują jej profili w social mediach, więc nie mieli szansy zapoznać się z informacjami, jakie są tam udostępniane. Nie odwiedzają też biblioteki, bo kojarzy im się z przestarzałymi tomami, których nie chcą czytać. Docieranie do potencjalnych czytelników różnymi kanałami może realnie przyczynić się do obalenia stereotypu biblioteki jako miejsca nudnego, bez polotu, pełnego zakurzonych książek. Dzięki komunikowaniu swoich działań sprawisz, że biblioteka zacznie być postrzegana jako nowoczesne miejsce, w którym warto bywać.

 

Które kursy video warto wykorzystać w swoich działaniach?

  1. Mały szachista. Kurs video. Poziom pierwszy. Nauka gry w szachy dla dzieci
  2. Excel - tabele przestawne. Kurs video. Raporty i analiza danych
  3. Jak lepiej pisać po angielsku. Kurs video. Teksty formalne, urzędowe i techniczne
 
Поділитися:

Хочете дізнатись більше?