Motywowanie pracowników

17.02.2021for employee hr

you need 10 minutes to read this article

Motywowanie pracowników

Motywowanie pracowników może mieć wiele odsłon. Można motywować do pracy, do rozwoju czy nawet po to, aby pracownik osiągnął satysfakcję z wykonywanych obowiązków. W coraz popularniejszym w ostatnich latach employer brandingu mówi się, że zwiększanie lub podtrzymywanie motywacji jest ważne, ponieważ zadowolony pracownik, to najlepszy ambasador organizacji.

 

Jak motywować pracowników?

 

Bez rzetelnie i dobrze pracujących ludzi nawet najlepszy projekt nie ma szans na powodzenie. Dlatego warto zadbać o ich motywację. Jak to zrobić? Od czego zacząć?

Najlepiej od stworzenia przyjaznego miejsca do pracy. I oczywiście nie tylko w kontekście ergonomicznego biurka - choć to też może w znacznym stopniu podnieść motywację, ale przede wszystkim w kontekście atmosfery współpracy i docenienia. Tutaj też doskonale sprawdzi się dobrze zintegrowany zespół. Wyjazdy integracyjne, gry, escape roomy itp. są zazwyczaj drogie, ale warto pamiętać o tym, ile mogą przynieść korzyści w przyszłości. Przecież w dobrze zintegrowanym zespole więzy się zacieśniają, a rotacje pracowników są znacznie niższe. Warto pamiętać, że wspomniane rozrywki można finansować ze środków ZFŚS, o którym więcej pisaliśmy tutaj.

 

Motywowanie pracowników pozytywne

 

Wyjazd integracyjny jest to przykład motywowania pozytywnego. Podobnie jak nagrody finansowe, dostęp do karty sportowej czy multimedialnej biblioteki cyfrowej, takiej jak ebookpoint BIBLIO.

Taki rodzaj motywacji pracowników nie tylko wpływa na ich poziom zaangażowania, ale również ociepla wizerunek pracodawcy, ponieważ zadowoleni pracownicy często chwalą się miejscem pracy. Najczęściej o organizacji mówi się źle lub niekorzystnie głównie przez zwolnienie lub odejście z pracy. A gdyby tak odwrócić ten trend i wprowadzić właśnie elementy motywacji pozytywnej, która zapewni pracodawcy tzn. dobry PR bez nakładów finansowych? Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ pracownik, który ma możliwość rozwoju, np. przez nieograniczony dostęp do książek czy kursów zapewne będzie opowiadał wśród znajomych czy chwalił się w mediach społecznościowych tak wspaniałym pracodawcą.

 

Motywowanie pracowników negatywne

 

Zupełnie odwrotny rodzaj niż ten opisany powyżej jest motywowanie negatywne. W tym przypadku motywacja polega na negowaniu efektywności pracy przez stworzenie warunków zagrożenia. Przykładowo może być to wizja utraty pracy czy degradacja stanowiskowa. Choć na pierwszy rzut oka wydaje się, że nie jest to wartościowa metoda, ma ona jednak swoich zwolenników. Co prawda motywacja pracownika spada, traci on chęć do wykonywania obowiązków i staje się mniej zaangażowany, a o pracodawcy wypowiada się wyłącznie negatywnie. Jednak organizacja dzięki takim sytuacjom zyskuje miano sprawiedliwej, co dla niektórych kandydatów może być zaletą.

 

Jak motywować pracowników - praca zdalna?

 

W ostatnim czasie coraz więcej pracodawców zapewnia możliwość pracy zdalnej. Czy to oznacza, że temat motywacji pracowników jest zamknięty, ponieważ nie można się z nimi zobaczyć w biurze. Oczywiście, że nie! Praca zdalna może nawet być kolejnym aspektem wpływającym na motywację pracowników. Wielu zatrudnionych ma przecież rodziny, dzieci, z którymi w warunkach pracy tradycyjnej nie spędza dużo czasu. Jednak podczas pracy zdalnej już tak - szczególnie w okresie izolacji domowej.

Dobrze, ale jak motywować? Przede wszystkim dostarczać wartościowy feedback. Warto o tym pamiętać głównie dlatego, że dzięki częstemu docenieniu czy zauważeniu pracownika czuje się on ważny i potrzebny. Oczywiście podczas pracy zdalnej tak samo motywujące, jak w przypadku pracy w biurze, są pieniądze. Warto więc pamiętać o premiach czy benefitach. Oczywiście w czasie pandemii nie sprawdzą się karty sportowe czy bilety do kina, ponieważ przez długi czas instytucje, gdzie można zrealizować te benefity pozostają zamknięte. Jednak doskonale sprawi się internetowa eczytelnia ebookpoint BIBLIO, gdzie pracownicy nie tylko mają dostęp do wartościowej wiedzy ułatwiającej codzienne obowiązki, ale również mogą spędzać czas ze swoimi dziećmi dzięki dostępności publikacji właśnie dla nich. Jest to niezwykle ważne dla większości pracujących rodziców.

Świetnym rozwiązaniem będzie też stworzenie poradnika na temat organizacji pracy na Home Office. Nie każdy potrafi skupić się na pracy spędzając czas w domu, gdzie piętrzy się pranie czy brudne talerze. Praktyczne wskazówki, jak zmotywować się do pracy czy dobrze ją sobie zorganizować wydają się być bardzo potrzebne.

 

Co motywuje pracowników - badania

 

Według badań przeprowadzonych przez Instytut Zarządzania i Marketingu Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach wynika, że pracownicy najczęściej korzystali ze świadczeń socjalnych, co bezpośrednio przekładało się na ich poziom motywacji (dokładny opis badania: tutaj).  ,,Rzadziej dostępne były świadczenia edukacyjne i usprawniające pracę (telefon komórkowy, notebook). Co czwarty badany korzystał z możliwości nabywania produktów firmy po obniżonej cenie. Najmniejszy odsetek pracowników korzystał z samochodu służbowego, co znajduje swoje uzasadnienie w fakcie, iż jest to świadczenie menedżerskie. Na pozytywną ocenę zasługuje stosunkowo wysoki odsetek pracowników korzystających z finansowania szkoleń" (źródło).

Wysoka liczba pracowników korzystających ze szkoleń napawa optymizmem i pokazuje, że ludzie chcą się szkolić i nabywać nowych umiejętności. Usługa ebookpoint BIBLIO doskonale odpowiada na tę potrzebę dzięki licznym kursom video. Sprawdź

 

Motywowanie pracowników książki

 

Jeden krótki artykuł z pewnością nie wyczerpie tak ważnego i obszernego tematu, dlatego poniżej zamieszczamy listę książek na ten temat:

  1. Budowanie zaangażowania, czyli jak motywować pracowników i rozwijać ich potencjał. Wydanie II
  2. Jak motywować pracowników
  3. Motywacja pod lupą. Praktyczny poradnik dla szefów. Wydanie II rozszerzone
  4. Szef w relacji z zespołem. Jak proces grupowy wpływa na psychologię teamu
  5. Przedsiębiorczość pracownicza i jej wpływ na efektywność organizacji

 

Źródło zdjęcia

 
Share:

want more details?