Organizacja ucząca się

08.02.2023für mitarbeiter hr

du brauchst 6 minuten um diesen artikel zu lesen

Organizacja ucząca się

Współczesny rynek pracy boryka się z gigantycznym problemem związanym z dostępem do pracowników. Sposobem na to, by poradzić sobie z tym kryzysem, jest tworzenie tzw. organizacji uczącej się. Chodzi o to, by stworzyć firmę, która uczy się zgodnie z ideą lifelong learning. O samej metodzie można przeczytać w doskonałych czasopismach ,,Personel" czy ,,Personel i Zarządzanie" lub w publikacjach dostępnych na platformie BIBLIO ebookpoint.

 

Lifelong learning

 

Dziś to kluczowa idea w kontekście rynku pracowniczego. Czasy, kiedy człowiek kończył naukę w szkole średniej czy na uczelni i więcej się nie uczył, odeszły w zapomnienie. W zmiennym świecie, w jakim funkcjonujemy, podejmowanie trudu dalszej, codziennej nauki jest koniecznością. Kompetencje, które dzisiaj są przydatne w pracy, za jakieś 10 lat bowiem będą kompletnie bezużyteczne. Stały rozwój, poszerzanie umiejętności to łatwiejsze przyjmowanie zmian i sprawniejsza adaptacja do nich.

 

 

Jak procentuje ciągły rozwój?

 

,,W swojej grupie kapitałowej jestem od dziewięciu lat, byłam szefem zespołów regionalnych, w tym czasie stale uzupełniałam swoje wykształcenie i umiejętności. Odpowiedziałam sobie na ważne pytanie: co będzie za 10 lat? Czy za 10 lat moje miejsce pracy dalej będzie istniało? Czy za 10 lat moje miejsce pracy będzie pożądane przez pracodawców? I muszę powiedzieć, że wyszło mi, że niekoniecznie. Że powinnam rozpocząć procesy związane z rozwojem i właśnie z przebranżowieniem się", mówi Agnieszka Giermek-Ziółkowska dyrektor personalna w Grupie EBS.

Reskilling i upskilling to dwa słowa, które doskonale opisują, jak powinien wyglądać proces rozwojowy każdego pracownika. Reskilling to, najprościej mówiąc, przebranżowienie się, czyli zmiana zawodu i zakresu obowiązków służbowych. Można mówić o reskillingu, kiedy księgowa zacznie się kształcić jako graficzka. Dwie zupełnie różne branże, inny zakres potrzebnych kompetencji. To właśnie jest reskilling.

Upskilling natomiast to podnoszenie kwalifikacji. Można o nim mówić w sytuacji, kiedy rzeczona księgowa będzie chciała się zająć bardziej skomplikowanymi procesami płacowymi. Aby móc wykonywać nowe obowiązki należycie, powinna podnieść kwalifikacje - czy to poprzez uczestnictwo w kursach, czy uczenie się od innych, doświadczonych pracowników.

 

Lifelong learning a życie

 

Czy nauka przez całe życie to wyłącznie prosta droga? Zdecydowanie nie! Ciągła edukacja wymaga wielu poświęceń, na przykład wyboru, czy ważniejszy jest długi weekend spędzony z rodziną na wyjeździe, czy w domu z książkami, by przygotować się do egzaminu. To również często kosztowne przedsięwzięcie, na które trzeba zaplanować środki w domowym budżecie. Uczenie się przez całe życie jest więc sztuką wyboru i wymaga ustalenia priorytetów.

Oczywiście, nie jest tak, że każdy długi weekend trzeba spędzać nad książkami i odmawiać sobie każdego, nawet najkrótszego wyjazdu. To rzecz jasna absurd, który przyniósłby skutek odwrotny do zamierzonego. Warto znać umiar, także w nauce.

Specjaliści szacują, że najkorzystniej zaplanować trzy kompetencje, które chce się rozwijać w ciągu roku, i tylko im się poświęcić. Jest to optymalna liczba, aby pogodzić naukę z życiem i pracą.

 
Teilen Sie:

möchten sie mehr details erfahren?