Pozytywny trend na rynku książki

12.08.2020biblioteki

Pozytywny trend na rynku książki

W Światowym Dniu Miłośników Książek, który przypadł na 9 sierpnia, pojawiła się bardzo pozytywna informacja dla wszystkich, którzy kochają książki. Otóż bank Santander opublikował raport, w którym zostały przeanalizowane płatności kartami wydanymi przez bank. 

 

Analiza raportu

Z raportu wynika, że płacący kartami wydają na książki i prasę o 14,2 proc. więcej niż w roku ubiegłym. Z pewnością duże znaczenie w tym trendzie ma pandemia, z którą mamy do czynienia od marca tego roku. We wspomnianym okresie klienci banku wydali na książki ponad 4 mln złotych, czyli o ponad milion więcej niż w 2019 roku. 

 

Wzrost poziomu czytelnictwa

Powodem do radości jest nie tylko to, że kupujemy coraz więcej książek, ale przede wszystkim to, że delikatnie drgnął poziom czytelnictwa w Polsce. Zamknięcie miejsc kultury, akcja #zostańwdomu niewątpliwie pozytywnie wpłynęły na stan czytelnictwa w naszym kraju. I to już jest bardzo pozytywna informacja. Spróbujmy nie zaprzepaścić tego trendu i działajmy nadal, aby poziom czytelnictwa nie tylko drgał, ale szybował. 

 

Jak ma się do tego nagroda Nobla?

Większość analiz tego raportu wskazuje także, że niewątpliwy udział w tym sukcesie miały takie wydarzenia, jak przyznanie Oldze Tokarczuk literackiej nagrody Nobla. 

 
Udostępnij:

chcesz poznać więcej szczegółów?