Spotkanie w bibliotece - interaktywny quiz z nagrodami

30.11.2021biblioteki

na przeczytanie tego artykułu potrzebujesz 6 minut

Spotkanie w bibliotece - interaktywny quiz z nagrodami

Wielokrotnie wspominaliśmy o działaniach, które biblioteka może podejmować w przestrzeni miejskiej, o tym, jak wyjść z inicjatywami kulturalnymi poza placówkę. W sezonie jesienno-zimowym jednak, ze względu na aurę, trudniej skłonić ludzi do aktywności na świeżym powietrzu. Dlatego przychodzimy z pomysłem zaangażowania lokalnej społeczności w ciekawe wydarzenie organizowane w murach biblioteki.

 

Czy quiz to dobry pomysł?

 

Oczywiście, że tak. Quizy cieszą się niesłabnącą popularnością. Można to łatwo sprawdzić - wystarczy wpisać słowo ,,quiz" w wyszukiwarkę internetową. Powstaje coraz więcej stron i aplikacji mobilnych, które oferują dostęp do przeróżnych testów wiedzy, co również może świadczyć o tym, że Polacy kochają quizy; czy, jak kto woli, w spolszczonej wersji - kwizy. Rywalizacja, adrenalina, presja czasu, czyli kilka sekund na odpowiedź, to świetny przepis na doskonałą zabawę. Czy popularna gra 5 sekund jest często wypożyczana w Twojej bibliotece? Zapewne tak. A to oczywiście dlatego, że spełnia ona wszystkie elementy dobrej gry towarzyskiej.

 

Jak zorganizować quiz w bibliotece?

 

Mamy nadzieję, że zgadzasz się z nami, że test wiedzy to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu. Zatem dlaczego nie czasu spędzonego w bibliotece? Zorganizowanie tego rodzaju zabawy nie jest zbytnio pracochłonne. Wystarczy, że:

  • Przygotujesz salę: ustawisz stoły i krzesła, wyposażysz ją w rzutnik i mikrofon.
  • Wymyślisz temat, na przykład: ,,Kwizowanie literackie - sprawdź, ile wiesz o wiedźminie". (Wyobrażasz sobie te tłumy ludzi, którzy odwiedzą Twoją bibliotekę, aby pochwalić się swoją wiedzą?)
  • Znajdziesz platformę, która umożliwi Ci zorganizowanie wydarzenia. Przykładowe to: Kahoot, Quizizz - dzięki nim możesz za darmo tworzyć dowolne quizy.

Jeśli to masz już załatwione, pozostaje zaplanowanie spotkania. Pamiętaj o umieszczeniu informacji na stronie WWW biblioteki i na jej profilach w mediach społecznościowych. Nie zaszkodzi rozwieszenie plakatów w samej placówce, a także w okolicy.

 

Dlaczego w ogóle organizować quizy?

 

Żyjemy w czasach gier komputerowych. Na każdym kroku spotykamy się z zasadami grywalizacji, zarówno w programach lojalnościowych sklepów, jak i przy okazji różnych usług. Polega ona na tym, że każde zaangażowanie uczestnika jest nagradzane na przykład w postaci punktów, które można gromadzić i wymieniać na nagrody. Nie inaczej jest w przypadku organizowania rywalizacji w bibliotekach. Spotkanie quizowe może się okazać świetnym sposobem na budowanie relacji czytelników z biblioteką, na kreowanie pozytywnych skojarzeń z placówką i czytelnictwem w ogóle.

Dodatkowo każda inicjatywa, która zwiększa ruch w bibliotece, to potencjalne poszerzenie grona czytelników.

 

Jak zmienić odwiedzających w czytelników?

 

Pamiętaj, aby na każdym wydarzeniu, które odbywa się w bibliotece, było wiadomo, kto jest jego organizatorem. Jeśli spotkanie ma tematykę fantastyczną, zadbaj o odpowiednią aranżację lub na koniec zaproponuj jego uczestnikom książki reprezentujące dany gatunek. Możesz także zaproponować, że do głównej nagrody, na przykład książek, dołożysz 2 miesiące wypożyczania bez naliczania kary za przetrzymanie. Możesz również zorganizować spotkanie biletowane - biletem wstępu będzie karta czytelnika Twojej biblioteki. W przyszłości może to zaowocować zwiększoną liczbą wypożyczeń.

 

Które publikacje warto wykorzystać do organizacji quizów?

  1. Twórczość Katarzyny Puzyńskiej
  2. Regionalne potyczki: Książę Szaranek lub Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku
  3. Strategia szachowa
 
Udostępnij:

chcesz poznać więcej szczegółów?