Co musisz wiedzieć przed dołączeniem do BIBLIO w ramach konsorcjum bibliotek łódzkich?

23.11.2022biblioteki

na przeczytanie tego artykułu potrzebujesz 5 minut

Co musisz wiedzieć przed dołączeniem do BIBLIO w ramach konsorcjum bibliotek łódzkich?

Zastanawiało Cię kiedykolwiek, jak zareagowaliby Twoi czytelnicy, gdyby się dowiedzieli, że Twoja biblioteka wypożycza nie tylko papierowe wydania, ale również książki elektroniczne i w wersji audio. Zapewne wielu z nich byłoby zadowolonych, skoro, jak podają statystyki, ebooki i audiobooki wciąż zyskują na popularności. A jeśli dołożyć do tego kursy video - mamy gotowy przepis na sukces.

 

Konsorcjum bibliotek łódzkich udostępniających e-zbiory

 

Jedną z form współpracy, jakie podejmują biblioteki między sobą, jest konsorcjum służące wspólnemu udostępnianiu zbiorów elektronicznych. Rosnący trend e-czytelnictwa niejako wymusił na placówkach bibliotecznych tworzenie tego typu zorganizowanych grup. Korzyści z tego czerpią i czytelnicy, i biblioteki. Dzięki przystąpieniu do konsorcjum zakupującego dostęp do platformy BIBLIO biblioteka otrzymuje:

  • korzystne warunki cenowe, ponieważ zakup w ramach konsorcjum wiąże się z zamówieniem większej liczby kodów niż w wypadku pojedynczych bibliotek,
  • możliwość wymiany doświadczeń między bibliotekarzami,
  • możliwość tworzenia wspólnych akcji promocji czytelnictwa.

Niezależnie od tego, czy biblioteki przystępują do konsorcjum, czy decydują się na samodzielny zakup, mogą liczyć na wsparcie opiekuna, jak również szkolenie wprowadzające, poprowadzone przez pracownika platformy BIBLIO.

 

Jak przystąpić do konsorcjum bibliotek łódzkich?

 

Jeśli chcesz zakupić kody dla swoich czytelników razem z innymi bibliotekami z regionu, skontaktuj się z koordynatorką regionu: Anną Wejman +42 637 68 35, dmas@wbp.lodz.plZgłoś deklarowaną liczbę kodów, które chcesz zamówić.

 

Jak działają kody?

 

Po uruchomieniu umowy wskazany w niej administrator będzie co miesiąc otrzymywał paczkę kodów do udostępnienia czytelnikom. Warto przy tym wiedzieć, że:

  • kody są ważne przez miesiąc od momentu aktywacji,
  • można je aktywować między pierwszym a ostatnim dniem miesiąca,
  • niewykorzystane kody przepadają,
  • w panelu administratora można kontrolować liczbę rozdawanych kodów i zaznaczać, które zostały wydane, a które nie.

Kody umożliwiają czytelnikom sprawne logowanie się do platformy BIBLIO.

 

Czy można domawiać kody w trakcie trwania umowy?

 

Tak, w trakcie trwania umowy można zwiększać liczbę kodów. Jeśli ich zadeklarowana liczba okaże się niewystarczająca, należy się zgłosić do opiekuna umowy, który pomoże dopełnić formalności związanych z zamówieniem nowej paczki kodów.

 

Do jakich tytułów biblioteka uzyskuje dostęp?

 

Biblioteki publiczne, w ramach współpracy z platformą BIBLIO, udostępniają całość jej zbiorów. To bardzo korzystny argument szczególnie w odniesieniu do użytkowników, którzy mają różne zainteresowania czytelnicze. Mnogość gatunków pozwala wpasować się w ich preferencje. Biblioteki natomiast powiększają liczbę zbiorów, co jest istotne choćby ze statystycznego punktu widzenia. 

 
Udostępnij:

chcesz poznać więcej szczegółów?