Co najczęściej wypożyczali czytelnicy BIBLIO w 2021 roku

11.01.2022biblioteki

na przeczytanie tego artykułu potrzebujesz 9 minut

Co najczęściej wypożyczali czytelnicy BIBLIO w 2021 roku

Nasi czytelnicy to nie tylko osoby zapisane do biblioteki miejskiej. Ebiblioteka ebookpoint BIBLIO jest również dostępna dla studentów i pracowników różnych organizacji. Dlatego też dzielimy ten artykuł na trzy części: po co najchętniej sięgają użytkownicy bibliotek publicznych, co czytają studenci, a co pracownicy.

 

 

Izbica, Izbica - najczęściej wypożyczany tytuł w bibliotekach publicznych

 

Statystyka ta dotyczy wyłącznie bibliotek publicznych, które wykupiły dostęp do BIBLIO. Najczęściej wypożyczaną w ramach tej usługi książką była Izbica, Izbica w wersji audio - 35% najczęściej wypożyczanych audiobooków i aż 31% najczęściej wypożyczanych tytułów. Zdecydowanie czytelnicy BIBLIO pokochali opowieść o tym małym podlubelskim miasteczku. Czarne jest również jednym z najbardziej lubianych przez naszych czytelników wydawnictw, kolejna książka w tym zestawieniu również ukazała się nakładem Czarnego.

Drugą najczęściej wypożyczaną książką także był audiobook: Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku - co nas, mieszkańców Górnego Śląska, szczególnie cieszy. Jesteśmy dumni ze Zbigniewa Rokity i serdecznie gratulujemy mu Nagrody Literackiej ,,Nike". Cieszy też to, że książka Rokity jest chętnie wypożyczana nie tylko przez mieszkańców Śląska. Jak jej wypożyczenia wyglądają w ujęciu procentowym? Kajś stanowi 30% wypożyczeń wszystkich najczęściej słuchanych audiobooków i 27%, jeśli chodzi o wszystkie najczęściej wypożyczane pozycje.

Na trzecim miejscu ponownie audiobook. Tym razem to Chorzy ze stresu. Problemy psychosomatyczne. Wprawdzie popularność książki o permanentnym stresie oznacza, że wielu ludzi w nim żyje, niemniej najważniejsze, aby w literaturze znajdować ukojenie i odpowiedzi na istotne pytania. Mamy nadzieję, że dzięki tytułom wypożyczonym w BIBLIO udało się naszym czytelnikom takie odpowiedzi znaleźć.

 

 

Źródło: opracowanie własne

 

Co najczęściej wypożyczają studenci

 

Nasze zestawienie obejmuje tylko studentów uczelni, które wykupiły dostęp do BIBLIO oraz tych, którzy  zarejestrowali się w ebibliotece.

Na uczelniach zdecydowanie królowały ebooki, sporo wypożyczano również kursów video. Najpopularniejsza książka to CCNA 200-301. Zostań administratorem sieci komputerowych Cisco, jednak jej wypożyczenie stanowi tylko 7% całkowitej liczby wypożyczeń ebooków. Kolejną najchętniej wypożyczaną książką były Praktyczne projekty sieciowe - 6% wszystkich wypożyczeń. Trzecia najczęściej wypożyczana książka to Opus magnum C++11. Programowanie w języku C++ (komplet), z wynikiem 4%, jeśli chodzi o pozycje wypożyczane przez studentów.

Zdecydowanie królowały tematy związane z programowaniem czy - szerzej - z informatyką. Popularnością cieszyły się również kategorie związane z zarządzaniem i organizacją, a także zasobami ludzkimi. Wypożyczane tytuły w wypadku bibliotek uczelnianych są ściśle powiązane z wykupionym dostępem. Uczelnie bowiem najczęściej korzystają z modelu zakupu konkretnych kategorii. Oznacza to, że ich studenci mogą wypożyczać wyłącznie książki z kategorii, do których został wykupiony dostęp. W praktyce, jeśli uczelnia wykupiła dwie kategorie, na przykład informatykę i języki obce, studenci nie mogą wypożyczyć publikacji z zakresu historii.

 

 

Źródło: opracowanie własne

 

Co czytają pracownicy firmy

 

Z naszych danych, opartych na historii wypożyczeń w 2021 roku, wynika, że pracownicy firm najczęściej sięgają po audiobooki. Aż trzy pierwsze miejsca wśród najczęściej wybieranych tytułów zajmują właśnie audiobooki. Które?

Na pierwszym miejscu znajdziemy tytuł Naturalna pewność siebie. Siła, która zmieni Twoje życie. Stanowi aż 11% wszystkich wypożyczeń, czyli co dziesiąta książka wypożyczana w firmach to właśnie ten poradnik. Kolejnym popularnym tytułem jest Błękitny umysł. Myśl na odwrót, działaj na opak, poznaj nieznane! - również w wersji audio. Jej wypożyczenia to 10% wszystkich tytułów wypożyczanych przez pracowników. Trzecie miejsce przypadło książce Get Sh*t Done. Skuteczne techniki podkręcania wydajności, pokonywania prokrastynacji i zwiększania rentowności - z wynikiem 8% w stosunku do całkowitej liczby wypożyczeń.

Po zliczeniu wszystkich wypożyczonych tytułów i rozbiciu na formaty okazało się, że pracownicy niemal równie często słuchają audiobooków, jak czytają ebooki. Niewiele rzadziej sięgają po kursy video. Zdecydowanie polubili usługę biblioteki cyfrowej, w ramach której szybko i łatwo otrzymują dostęp do wiedzy.

 

 

Źródło: opracowanie własne

 

Ogromnie nas cieszy, że nasza biblioteka jest chętnie wykorzystywana przez czytelników bibliotek miejskich, studentów i pracowników. Jako że jesteśmy związani z Grupą Helion, z dumą przyjmujemy to, że na podium najczęściej wypożyczanych tytułów znajdują się również tytuły wydane pod tym szyldem.

Oby i ten rok przyniósł tak duże zainteresowanie czytelnictwem i rozwojem - szczerze na to liczymy.

 

 
Udostępnij:

chcesz poznać więcej szczegółów?