Indywidualne podejście do rozwoju pracowników

26.01.2022für mitarbeiter hr

du brauchst 8 minuten um diesen artikel zu lesen

Indywidualne podejście do rozwoju pracowników

Specjaliści szacują, że jednym z HR-owych trendów na 2022 rok będzie indywidualne podejście do rozwoju pracowników. A nawet wskazują, że będzie to trend zdecydowanie dominujący - nie tylko w świecie HR, ale również w marketingu czy po prostu w życiu. Coraz częściej mówi się o tym, aby zająć się sobą, skupić się na własnych emocjach, zaopiekować się sobą - to w kontekście lifestyle'u. Zresztą trudno tego nie powiązać z dziedziną rozwoju zawodowego - wszak jest on silnie skorelowany z potrzebą dbania o siebie i spełniania ambicji.

 

Rozwój pracowników - indywidualne podejście

 

Po pierwsze skoncentrujmy się na przymiotniku ,,indywidualne". Aby dopasować model rozwoju do pracownika, należy poznać jego potrzeby w zakresie kształcenia. Tu nieodłącznym elementem jest zaplanowanie ścieżki kariery, pozwalające pracownikowi określić, czego oczekuje, co chce osiągnąć i co firma może mu zaoferować. Dzięki temu będzie wiedział, do czego dążyć, a pracodawca uzyska pełny ogląd, które kompetencje warto rozwijać. Jednak to, jako doświadczony HR-owiec, doskonale wiesz.

Pamiętaj, że na zbudowaniu ścieżki kariery plan rozwoju się nie kończy - przeciwnie, zaczyna. Twoi pracownicy to ludzie z wieloma pasjami i zainteresowaniami, często diametralnie innymi niż to, co robią zawodowo. Czy warto inwestować w inne kompetencje niż te konieczne do wykonywania obowiązków służbowych? Według nas tak. Przede wszystkim dlatego, że we współczesnym, dynamicznie zmieniającym się świecie warto być dobrym w różnych dziedzinach.

 

Jak umożliwić pracownikom rozwój w wielu dziedzinach bez dużych nakładów finansowych?

 

To proste! Znajdź narzędzie, które pozwala na interdyscyplinarny rozwój. Dzięki temu zaoszczędzisz na wdrażaniu kilku usług, każdej związanej z inną kompetencją. W perspektywie czasu przyniesie to również oszczędności w ramach funduszu szkoleniowego.

Które narzędzie wybrać? Rekomendujemy multimedialną bibliotekę cyfrową, ponieważ jest to usługa skrojona na miarę. Każdy pracownik, niezależnie na jakim stanowisku jest zatrudniony, znajdzie w niej coś dla siebie. Pracownik administracji rozezna się w aktualnych przepisach. Pracownik działu HR sięgnie po najnowsze opracowania ze swojego obszaru. A pracownik IT, który jest dziś najbardziej pożądany na rynku pracy, skorzysta z bogactwa tytułów zarówno w języku polskim, jak i angielskim, co pozwoli mu na stałe doszkalanie się, by być na bieżąco w tej szybko rozwijającej się dziedzinie.

 

 

IT chce możliwości rozwoju

 

Oczywiście nie tylko IT, ale przy tym sektorze się zatrzymamy. Jak wspomnieliśmy, specyfika IT wynika z tego, że jest to jedna z najdynamiczniej rozwijających się dziedzin. Jeśli nie zapewnisz możliwości rozwoju pracownikom tego działu, to albo zostaną w tyle (a tym samym Twoje projekty nie będą się rozwijać), albo zaczną się rozwijać na własną rękę - z tym że wtedy, lepiej wyszkoleni, będą już szukać pracy w innym miejscu, tam gdzie pracodawca zadba o ich potrzeby rozwojowe. Jeśli natomiast organizacja zagwarantuje im stały rozwój (na przykład poprzez dostęp do ebiblioteki), będą mieć poczucie, że są dla niej ważni, a w efekcie wzrośnie ich lojalność i chętniej pozostaną z pracodawcą, któremu zawdzięczają progres zawodowy i który daje im możliwość poszerzania horyzontów.

W czasach, gdy tak dobitnie podkreśla się konieczność zatroszczenia się o siebie i propaguje work-life balance, ważne jest również to, aby pracownicy mogli dbać o wellbeing. Także to mogą robić dzięki bibliotece cyfrowej, ponieważ oprócz treści specjalistycznych oferuje ona literaturę popularną - w sam raz na relaks po pracy.

 

Dlaczego warto inwestować w rozwój?

 

Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć - wszystko bowiem zależy od konkretnego człowieka. My jesteśmy zwolennikami liczb i badań, dlatego też na nie się powołamy. Z badania przeprowadzonego przez PwC wynika, że każda złotówka zainwestowana w rozwój pracownika to 170 procent zysku. Składają się na niego nie tylko szersze kompetencje, ale również to, że zadowoleni pracownicy chętnie polecają swojego pracodawcę, co może skutkować pozyskiwaniem talentów do zespołu pracowniczego. Dodatkowe kwalifikacje, na przykład językowe, to także możliwość rozwijania biznesu na skalę międzynarodową. 

 

Literatura uzupełniająca:

  1. Jak zarządzać ludźmi, by nasz biznes dobrze prosperował
  2. Psychologia szefa 3. Zrozumieć zespół. Fenomen małej grupy
  3. Success and Change
 
Teilen Sie:

möchten sie mehr details erfahren?