Szkolenie i integracja
sposób na oszczędność?
lesen sieDzisiaj wszystko, co ma w nazwie ,,online", kojarzy się z czymś bardziej naturalnym i wygodnym. Nie dziwi więc, że coraz więcej osób chce się szkolić przez internet. Według raportu Pracuj.pl Cyfrowa ewolucja kariery już dwóch na trzech Polaków korzystało z kursów online.
Zdecydowanie warto robić kursy online. Przede wszystkim dlatego, że to Ty decydujesz, jaką tematykę wybrać i kiedy przerobić materiał. Oczywiście, samodzielna nauka wymaga sporej dyscypliny, trzeba się zmobilizować - ale czy nie jest to dodatkowy trening umiejętności?
Często kursy internetowe kończą się certyfikacją, więc - podobnie jak w przypadku tradycyjnego szkolenia - możesz uzyskać potwierdzenie nabytych umiejętności. To kolejna korzyść poza tym, że możesz przyswajać dowolny zakres tematów w dowolnym czasie.
Według danych zawartych we wspomnianym wcześniej raporcie aż 59 proc. użytkowników pozytywnie odbiera szkolenia online, a 30 proc. ma do nich stosunek neutralny.
O korzyściach płynących ze szkoleń online można pisać godzinami. Rozwój zawsze - czy to dzięki szkoleniom tradycyjnym, czy internetowym - jest wielką wartością i korzyścią samą w sobie. Skoro jednak mówimy o edukacji online, warto wspomnieć o takich korzyściach jak:
Zdecydowanie tak. Według przytoczonego już badania aż 62 proc. badanych Polaków (osób aktywnych zawodowo w wieku 18-65 lat) chętniej aplikowałoby do pracodawcy, który udostępnia darmowe kursy video. Te dane odnoszą się również do już zatrudnionych pracowników.
Ludzie chcą się rozwijać. Chcą nadążać za rozwijającymi się technologiami. Stąd zapotrzebowanie na szkolenia, które pozwolą zdobywać kolejne umiejętności. Najszybciej w takim wypadku sięgnąć właśnie po kurs online.
Pytanie często zadawane przez osoby, które się zastanawiają nad zakupem lub udostępnieniem (na przykład pracownikom) kursu online, dotyczy tego, czym się różni tego typu szkolenie od webinaru.
Po pierwsze kurs video trwa dłużej niż webinar. Podzielony na rozdziały, moduły, jest zdecydowanie bardziej rozbudowany. Natomiast webinar trwa zazwyczaj godzinę, co pozwala przedstawić jakieś zagadnienie w mocno okrojonej wersji.
To zależy od tego, czego chcesz się dowiedzieć. Osoby zamierzające jedynie pobieżnie poznać temat mogą się zapisać na godzinny webinar, podczas którego z pewnością pojawią się najważniejsze informacje. Natomiast jeśli ktoś chce zgłębić dane zagadnienie, lepszym wyborem będzie kurs online. Głównie dlatego, że jego zakres tematyczny jest dużo szerszy, a samo szkolenie trwa dłużej, co daje możliwość przekazania wiedzy w znacznie większej dawce.
Żeby zdecydować, jaką formę szkolenia wybrać dla pracowników, najlepiej przetestować kilka opcji i potem, na przykład za pośrednictwem ankiety, sprawdzić, która jest najkorzystniejsza. Można również na stałe połączyć tradycyjne szkolenia z kursami online. Twoi pracownicy mają określone preferencje, więc warto proponować różne metody rozwoju, aby każdy znalazł coś dla siebie.
Jakie kursy można wybrać?: