Nowoczesna biblioteka

16.11.2021biblioteki

you need 8 minutes to read this article

Nowoczesna biblioteka

Pomysłów na tworzenie nowoczesnej biblioteki jest mnóstwo. Począwszy od tworzenia zbiorów cyfrowych i automatyzacji działań, skończywszy na organizowaniu wydarzeń kulturalnych, które zmieniają jej status z wypożyczalni w miejsce spotkań kulturalnych.

 

Nowoczesna biblioteka publiczna

 

Status innowacyjnej i aktywnej instytucji kultury jest najbardziej pożądany w wypadku bibliotek publicznych, ponieważ przekrój ich czytelników jest zdecydowanie najszerszy. Warto zadbać o to, by czuli się oni dobrze w bibliotece, by mieli pewność, że trafili do instytucji kultury na najwyższym poziomie. Jak to zrobić? Sposobów jest co najmniej kilka. Przede wszystkim warto zadbać o obecność w social mediach. Jeśli Twoja biblioteka nie ma konta na Facebooku lub jest ono zaniedbane, koniecznie przeczytaj nasze porady, jak prowadzić ciekawy profil w tym kanale społecznościowym.

 

Nowoczesne biblioteki, z których warto brać przykład

 

Wiele bibliotek już zauważyło, że ich rola nie ogranicza się jedynie do funkcji wypożyczania. Obecnie użytkownicy przychodzą do nich również po to, aby spotkać się z autorami czy na przykład podróżnikami lub innymi ciekawymi osobami, pograć w planszówki albo po prostu miło spędzić czas wśród książek. Nowo powstające instytucje kulturalne, w tym biblioteki miejskie, coraz częściej są lokalizowane w miejscach nieoczywistych, jak dworzec kolejowy - gdzie oczywiście pełnią swoją podstawową funkcję, czyli wypożyczają książki, ale również zwracają uwagę designem i przyjaznością przestrzeni. Doskonała wizytówka miasta i atrakcja dla turystów!

 

Nowoczesne biblioteki - skąd czerpać inspiracje:

 

Nowoczesna biblioteka to przede wszystkim instytucja kultury

 

Biblioteka z definicji jest miejscem kultury. Dziś jednak przywiązuje się do tego szczególną wagę. W ramach programów grantowych często rozpisywane są projekty polegające na integrowaniu lokalnej społeczności właśnie w ramach działań bibliotecznych. Coraz więcej bibliotek angażuje się w działania miasta, podejmując wspólne inicjatywy; znane i lubiane gry miejskie są tego idealnym przykładem. Najczęściej takie wydarzenia są inicjowane przez biblioteki, jednak współpraca z władzami miasta bywa do ich organizacji niezbędna.

 

Nowoczesna biblioteka - co robić, by się nią stać?

 

Znamy już podstawowe cechy, którymi powinna się wykazywać biblioteka, aby można było ją określić mianem nowoczesnej. Wiemy też, które placówki takie są. Pozostaje tylko odpowiedź na pytanie, jakie działania podjąć, aby tą nowoczesną biblioteką się stać. Przede wszystkim zapomnij, że bibliotekę, która skupia się wyłącznie na wypożyczaniu, ktokolwiek określi jako nowoczesną. Nie ma takiej możliwości. Najważniejsze to zadbać o integrację lokalnej społeczności, by jej członkowie kojarzyli bibliotekę nie tylko jako miejsce, gdzie mogą znaleźć ciekawe lektury, ale również takie, w którym mogą zaspokoić szerokie potrzeby kulturalne.

Na początek sprawdź, która grupa czytelników jest najaktywniejsza. Jeśli są to seniorzy, zorganizuj wydarzenia, które będą dla nich ciekawe. Nie bój się pytać! Masz pomysł na wydarzenie? Zapytaj swoich czytelników, czy byliby zainteresowani uczestniczeniem w nim - jeśli tak, przejdź do realizacji.

Jeśli najliczniejszą grupą czytelników są młodzi ludzie, zorganizuj grę miejską lub wieczór z planszówkami. Drzwi Twojej biblioteki nie będą się zamykać. Jeśli najwięcej wypożycza ona dzieciom i młodzieży, zorganizuj głośne czytanie bajek lub warsztaty kreatywne.

 

Literatura uzupełniająca:

  1. Wielka czwórka. Ukryte DNA: Amazon, Apple, Facebook i Google
  2. Gry umysłowe
  3. Mały szachista. Kurs video. Poziom pierwszy. Nauka gry w szachy dla dzieci
 
Share:

want more details?