Sześć kompetencji najlepiej rozwijanych dzięki czytaniu

22.06.2022firmy

na przeczytanie tego artykułu potrzebujesz 11 minut

Sześć kompetencji najlepiej rozwijanych dzięki czytaniu

Czytać książki po prostu trzeba, nie ma odstępstw i wymówek, które tłumaczyłyby osoby nieczytające. Jeśli chcesz się rozwijać, musisz czytać. A najlepiej czytać i słuchać. Jeśli bowiem nie masz czasu na czytanie, możesz wybrać książki w formie audio i dzięki temu obcować z nimi w dowolnym miejscu i czasie.

 

Jakie kompetencje rozwija czytanie?

 

Przede wszystkim kreatywność. Korzystnie wpływa również na umiejętność analizowania informacji, koncentrację, empatię, zrozumienie innych czy panowanie nad emocjami. Wszystkie wymienione umiejętności i cechy należą do tzw. kompetencji miękkich, bo czytanie właśnie ten ich typ najlepiej rozwija.

I kolejny powód, aby zaproponować pracownikom sięganie po książki, ale również samemu dawać dobry przykład i polecać ciekawe wydawnictwa branżowe lub biznesowe: raport Deloitte Acces Economics prognozuje, że do 2030 roku aż 66% wszystkich miejsc pracy będą stanowić zawody wymagające rozwiniętych kompetencji miękkich. Jak przekonuje dr Mateusz Grzesiak: ,,Każdy z nas może się ich nauczyć, tak samo jak uczymy się jeździć na rowerze". Zatem każdy z pracowników może rozwijać swoje kompetencje miękkie, na przykład dzięki czytaniu. Możesz również podpowiedzieć swoim menedżerom, aby proponowali pracownikom jedną książkę w miesiącu, taką, która pomoże w rozwoju kompetencji.

Ponadto możesz, wspólnie z kierownikami działów, ustalić, które kompetencje u którego pracownika chcecie rozwijać; warto wybrać 2-3 na rok i na nich się skupić. Oczywiście wyłącznie czytanie książek czy słuchanie audiobooków nie rozwinie tych kompetencji, ale już czytanie połączone z warsztatami, wymianą wiedzy może być efektywne. Zorganizuj wewnętrzne warsztaty, które poprowadzą Twoi pracownicy, by edukować pozostałych współpracowników.

 

Jak rozwijać kompetencje pracowników?

 

Zadbaj o zróżnicowane możliwości rozwoju. Co to znaczy? Tylko tyle, aby pamiętać, że różnorodność i dostęp do wielu modeli rozwoju wiedzy popłaca. A każda złotówka wydana na rozwój pracownika to inwestycja, która się zwraca! Jak zatem rozwijać kompetencje, by stały się zyskiem dla organizacji?

Po pierwsze zastanów się, jakie kompetencje będą potrzebne w Twoim zespole, przedyskutuj z kierownikami działów, którzy pracownicy wykazują się rozwiniętymi kompetencjami miękkimi i jakimi konkretnie. Następnie ustalcie, które z nich warto rozwijać, i zaplanujcie ich rozwój. Wybierzcie 2-3 kompetencje, na których skupicie się w ciągu roku, rozpiszcie, jakie książki powinny znaleźć się w biblioteczce potrzebnej do rozwoju - i działajcie.

Z piramidy Dale'a wynika, że najlepiej zapamiętujemy, kiedy coś mówimy i robimy. Jeśli zatem zależy Ci na pełnym rozwoju kompetencji miękkich pracowników, koniecznie użyj tego sposobu. Dzięki temu wiedza zdobyta z książek, powtórzona podczas warsztatów, zostanie skutecznie zapamiętana i przekazana.

 

Które książki pomagają w rozwoju kreatywności?

 

Jedną z kompetencji rozwijanych dzięki czytaniu jest kreatywność. To najczęściej wymieniana kompetencja w kontekście książek, ponieważ niezależnie od ich typu, od tego, co preferuje czytelnik, zawsze rozwijają one jego kreatywność i wyobraźnię. Kreatywni ludzie są obecnie poszukiwani na rynku pracy. Głównie dlatego, że pracodawcom zależy na nieszablonowym podejściu do obowiązków i umiejętności wychodzenia z trudnych sytuacji.

 

Jeśli chcesz rozwijać kreatywność swoich pracowników lub własną, sprawdź poniższe książki:

 

 

 

Które książki pomagają w analizowaniu informacji?

 

Analizowanie danych jest kluczowe w większości organizacji. Jak bowiem bez dobrej analizy sprawdzać, mierzyć i poprawiać funkcjonowanie biznesu? Z badania opublikowanego przez firmę Gartner wynika, że niedostateczna umiejętność czytania danych jest jedną z trzech największych przeszkód w budowaniu silnych zespołów. Badanie to przeprowadzono wśród dyrektorów ds. danych.

 

Książki i kursy, które mogą pomóc w rozwoju tej kompetencji:

 

  

 

Które książki pomagają w rozwoju koncentracji?

 

Sam proces czytania wymaga koncentracji, nie dziwi więc, że czytanie właśnie ją rozwija. Kompetencja ta jest również niezwykle ważna wobec doniesień naukowców, że dzisiaj - w dobie przesytu informacjami i rozwiniętej technologii - mamy problem z koncentracją. Uwagę skupiamy maksymalnie na kilka sekund, po czym odpływamy myślami. Nawet podczas lektury artykułów w Internecie nie czytamy ich od deski do deski, a tylko pobieżnie. Zapewne teraz, kiedy czytasz ten artykuł, się z tym zgodzisz.

 

Książki, które mogą pomóc w rozwoju koncentracji:

 

  

 

Które książki pomagają w rozwoju empatii i zrozumienia innych?

 

W czasach, w których liczy się różnorodność, a na rynku pracy możemy spotkać wielu obcokrajowców warto zadbać o rozwój takich kompetencji jak empatia i zrozumienie innych. Oczywiście dobrze również szeroko informować pracowników, że zatrudnianie osób z zagranicy nie oznacza zabierania Polakom pracy, ale przede wszystkim pomoc w obsadzaniu stanowisk. Empatia jest niezwykle przydatną cechą także w życiu codziennym, więc z pewnością wielu pracowników będzie zainteresowanych pracą nad jej rozwojem.

 

Oto książki, które mogą pomóc w rozwoju empatii i zrozumienia innych:

 

  

 

Które książki pomagają w rozwoju umiejętności rozpoznawania własnych emocji i panowania nad nimi?

 

Umiejętność rozpoznawania swoich emocji i panowania nad nimi wydaje się być dzisiaj bardzo istotna. Zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę trwającą pandemię i trudną sytuację geopolityczną. Coraz więcej mówi się o konieczności zadbania o dobrostan psychiczny. W tym kontekście niemałym echem odbił się pomysł ustawy umożliwiającej wystawienie zwolnienia lekarskiego z powodu wypalenia zawodowego. Obecnie skarżą się na nie również przedstawiciele pokolenia Z, czyli najmłodszej generacji na rynku pracy. Nie jest to w takim razie syndrom, który dopada wyłącznie pracowników z dużym stażem pracy.

 

Czy przedstawione kompetencje to kompetencje VUCA? Zapewne tak. Wiele z nich zrodziło się z potrzeby nadążania za zmianami i dopasowania się do obecnego świata.

 
Udostępnij:

chcesz poznać więcej szczegółów?