Obraz biblioteki i bibliotekarza
Wizerunek współczesnego bibliotekarza
przeczytaj
Aplikacja ThingLink jest używana głównie do uatrakcyjniania zdjęć i grafik poprzez dodawanie elementów interaktywnych. Działa jak nakładka, która pozwala zaznaczyć ważne części obrazu. W bibliotekach jest dobrze znana. W promocji literatury używa się jej najczęściej do tworzenia interaktywnych map reportaży.
Na początek trzeba założyć konto w aplikacji ThingLink. To intuicyjny proces. Wystarczy, że podasz swój adres e-mail i hasło. Możesz się też zalogować za pomocą na przykład konta Google, nie jest to jednak zalecane ze względów bezpieczeństwa. Po założeniu konta musisz odpowiedzieć na kilka pytań, które pojawiają się na ekranie w formie kafelków. Cały interfejs (wygląd) strony jest dostępny w angielskiej wersji językowej. Jeśli korzystasz z przeglądarki Google Chrome, możesz łatwo włączyć opcję tłumacza, czyli Translator Google.
Na kafelkach pojawią się na przykład takie pytania: Czy chcesz korzystać z aplikacji jako osoba prywatna, firma itp.? W jakich celach chcesz korzystać z aplikacji: edukacyjnych (dla szkół), promocyjnych itp.? Po zaznaczeniu wszystkich odpowiedzi możesz przejść do tworzenia interaktywnych kompozycji.
Po wejściu na stronę główną, po zalogowaniu się, wybierz opcję ,,Create", czyli ,,Stwórz".
Następnie wybierz projekt, który chcesz stworzyć. My wybraliśmy ,,Image", czyli ,,Obraz".
W tym miejscu możesz dodać swój obraz, który docelowo ma być interaktywny. Wystarczy kliknąć w podświetlone niebieskie pole i dodać wybrany obraz.
Po wgraniu zdjęcia pojawia się ono w sekcji ,,My content", czyli ,,Moje treści".
Kliknij w zdjęcie, by otworzyć je w nowym oknie. Następnie wciśnij przycisk ,,Edit", czyli ,,Edytuj".
Pojawi się wówczas menu, z którego możesz wybierać interesujące Cię funkcje.
Pierwsza, którą wybieramy, to ,,Add tag", czyli ,,Dodaj tag". To pozwoli stworzyć interaktywny obraz.
,,Add text and media" umożliwia dodanie tekstu i między innymi filmów.
,,Add text label" oznacza możliwość dodania etykiety, na przykład ,,poradnik", ,,reportaż".
,,Add content from website" umożliwia dodanie treści ze strony internetowej za pomocą linku.
,,Create tour" oznacza możliwość stworzenia ścieżki.
,,Create poll" umożliwia stworzenie ankiety.
Po kliknięciu ,,Add text label" dodaliśmy tag ,,poradnik" przy pierwszej pozycji widocznej na zdjęciu. Następnie dodaliśmy kolejny tag - ,,poradnik" - przy drugiej książce. Program ThingLink umożliwia dodawanie dowolnych ikon, które można wymieniać przy każdym nowym tagu. Wystarczy wybrać opcję ,,Change icon", czyli ,,Wybierz ikonę".
Po dodaniu tagów i wyborze ikon podstawowa interaktywna grafika jest gotowa.
Pewnie zadajesz sobie pytanie, po co w ogóle tworzyć takie obrazy, skoro dużo łatwiej i szybciej jest stworzyć zwykłą grafikę w Canvie lub Photoshopie. Otóż warto przede wszystkim dlatego, że jeśli się prowadzi profil biblioteki w social mediach, to trzeba być kreatywnym i wymyślać nowe formy popularyzacji literatury. Oczywiście interaktywne mapy już istnieją, więc nie jest to pionierskie działanie. Jednak - po pierwsze - social media nie są nimi przesycone, więc na pewno zwrócą uwagę odbiorców. Dodatkowo będą ciekawym wyróżnikiem profilu biblioteki, a jeśli dobrze przygotujesz interaktywną grafikę, może się ona stać wiralem, czyli zostanie rozpowszechniona na dużą skalę przez czytelników. Każde takie działanie to potencjalny nowy czytelnik w bibliotece, pozyskany niewielkim nakładem pracy i bez obciążenia finansowego.
Warto próbować nowych form aktywności promujących bibliotekę, ponieważ nigdy nie wiadomo, co będzie skuteczne w utrzymywaniu uwagi czytelników i pozyskiwaniu nowych odbiorców. Jeśli zostaną dobrze przyjęte, możesz z nich korzystać, publikując cykliczne posty w ramach jednej linii kreatywnej.
Literatura uzupełniająca: