Wakacje w bibliotece

06.07.2021biblioteki

you need 8 minutes to read this article

Wakacje w bibliotece

Biblioteka to instytucja kultury, ma więc za zadanie nie tylko udostępniać książki czytelnikom, ale także wychodzić z ofertą kulturalną do lokalnej społeczności. Warto o tym pamiętać również w wakacje. To świetna pora na organizowanie wydarzeń kulturalnych dla dzieci i dorosłych.

 

Wakacje w bibliotece dla dzieci

 

Dwa miesiące letnich wakacji to idealny czas, aby zaktywizować najmłodszych przedstawicieli lokalnej społeczności i zaprosić ich do biblioteki. A także szansa na to, by dzięki zabawie i ciekawym, kreatywnym zajęciom dzieci pokochały czytanie i częściej gościły wśród bibliotecznych półek. Wielokrotnie pisaliśmy, jak ważne jest kształtowanie pasji czytelniczej u dzieci i młodzieży. Więcej o tym było między innymi tutaj.

 

Jakie zajęcia można zaplanować?

 

Możliwości jest wiele. Można zorganizować spotkanie z autorem książek, który opowie, skąd się biorą historie opisane na kartach powieści, lub spotkanie z aktorami, którzy odegrają scenki ze szczególnie popularnej książki. Ciekawym pomysłem wydaje się też zorganizowanie interaktywnego quizu, w którym dzieci mogą odpowiadać na pytania dotyczące na przykład postaci z bajek, a najlepsi uczestnicy zostaną nagrodzeni książkami. Może to być quiz na zasadzie bitwy umysłów: dzieci dzielą się na zespoły i w ich ramach naradzają się nad poprawną odpowiedzią. W tym artykule znajdziecie informacje, jakich narzędzi użyć do stworzenia quizu.

 

Kreatywność na pierwszym miejscu

 

Najmłodsi mają bogatą wyobraźnię, warto więc zorganizować konkurs polegający na przedstawieniu ulubionej postaci z bajki. Z zaznaczeniem pełnej dowolności. Jeśli ktoś będzie chciał narysować ulubioną postać - świetnie. Jeśli inny zechce uszyć jej strój i się za nią przebrać - zaakceptowane. Jeśli zamierza odegrać scenkę, z którą kojarzy postać - to również jest do przyjęcia. Pełna dowolność działania, bez ograniczania dziecięcej wyobraźni. Jeśli na przygotowanie pracy dzieci dostaną czas na przykład do końca wakacji, jest szansa, że szybko nie zapomną o takiej instytucji jak biblioteka.

 

Wakacje w bibliotece dla młodzieży

 

Dla odrobinę starszej grupy wiekowej również można zorganizować ciekawe, kreatywne zajęcia. Należy dopasować ich charakter do wieku uczestników, interesującym pomysłem więc może się okazać escape room lub gra polegająca na rozwiązaniu łamigłówki związanej z popularnymi wśród młodzieży książkami. Często te tytuły zawdzięczają popularność ekranizacjom udostępnianym w serwisach streamingowych - warto śledzić trendy w tej materii.

 

Jakie zajęcia proponujemy?

 

Zdecydowanie twórcze. Tutaj również sprawdzą się konkursy polegające na wykreowaniu postaci ulubionego bohatera. Proponujemy też ogłoszenie konkursu na najlepsze opowiadanie, na przykład kryminalne, z akcją osadzoną w mieście, w którym działa biblioteka. Młodzież bardziej zaangażuje się w to, co będzie związane z lokalną społecznością.

 

Wakacje w bibliotece dla dorosłych

 

To zdecydowanie najtrudniejsza do aktywizacji grupa czytelników, ponieważ mało kto ma ochotę po pracy angażować się w dodatkowe zajęcia. Dlatego wymyślanie oferty dla dorosłych to zadanie dla osób z dużymi pokładami kreatywności. Dla tej grupy wiekowej ciekawe mogą się okazać spotkania autorskie z ulubionymi pisarzami lub spotkania z lokalnym przewodnikiem, który w ciekawy sposób opowie o historii miasta. Warto też łączyć zajęcia dla dorosłych z tymi dla dzieci. Dzięki temu można aktywizować całe rodziny.

Jeśli macie w swoich szeregach fanów jednośladów, zorganizujcie wycieczkę rowerową dla rodzin. Dzięki takim działaniom biblioteka może spełniać funkcję integrującą lokalną społeczność.

 

Biblioteka na wakacje

 

Dla osób spędzających lato w mieście wydarzenia organizowane przez bibliotekę to świetna alternatywa dla kolejnego popołudnia spędzonego w domu przed telewizorem. Warto wykazywać się inicjatywą i robić coś dla społeczności, a przy tym promować czytelnictwo - tym bardziej że teraz Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu dofinansowuje związane z tym działania. A jeśli brak pomysłów - warto zapytać czytelników, jakie zajęcia by ich interesowały, z jakiej oferty kulturalnej najchętniej by korzystali.

 

Kilka inspiracji znajdziecie w poniższych książkach:

  1. Gry i zabawy dla dzieci
  2. Zabawy logopedyczne na cztery pory roku
  3. Dlaczego ziewamy?. I inne sekrety ludzi
 
Share:

want more details?