ZFŚS na co można przeznaczyć środki?

20.01.2021firmy

na przeczytanie tego artykułu potrzebujesz 6 minut

ZFŚS na co można przeznaczyć środki?

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS) to środki finansowe, które pracodawcy gromadzą na osobnym koncie bankowym i mogą wykorzystać na wsparcie socjalne pracowników. Każdy pracodawca, który od 1 stycznia danego roku zatrudnia minimum 50 pracowników, musi posiadać taki fundusz.

 

ZFŚS na co można przeznaczyć?

  1. Cele kulturalno-oświatowe - do tej kategorii można zaliczyć zakup biletów do kina, teatru, na koncert, ale również dostęp do platformy ebookpoint BIBLIO, czyli multimedialnej biblioteki cyfrowej, usługi, która daje możliwość wypożyczania e-booków, audiobooków i kursów video o dowolnej tematyce bez ograniczeń.

  2. Wypoczynek - to między innymi tzw. wczasy pod gruszą, czyli określona kwota dofinansowania do wyjazdu podczas urlopu wypoczynkowego.

  3. Cele sportowo-rekreacyjne - tu mieści się popularna karta sportowa, jak również organizacja zawodów sportowych czy gier, których uczestnikami są pracownicy.

  4. Opieka nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach itp. - to możliwość tworzenia żłobków czy klubów dziecięcych przy zakładach pracy lub dofinansowania do czesnego w tego typu instytucjach działających poza firmą.

  5. Pomoc rzeczowa lub finansowa - dotyczy głównie wypłacania zapomogi w razie wypadków losowych, na przykład pożaru, zalania, lub z tytułu narodzin dziecka; może to być również pomoc w zakresie zakupu podręczników szkolnych czy przygotowania paczek świątecznych.

  6. Cele mieszkaniowe - to zwrotna lub bezzwrotna pożyczka (zależnie od umowy) przeznaczona na zakup mieszkania.

 

ZFŚS co można finansować?

 

Każdy przedsiębiorca wybiera z powyższej puli cel, który najbardziej mu odpowiada, i może dowolnie dysponować środkami zgromadzonymi na koncie ZFŚS. Jak pokazały ostatnie miesiące, aktualnie nie sprawdzają się benefity w postaci kart sportowych lub biletów do kin czy teatrów - instytucje sportowe i kulturalne pozostawały zamknięte przez długi okres. Najlepszym wyborem okazuje się inwestycja w to, co uratowało wiele firm i miejsc pracy - działalność online. To, co internetowe, zyskało bowiem na znaczeniu. Może w takim razie dobrym pomysłem jest wybór e-biblioteki, która otwiera przed użytkownikiem szerokie możliwości rozwoju, nauki i rozrywki? Decyzja należy do przedsiębiorców, ale warto pomyśleć o przyszłości w ujęciu online.

 

ZFŚS kwota wolna od podatku 2022Środkami zgromadzonymi w ZFŚS można dowolnie manewrować. Cała kwota przeznaczona na pracownika nie musi zostać wykorzystana wyłącznie na jeden cel. Zatem 2000 zł (do takiej właśnie sumy została podniesiona kwota wolna od podatku w 2022 roku) można spożytkować na zakup na przykład multimedialnej biblioteki cyfrowej oraz dofinansowanie do wypoczynku albo zakup paczek dla dzieci pracowników.
Ponadto zdecydowanie warto przemyśleć kwestię dysponowania środkami z ZFŚS w kontekście motywowania pracowników oraz zdobywania nowych. Współczesny rynek pracy daje kandydatom możliwość wyboru firmy, która w największym stopniu spełni ich oczekiwania. Często zwracają oni większą uwagę na oferowane benefity oraz wizerunek firmy niż na czekające ich obowiązki służbowe, które w wielu instytucjach są zbliżone.

Źródło zdjęcia tytułowego pexels.com

 
Udostępnij:

chcesz poznać więcej szczegółów?