Biblioteka cyfrowa - czyli co?

08.06.2021biblioteki

na przeczytanie tego artykułu potrzebujesz 8 minut

Biblioteka cyfrowa - czyli co?

O bibliotece cyfrowej pisaliśmy tutaj, jednak jeden artykuł nie wyczerpuje tematu. Oto ciąg dalszy naszych rozważań.

Ustaliliśmy już, że biblioteka cyfrowa to usługa działająca na zasadach tradycyjnej biblioteki, ale przeniesionej do sieci. Z zasobów biblioteki cyfrowej można korzystać za pośrednictwem komputera, tabletu, smartfona, a także czytnika, który ma dostęp do internetu.

 

Biblioteka online - jakie tytuły można wypożyczyć?

 

Przekrój tematyczny publikacji dostępnych w ebookpoint BIBLIO jest szeroki - biblioteka dysponuje tytułami z kategorii: biznes i ekonomia, nauki społeczne, literatura piękna, literatura naukowa, czyli książki popularnonaukowe i akademickie. Pełny katalog książek można sprawdzić tutaj. Dodatkowo zbiór jest co tydzień aktualizowany, pojawiają się w nim liczne nowości (ich liczba nie jest stała, jednak zazwyczaj oscyluje w okolicach 100). Aktualizacja dotyczy wszystkich trzech formatów: ebooków, audiobooków, kursów video.

 

Czy w bibliotece ebookpoint BIBLIO można czytać lektury szkolne?

 

Oczywiście, w ebibliotece ebookpoint BIBLIO można czytać lektury szkolne. Dodatkowo można wypożyczać pozaszkolne książki adresowane do dzieci i młodzieży, a także literaturę klasyczną. Ebookpoint BIBLIO to usługa oparta na dużych zasobach beletrystycznych i specjalistycznych, jednak nie zapomina o najmłodszych i uczniach, aby również oni, posiadając dostęp do BIBLIO, mogli korzystać z literatury dostosowanej do ich poziomu czytelniczego zaawansowania.

 

Literackie wakacje bez konieczności dźwigania tomów

 

Miłośnicy czytania chcieliby zabrać na urlop jak najwięcej książek, bo nareszcie będą mieć czas na nadrobienie zaległości czytelniczych. Najczęściej oznacza to konieczność spakowania osobnej walizki opasłych tomów i dźwigania sporego ciężaru. Tylko co zrobić, gdy bagaż podręczny w samolocie może ważyć jedynie 10 kg? Ile to książek? Trzy, pięć? Niewiele, jednak na szczęście jest alternatywa - biblioteka cyfrowa w telefonie. W takiej formie możemy przewieźć dowolną liczbę książek. Niezależnie od tego, czy wakacje spędzamy w ciepłych krajach, czy wybieramy zwiedzanie świata na rowerze.

Specjalna aplikacja mobilna na systemy Android oraz iOS umożliwia swobodne korzystanie z abonamentu w dowolnym miejscu na ziemi.

 

Nowości wydawnicze w dniu ich wydania

 

Dzięki prostej i natychmiastowej dostępności tytułów w bibliotece cyfrowej czytelnik zyskuje możliwość wypożyczenia nowości wydawniczych w dniu ich wydania, bez konieczności czekania kilku miesięcy, aż zwolni się lista oczekujących na nie w pobliskiej placówce. Dodatkowo daną książkę może czytać jednocześnie do pięciu użytkowników, co nie jest częste w bibliotece tradycyjnej, ponieważ tam zazwyczaj na jednego czytelnika przypada jeden egzemplarz.

 

Biblioteka przez internet

 

Kiedy startowaliśmy z usługą w 2014 roku, konkurencja w postaci bibliotek cyfrowych praktycznie nie istniała. Obecnie wiele firm dostrzega potencjał podobnych rozwiązań i na rynku pojawia się coraz więcej tego typu usług. Jednak niezaprzeczalni ebookpoint BIBLIO pozostaje bezkonkurencyjne pod względem dostępnych formatów. Jako jedyna ebiblioteka oferuje nie tylko ebooki i audiobooki, lecz również kursy video. Ten ostatni format to głównie treści specjalistyczne z zakresu IT, ale też wiedza na temat rozwoju osobistego, nauka angielskiego czy gry w szachy dla dzieci.

 

Jak długo trwa umowa na zakup abonamentu biblioteki cyfrowej?

 

Długość umowy jest zależna od ustaleń podczas spotkania z handlowcem. Minimum to rok. Maksimum - to czas nieokreślony. Przy rocznej umowie sprawa jest prosta: wpisujemy daty rozpoczęcia i zakończenia, przy czym można ją przedłużyć na kolejny okres. W tym drugim przypadku umowa jest zawierana na bliżej nieokreślony czas zazwyczaj z miesięcznym okresem wypowiedzenia. Wówczas rozliczenie następuje co rok - opłacany jest roczny abonament na podstawie wcześniej wystawionej faktury. Podczas trwania umowy istnieje możliwość zmiany w zakresie dostępu do poszczególnych kategorii. Można dowolnie dokupować kategorie, a także poszczególne pojedyncze publikacje.

 

Biblioteka naukowa online za darmo

 

Platforma edukacyjna BIBLIO, która w swoich zasobach skupia również bibliotekę cyfrową to usługa dla każdego. Mogą z niej korzystać dzieci, młodzież, studenci czy pracownicy. Dzięki dostępowi do licznych zbiorów z różnych dziedzin wiedzę i rozrywkę znajdą tutaj zarówno pierwszoklasiści, jak i dyrektorzy korporacji.

Usługa ebookpoint BIBLIO to ebiblioteka sprzedawana w modelu B2B, co oznacza, że może zostać zakupiona jedynie przez firmę lub instytucję. Następnie może być udostępniana czytelnikom.

Na koniec jak zwykle zachęcamy do sięgnięcia po ciekawe nowości:

  1. Górskie wyprawy fotograficzne. Wydanie II poszerzone
  2. Irit Amiel. Życie
  3. Dziobak literatury. Reportaże latynoamerykańskie
 
Udostępnij:

chcesz poznać więcej szczegółów?