Programy dotacyjne dla bibliotek
Jak uzyskać dofinansowanie na zakup czytnika?
readKsiążki dla dzieci są wydawane również w postaci ebooków i audiobooków. Zapewne masz świadomość popularności audiobooków - rodzice często po nie sięgają, zwłaszcza kiedy sami są zbyt zmęczeni, aby czytać swoim pociechom. Popularność ebooków wśród najmłodszej grupy czytelników nie jest jednak duża. Jeśli chodzi o małe dzieci, do 3. roku życia, to lepiej, by rodzice nie czytali im książek w tej formie, aby ograniczyć używanie ekranów emitujących światło niebieskie. Za to w wypadku starszego dziecka czytanie ebooków jest równie skuteczne, jak tradycyjnych, papierowych wydań. Szczególnie jeśli potrafi już ono samodzielnie czytać i posiada czytnik.
Jeśli do Twojej biblioteki często zaglądają rodzice z dziećmi, zaproponuj im pobranie kodu dostępu do biblioteki cyfrowej i przetestowanie tej formy abonamentowej. Dzięki niej dzieci będą mogły samodzielnie wybierać książki, które aktualnie chcą przeczytać, a rodzice nie będą musieli co tydzień zaglądać do biblioteki po kolejne tomy. To bardzo wygodna opcja dostępu, z której mogą korzystać również dorośli. W wypadku dzieci najlepiej zaopatrzyć się w czytnik ebooków, ponieważ zbyt długie przebywanie przed ekranem telefonu może być dla nich szkodliwe. Czytniki są bardziej przyjazne dla oczu, nie emitują bowiem światła niebieskiego. Są wyposażone w ekran typu LED, zdecydowanie lepiej dostosowany do dziecięcych oczu, które przecież cały czas się kształtują. Dodatkowo dzieciom trudniej jest wyznaczyć sobie granice w korzystaniu z telefonu. Jaki czytnik wybrać dla dzieci? My rekomendujemy firmę inkBOOK.
Przekrój tematów jest szeroki. W bibliotece cyfrowej możesz znaleźć bajki, literaturę młodzieżową czy elementarz. Co ważne, w zasobach są też najnowsze tytuły, o których mówi się w mediach. Od najmłodszych lat należy pokazywać dzieciom, że warto czytać, i prezentować im różne formy książek: od tradycyjnej, przez ebooki, po audiobooki. Człowiek, który dużo czyta w dzieciństwie, będzie również czytać w dorosłym życiu. Warto więc zawczasu postawić na edukację czytelniczą.
Biblioteka cyfrowa oferuje mnóstwo kategorii w dziale książek dla dzieci. Przykładowe to:
W każdej z tych kategorii każde dziecko z pewnością znajdzie coś dla siebie.
To również możliwe. Jeśli nie masz środków na zorganizowanie wyspecjalizowanego animatora, który poprowadziłby zajęcia dla dzieci, możesz wybrać kurs video. Wystarczy odtworzyć go za pomocą rzutnika, by dzieci miały możliwość zdobycia ciekawej i użytecznej wiedzy. Dodatkowo po zajęciach każde dziecko może wyjść z Twojej biblioteki z kodem uprawniającym do odtworzenia kursu w domu, dzięki czemu utrwali wiedzę. Według piramidy Dale'a najlepiej zapamiętujemy, kiedy coś mówimy i robimy. Zachęć więc dzieci, aby opowiedziały rodzicom, czego się nauczyły na zajęciach, a później aby tę wiedzę w praktyce lub jeszcze raz odtworzyły kurs i zrobiły szczegółowe notatki. To może pomóc w zapamiętaniu przyswajanego materiału.
Jakie kursy warto zaproponować młodym czytelnikom?