Większość menedżerów jako największą trudność w codziennej pracy wskazuje budowanie zaangażowania pracowników. Jak zatem zrobić to skutecznie? Jak pomóc menedżerom i pracownikom? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.
Dlaczego zaangażowanie pracowników jest ważne?
Zmotywowany zespół to zaangażowany zespół, prawda? Warto więc dbać o poziom motywacji w zespole. Głównym zadaniem liderów jest takie kierowanie zespołem, by efektywnie wykonywał swoje obowiązki. Można to robić na wiele sposobów: przez inspirowanie, ciągły nadzór lub utrzymywanie rygoru.
Oczywiście rekomendujemy pierwsze rozwiązanie. Podpowiadamy również, jak jeszcze można wpływać na zaangażowanie pracowników.
Jak zaangażować zespół?
Najważniejsze w budowaniu zaangażowania zespołu jest wyznaczenie filarów, w których obszarze będziesz działać. Polecamy:
- Dawaj przykład i wspieraj - członkowie Twojego zespołu, jeśli czują wsparcie z Twojej strony i wiedzą, że mogą się do Ciebie zwrócić, a Ty im pomożesz i docenisz, wykazują się większym zaangażowaniem. Pełne zaangażowanie i postawa proaktywna wskazują, że również lider bierze udział w życiu zespołu i angażuje się w jego pracę, co rzecz jasna pozytywnie wpływa na pracowników.
- Pamiętaj o nagrodach i dziękowaniu za współpracę - nic tak nie podnosi morale w zespole, jak nagrody. Warto od czasu do czasu zorganizować jakiś konkurs dla pracowników albo po prostu docenić ich wysiłek i nagrodzić wspólnym obiadem lub drobnym upominkiem. Pamiętaj o słowie ,,dziękuję" zawsze, kiedy któryś z pracowników pomoże Ci w wykonaniu zadania.
- Nie zapominaj o rozwoju - umożliwienie rozwoju pracownikom to jedna z najważniejszych kwestii w każdej firmie. Z wielu badań wynika, że pracownicy chcą się rozwijać, więc umożliwienie im tego na pewno przyczyni się do zwiększenia zaangażowania. Więcej o rozwoju pracowników.
- Skup się na pracownikach - pamiętaj, że firma to przede wszystkim ludzie. To dzięki ich pracy organizacja może się rozwijać, to oni sprawiają, że powstają coraz to nowsze kreatywne rozwiązania. Liderzy mają w tym względzie kolejne zadanie, a mianowicie czuwanie nad work-life balance pracowników. Żyjemy w czasach, kiedy króluje pracoholizm - i nieprędko się to zmieni. Warto jednak pamiętać, że wypoczynek też jest ważny, a pracownik po urlopie pracuje wydajniej.
- Umacniaj poczucie sensu - pracownicy pracują wydajniej, kiedy widzą, że ich praca przynosi rezultaty. Częściej też się nią chwalą. Pokaż im całą ścieżkę prowadzącą do osiągnięcia celu i wskaż miejsce, w którym przyczynili się do sukcesu. Jeśli jest taka możliwość, pozwól im decydować w kwestiach projektu, będą wtedy bardziej zaangażowani, ponieważ będą czuć, że to ich projekt.
Pamiętaj, że każdy pracownik jest inny!
Powyższe rady są uniwersalne, ale pamiętaj, że każdy z nas jest inny, ma inne marzenia i aspiracje. Dlatego do każdego pracownika należy podejść indywidualnie. W poprzednich punktach pisaliśmy o tym, że część decyzji możesz przekierować na pracowników, żeby czuli się bardziej odpowiedzialni za projekt. Jednak nie dla każdego będzie to dobre doświadczenie. Ktoś może czuć się doceniony i wyróżniony, natomiast inny - że to dla niego za duża odpowiedzialność. Dlatego kluczem jest znajomość zespołu. Warto rozmawiać z ludźmi i ich poznawać, a później dopasowywać zadania nie tylko pod kątem kompetencji członków zespołu, ale również ich charakterów.
Jak zbudować zaangażowany zespół - dobry start
To bardzo ważny punkt. Podczas wdrażania nowego pracownika należy pamiętać o wsparciu i zapewnieniu mu możliwości zadawania pytań. Dzięki temu poczuje się otoczony opieką i będzie wiedzieć, że może liczyć na swojego przełożonego. Co jest bezcenne na dalszych etapach pracy, zwłaszcza przy budowaniu zaangażowania.
Lider ma duże pole manewru, jeśli chodzi o zaangażowanie pracowników. A że warto stale poszerzać swoją wiedzę w tym zakresie, polecamy poniższe książki:
- Budowanie zaangażowania, czyli jak motywować pracowników i rozwijać ich potencjał. Wydanie II
- Etyka pracy. Przekonania wartościujące pracę a zaangażowanie pracowników
- Zarządzanie w chaosie czyli sukces w biznesie zaczyna się na literę Z: zaufanie, zespół, zaangażowanie, zmiana, zwinność