Szkolenie i integracja
sposób na oszczędność?
ПрочитайW szkole uczyliśmy się tego, co było wówczas zgodne z podstawą programową. W dorosłym życiu staramy się zdobywać wiedzę w zawodzie, który aktualnie wykonujemy. Ale czy pracując w zawodzie X, możemy się uczyć zagadnień Y? I czy będziemy czerpać korzyści ze zdobytej wiedzy?
Motorem napędzającym człowieka do uczenia się - obok rzecz jasna motywacji - jest... sposób odżywiania. Jeśli Twoja dieta jest bogata w kwasy omega-3, czyli w tłuste ryby morskie, orzechy lub na przykład olej lniany, istnieje większe prawdopodobieństwo, że będziesz szybciej przyswajać wiedzę. Dlaczego? Ponieważ kwasy tłuszczowe omega-3 pozytywnie wpływają na pamięć i koncentrację.
Równie ważne jak dieta są relaks i sen. Szacuje się, że dorosły człowiek powinien przesypiać 7-9 godzin na dobę. Wyspany i wypoczęty umysł pracuje szybciej i sprawniej. Możesz to sprawdzić na sobie. Przypomnij sobie, jak szybko i wydajnie pracujesz na początku dnia, a jak Twoja zdolność do skupienia uwagi spada wraz z upływem godzin na zegarze. Nie inaczej jest z nauką. Przemęczony umysł, wykończony godzinami pracy, nie będzie efektywnie przyswajał wiedzy. Jeśli więc planujesz długotrwałe szkolenie po pracy, dobrze się zastanów, czy przyniesie ono zamierzone efekty.
Skutecznemu uczeniu się sprzyja przedmiot nauki - o ile jest to coś, co nas interesuje, bo wtedy znacząco ułatwia zrozumienie zagadnienia. Inaczej mózg nie będzie przyswajał wiedzy albo jej zdobycie będzie wymagało znacznego wysiłku. Co ciekawe, jest to informacja przydatna dla osób, które chcą opanować język obcy. Jeśli będziesz się uczyć słówek z zakresu biologii, a interesuje Cię historia, z dużym prawdopodobieństwem nie opanujesz języka, chyba że masz spore zdolności lingwistyczne.
Przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Tak, bezpieczeństwa. Dzięki rozległej wiedzy mamy pewność, że poradzimy sobie w każdej sytuacji, a w konsekwencji czujemy się bardziej komfortowo. Zgłębianie wiedzy na temat, który Cię interesuje, sprawia, że stajesz się ekspertem w swojej dziedzinie, a to może zaowocować awansem w pracy, czyli podwyżką i zmianą statusu społecznego.
Nauka może się także przyczynić do zwiększenia ciekawości świata i rozwoju relacji. Znasz popularne powiedzenie ,,podróże kształcą"? Poprzez odkrywanie nowych miejsc uczysz się, jak reagować w niecodziennych sytuacjach, ale również działasz na wszystkie zmysły, co mózg szczególnie lubi. Ten organ w ogóle lubi wszystko to, co nowe. Jeśli często wyjeżdżasz w różne miejsca, poznajesz je, próbujesz nowych smaków czy doświadczasz nowych doznań, mózg świetnie się rozwija, a tym samym lepiej zapamiętuje i skuteczniej się uczy.
Zatem kolejnym plusem uczenia się jest rozwój mózgu, wspieranie jego pracy. Dzięki nauce języków obcych lub innych dziedzin wymagających treningu pamięci możesz zapobiec chorobom, takim jak alzheimer.
Nauka może się również przyczynić do rozwoju pasji i odkrycia własnych talentów.
Zdobywanie nowych kwalifikacji czy nawet przebranżowienie się to przyczynianie się do zmiany perspektywy zawodowej. Jest ona ściśle skorelowana z ideą lifelong learning, czyli uczeniem się przez całe życie. Warto być człowiekiem renesansu i znać się na kilku dziedzinach. Oczywiście, trudno jest osiągnąć poziom ekspercki w wielu dyscyplinach naraz, zwłaszcza odległych od siebie. Najlepiej znaleźć ulubione zagadnienie i zdobyć jak najgłębszą wiedzę w tym zakresie, a także z dziedzin pokrewnych.
Taki model pozwoli na ewentualną zmianę perspektywy zawodowej. A ponadto ułatwi wejście w nową rolę i wypełnianie obowiązków na przykład po awansie czy zmianie miejsca pracy.
Odpowiedź na to pytanie wybrzmiała już w tym artykule niejednokrotnie. Zdecydowanie większe korzyści przynosi uczenie się tego, co nas interesuje, ponieważ mózg znacznie lepiej przyswaja wiedzę zgodną z naszymi zainteresowaniami niż tę, którą staramy się pozyskać, ponieważ musimy.
Literatura uzupełniająca: