Elastyczny rynek pracy

18.01.2022firmy

na przeczytanie tego artykułu potrzebujesz 7 minut

Elastyczny rynek pracy

Jeszcze kilka lat temu nagłówki gazet informowały: ,,Kiepsko z elastycznością rynku pracy. Polska jest pod tym względem w ogonie Europy". Czy coś się zmieniło w czasie pandemii COVID-19? Zdecydowanie tak. Jeśli chodzi o elastyczność zatrudnienia, coraz więcej firm oferuje hybrydowy lub całkowicie zdalny model pracy. Pracownicy pokochali elastyczność, więc pojawia się ona również wśród trendów HR-owych na 2022 rok.

 

Elastyczność w rozwoju pracowników

 

Elastyczność nie dotyczy wyłącznie podejścia do zatrudnienia, oferowanych warunków pracy, jak nienormowane godziny pracy. Mówi się o niej także w kontekście rozwoju pracowników. Praca w rozproszonych zespołach wymusiła na liderach organizację nowego modelu zarządzania rozwojem pracowników. Rośnie więc popularność e-learningu i bibliotek cyfrowych, w ramach których pracownicy mają dostęp do wiedzy z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie.

Eksperci wskazują również, że w 2022 roku najważniejsze będzie indywidualne podejście do rozwoju pracowników. Co to oznacza w praktyce? Mniej więcej tyle, że to pracownik będzie mógł zdecydować, czego chciałby się uczyć i kiedy. Takie możliwości daje multimedialna biblioteka cyfrowa, zapewniająca pracownikom dostęp do ebooków, audiobooków i kursów video. Elastyczność w tym wypadku oznacza dostęp do wiedzy i rozrywki z dowolnego miejsca na ziemi i w dogodnym terminie.

 

 

Elastyczność trendem na 2022 rok

 

Takie podejście jest też widoczne w zarządzaniu czasem. Pracodawcy zdecydowanie bardziej elastycznie podchodzą do tego, ile godzin pracownik spędza w pracy. Duży wpływ na to miała praca zdalna - okazało się, że efektywność pracy nie spada, mimo że pracownicy nie spędzają długich godzin w biurze, a nierzadko muszą jeszcze godzić obowiązki służbowe na przykład z rodzicielstwem. W tym samym czasie.

Zdania na temat pracy zdalnej są oczywiście podzielone. Większość pracowników (52% według badania Grupy BIK) uważa, że efektywność ich pracy po przejściu na tryb home office się nie zmieniła. We wspomnianym badaniu zapytano również o ogólną kondycję firmy podczas pracy zdalnej - aż 61% firm z sektora MŚP pozytywnie ocenia ten sposób organizacji pracy.

Takie odczucia - zarówno po stronie pracowników, jak i pracodawców - zapewne sprawią, że praca zdalna zostanie z nami na wiele lat. Tym bardziej że coraz więcej osób korzysta z tej możliwości, również po to, by na przykład podjąć pracę w zagranicznych firmach. Co wcześniej było dużym utrudnieniem, dzisiaj staje się codziennością.

 

Co zrobić, aby realizować trend elastyczności

 

Najważniejsze to postawić na indywidualne podejście i pozwolić ludziom decydować o sobie. Żyjemy w XXI wieku, w czasach mocno zmienionych przez pandemię COVID-19, gdy elastyczność wydaje się niezbędna, by sprawnie organizować naszą codzienność. Aby nadążyć za tym trendem, warto postawić na elastyczne godziny pracy - dla wielu pracowników to dziś najbardziej pożądany benefit.

Istotne jest również, aby pamiętać o elastycznym podejściu do rozwoju pracowników. Coraz częściej mówi się o tym, że człowiek nabywa wiedzy i umiejętności najszybciej, kiedy uczy się przez działanie i może przyswajać zagadnienia, które go interesują. Jakiś czas temu trafiliśmy na internetowy wpis pracownika, który zdecydował się odejść z firmy, ponieważ nie zostały dostrzeżone jego potrzeby szkoleniowe. Pracodawca oferował mu jedno szkolenie rocznie, a pracownik chciał się rozwijać i pokonywać kolejne szczeble kariery. Informował o tym swojego przełożonego, bez reakcji. Skutkiem było odejście z pracy i opisanie tej sytuacji na portalu LinkedIn. Podobne wpisy niezadowolonych pracowników zdecydowanie nie wpływają pozytywnie na proces budowania employer brandingu. Który również jest trendem wartym rozwoju.

 

Literatura uzupełniająca:

  1. Bądź Agile. Zwinnie o HR i employer brandingu
  2. Employer branding po polsku
  3. Kształtowanie relacji pomiędzy pracodawcą a byłymi pracownikami
 
Udostępnij:

chcesz poznać więcej szczegółów?