Rozpisywanie profilu kompetencyjnego
- ułatwienie, za które sobie podziękujesz
lesen sieFirmowa biblioteka to świetny sposób na zapewnienie pracownikom dodatkowych możliwości rozwoju. Ta tradycyjnie zorganizowana, w postaci regałów zapełnionych książkami, wymaga poświęcenia czasu i pracy, a także sporych nakładów finansowych. Czy można zorganizować bibliotekę firmową tak, by nie zbankrutować? Czytaj dalej - podpowiadamy, jak to zrobić.
Możliwości jest kilka. Możesz się postarać o dofinansowanie z Unii Europejskiej dla małych i średnich przedsiębiorstw z kategorii szkoleń. Podnoszenie kwalifikacji pracowników wydaje się być dzisiaj kluczowe - dynamicznie zmieniające się uwarunkowania, powstające nowe zawody, reskilling i upskilling tylko utwierdzają w przekonaniu, że funkcjonowanie na rynku pracy wymaga elastyczności. Dzięki bogatej ofercie bibliotecznej Ty i Twoi pracownicy macie większą szansę na szybkie zdobycie nowych umiejętności i pełne dostosowanie się do wymagań rynku.
Innym sposobem na sfinansowanie biblioteki firmowej jest wydzielenie części budżetu szkoleniowego na książki właśnie. A jeśli postawisz na bibliotekę cyfrową, w pakiecie możesz mieć nie tylko książki, ale również kursy video. Budżety szkoleniowe istnieją w większości firm i nie zawsze są wykorzystywane na szkolenia dopasowane do potrzeb pracowników, tymczasem w ramach biblioteki firmowej pracownik dostaje możliwość wyboru tematyki, jaką chce zgłębić. Załóżmy, że chcesz zadbać o edukację działu handlowego i wykupujesz szkolenie z Excela dla wszystkich osób z tego zespołu. W Twojej opinii robisz dobrze, bo szkolisz pracowników. Może się jednak okazać, że któryś z nich już się wyszkolił z Excela w poprzedniej firmie i nie potrzebuje dodatkowej wiedzy z tego zakresu - ale jest zainteresowany szkoleniem z negocjacji (oczywiście najlepiej najpierw zapytać pracowników, jakich szkoleń potrzebują). Oferując dostęp do firmowej biblioteki, właściwie rozwiązujesz ten problem, ponieważ pracownik może samodzielnie wybrać literaturę lub kurs z zakresu, który aktualnie ocenia jako najbardziej potrzebny; również Ty lub bezpośredni przełożony możecie mu polecić stosowne źródło.
Kolejną możliwością, jeśli chodzi o finansowanie biblioteki firmowej, jest skorzystanie ze środków Unii Europejskiej w kategorii kosztów ogólnych. Tu również możesz uwzględnić finansowanie biblioteki dla pracowników. Kategoria ta jest opisana jako koszt ogólny, ale nie traktuj inwestycji w rozwój pracowników jako kosztu. Potraktuj ją właśnie jako inwestycję. Dobrze wyszkolony pracownik może generować duże zyski dla firmy. Z badań przeprowadzonych przez PwC wynika, że każda złotówka wydana na rozwój pracownika daje 170% zysku.
Już wiesz, skąd pozyskać środki na stworzenie biblioteki, teraz czas na jej zorganizowanie. Tradycyjna biblioteka wymaga miejsca i sporego nakładu pracy, pamiętajmy jednak, że dzięki rozwojowi technologii informatycznych dysponujemy możliwością tworzenia publikacji cyfrowych, takich jak ebooki czy audiobooki. Niektóre biblioteki cyfrowe, dostępne na rynku, oferują też dodatkowe formaty, na przykład kursy video czy podcasty. W kontekście dofinansowania w ramach działań szkoleniowych warto skupić się właśnie na kursach video, które mogą być doskonałą alternatywą dla tradycyjnych szkoleń. Wielu pracowników już skorzystało z tej opcji - według badania Pracuj.pl Cyfrowa ewolucja kariery 59% pracowników kursy video kojarzą się pozytywnie. Aż 60% badanych jest w stanie poświęcić czas na szkolenia internetowe, jeśli zapewni im to lepszą pracę.
Jest zatem o co walczyć. Przy obecnej rotacji pracowników na rynku pracy taka dodatkowa możliwość rozwoju będzie z pewnością pozytywnie postrzegana przez kandydatów do pracy, ale również osoby już zatrudnione.
Jeśli udało Ci się już pozyskać środki i zorganizować bibliotekę firmową, zastanawiasz się zapewne, jak ją wykorzystać w rozwoju pracowników. Odpowiedź jest jednocześnie prosta i skomplikowana. Prosta, ponieważ dzięki różnorodności tematycznej, dostępowi siedem dni w tygodniu i przez całą dobę, a także mnogości dostępnych formatów możesz zapewnić pracownikom dużą swobodę - dać im wolną rękę i zarazem zadbać o ich samorozwój. Jeśli natomiast chcesz mieć możliwość kontrolowania, jakie treści wypożyczają i jakie kompetencje rozwijają dzięki nim Twoi pracownicy, polecamy budowanie indywidualnych planów rozwoju. Pozwolą Ci one na wskazanie konkretnych publikacji, które pracownicy powinni przeczytać, uzyskasz także możliwość sprawdzania przyswojonej przez nich wiedzy.
Realizację planów rozwojowych możesz śledzić w panelu administratora, gdzie będziesz na bieżąco widzieć, czy pracownik wypożycza zadane publikacje, czy nie. Umieszczenie książek i kursów w indywidualnym planie rozwoju to również doskonała motywacja dla pracowników, by korzystali z firmowej biblioteki.
Warto doczytać: