Doszkalanie pracowników remedium na wysoką fluktuację w zespole?

22.09.2021firmy

Doszkalanie pracowników remedium na wysoką fluktuację w zespole?

O rozwoju pracowników wspominamy niemal w każdym artykule lub poście. Bo też jest to bardzo ważny temat - nie tylko dla nas. We współczesnych organizacjach stawia się raczej na umiejętności pracowników niż na ich wyuczone kwalifikacje. Właśnie dlatego jesteśmy orędownikami rozwoju.

 

Szkolenia dla pracowników

 

Wybór szkoleń i tematów, jakich dotyczą, jest szeroki. W dostępnej na rynku ofercie szkoleniowej można znaleźć kursy z niemal każdej dziedziny, z pewnością i takiej, na jaką jest aktualnie zapotrzebowanie w organizacji. Przy czym, co ważne, zupełnie inne potrzeby ma firma produkcyjna, a inne software house. Jakie szkolenia wybrać, jak je zorganizować, jak sprawić, by pracownicy chcieli z nich korzystać? Na te pytania postaramy się dzisiaj odpowiedzieć.

 

Szkolenia dla pracowników - rodzaje

 

Szkolenie pracowników to nic innego, jak działanie mające na celu podnoszenie kompetencji w zespole. Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów szkoleń - wszystko zależy od tego, na jaką platformę e-learningową lub na jaki ośrodek szkoleniowy się zdecydujemy i z jakiej formy chcemy skorzystać. Najczęściej wskazuje się takie typy jak:

 

  • trening kompetencji miękkich,
  • trening kompetencji twardych,
  • szkolenie wprowadzające,
  • szkolenie orientacyjne,
  • warsztaty,

 

Dwa ostatnie znalazły się w wyliczeniu ze względu na otwartą formę. Mogą one dotyczyć przeróżnych zagadnień i swobodnie łączyć się z innymi rodzajami szkoleń; można na przykład przeprowadzić trening kompetencji miękkich w formie warsztatów.

 

Szkolenia dla pracowników biurowych

 

Szkolenia możemy również dzielić ze względu na grupę docelową. I tak, jeśli chodzi o szkolenia skierowane do pracowników biurowych, mogą to być:

 

 

Oczywiście każda firma ma własne potrzeby szkoleniowe. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jakich kompetencji potrzebują pracownicy, by jeszcze efektywniej wykonywać swoją pracę. Jak przygotować analizę potrzeb szkoleniowych? Sprawdź.

 

Szkolenia dla pracowników produkcji

 

Zupełnie inaczej kształtują się potrzeby szkoleniowe pracowników produkcji. W tym wypadku również najlepiej zacząć od analizy potrzeb szkoleniowych. Przykładami szkoleń dla firm produkcyjnych mogą być:

 

 

Tematy szkoleń rzecz jasna są zależne od profilu firmy i tego, czym się zajmuje.

 

Które szkolenie wybrać?

 

Najlepiej to, którym pracownicy są faktycznie zainteresowani. Odpowiednim sposobem na zbadanie potrzeb jest przeprowadzenie wśród nich ankiety. Dodatkowo warto mieć rozpisaną strategię rozwoju pracowników, w której zostaną ujęte informacje o planowanych szkoleniach na dany rok, spójnych z wizją rozwoju całej organizacji.

Warto również dać pracownikom możliwość wyboru, by mieli poczucie przynależności do firmy i czuli, że ich głos jest ważny i brany pod uwagę. Jest to też niezwykle ważne w kontekście rotacji w organizacji.

 

Literatura uzupełniająca:

  1. Kompendium zarządzania szkoleniami
  2. Rozwój zawodowy pracownika. Szanse i zagrożenia
  3. Funkcjonowanie pracowników w sytuacji zmiany. Perspektywa kompetencyjna
 
Udostępnij:

chcesz poznać więcej szczegółów?