Książki online - wszystko, co chcielibyście wiedzieć

09.03.2021biblioteki

Książki online - wszystko, co chcielibyście wiedzieć

Poziom czytelnictwa w Polsce nie jest na wysokim poziomie. Jednak, jak pokazuje statystyka, podczas izolacji spowodowanej pandemią coraz więcej osób sięga po literaturę. Jeśli wziąć pod uwagę, że technologia stale się rozwija, nie dziwi rosnący trend zainteresowania książkami elektronicznymi.

 

Gdzie znaleźć książki online?

 

Możliwości jest mnóstwo. Od kiedy coraz większą popularnością cieszą się ebooki, czyli właśnie książki elektroniczne, na rynku powstają kolejne księgarnie internetowe oraz ebiblioteki. Jedną z takich usług jest ebookpoint BIBLIO - multimedialna biblioteka cyfrowa. Żeby uzyskać dostęp do zebranych w niej ponad 35 tysięcy ebooków, audiobooków i kursów video, wystarczy zgłosić się do biblioteki w swoim mieście i zapytać o tę usługę. Lista bibliotek, które udostępniają ebookpoint BIBLIO, jest zamieszczona tutaj. Jeśli nie udało Ci się znaleźć interesującej Cię instytucji, zapytaj o usługę w Twojej bibliotece - może zaplanuje jej zakup. Więcej o tym, jak korzystać z darmowych ebooków, pisaliśmy tutaj.

 

 

Gdzie kupić książki online? 

 

Najprostszą drogą do zakupu ebooków jest wyszukanie księgarni internetowej, na przykład ebookpoint.pl. Dobrym sposobem na tańsze zakupy jest zapisanie się do newslettera wybranej księgarni. Dzięki temu informacje o promocjach będą regularnie trafiać do skrzynki mailowej subskrybenta.
Oprócz kupna książek elektronicznych istnieje możliwość ich wypożyczenia. Niewiele osób wraca do raz kupionej książki, więc nie ma konieczności posiadania jej na własność. Dodatkowo, gdyby pojawiła się potrzeba powrotu do jakichś treści, zawsze można wypożyczyć publikację ponownie. Poza tym - na przykład we wspomnianej usłudze ebookpoint BIBLIO - czytelnicy mają możliwość robienia notatek, do których mogą wrócić w dowolnym momencie. Może to być świetna alternatywa dla osób, które chcą szybko sobie przypomnieć jakieś ważne zagadnienie bez konieczności wertowania kolejnych stron ebooka.

 

 

Gdzie czytać książki online?

 

I znów - możliwości jest wiele. Wszystko jednak zależy od źródła, z którego pochodzi ebook. Wśród najczęściej wymienianych opcji oferowanych przez większość księgarni internetowych oraz eczytelni jest czytanie przez specjalną aplikację oraz za pomocą czytnika. W ebookpoint BIBLIO oczywiście jest podobnie. Ebooki można wypożyczać przez aplikację dostępną na Android oraz iOS, ale również na czytniku - warunkiem jest posiadanie dostępu do internetu oraz przeglądarki lub czytnik z systemem Android. Wówczas wystarczy pobrać aplikację, tak jak w przypadku korzystania z telefonu. Jednak to nie wszystko. Multimedialna biblioteka cyfrowa daje również możliwość czytania oraz robienia notatek przez komputer. Jest to szczególnie przydatne na przykład dla studentów, którzy piszą pracę semestralną, magisterską itp. Mogą oni jednocześnie korzystać z kilku publikacji otwartych w różnych oknach przeglądarki. Bez instalowania dodatkowego oprogramowania, które może obciążać pojemność dysku komputera.

 

 

Gdzie sprzedać książki online?

 

To kolejny argument, który przemawia za dołączeniem do usługi eczytelni. Według obecnego prawa bowiem nie ma możliwości odsprzedaży książek elektronicznych, tak jak jest to praktykowane w przypadku książek tradycyjnych. Ebooki można zakupić tylko na własny użytek, a ich sprzedaż oraz udostępnianie jest zabronione. Każdy zakupiony w księgarni internetowej ebook jest zabezpieczony znakiem wodnym, który ma chronić przed kopiowaniem go w sieci. Z pomocą kolejny raz przychodzi usługa ebookpoint BIBLIO, w ramach której legalnie i za darmo można czytać dowolną liczbę publikacji. Nie tylko ebooków, ale także audiobooków oraz kursów video. Warto rozważyć tę opcję, ponieważ książki elektroniczne najczęściej są przechowywane w chmurze, która ma swoją pojemność, a więc kiedyś skończy się miejsce do przechowywania. Jeśli natomiast korzysta się z ebiblioteki, nie trzeba się tym martwić. Podobnie sprawa się ma z książkami drukowanymi. Bardzo miło jest mieć domową biblioteczkę. Wzbogaca nie tylko wizualnie, ale również duchowo. Jednak każdy, kto dużo czyta, wie, że nie jest w stanie gromadzić zbiorów bez końca, ponieważ kiedyś miejsce w witrynie się skończy. Podobnie jest ze wspomnianą chmurą. Problemowi braku miejsca na książki w domu może zaradzić tradycyjna biblioteka, a w przypadku książek online - ebiblioteka. Swoją drogą ta druga sprawdzi się w obu przypadkach.

 

Książki online do słuchania

 

Obok bogatej oferty ebooków coraz większą popularnością cieszą się audiobooki, czyli książki mówione. Więcej o nich pisaliśmy tutaj. Podobnie jak w przypadku książek elektronicznych, audiobooki można zarówno kupić, jak i wypożyczyć. Większość księgarni internetowych oraz eczytelni ma w ofercie oba te formaty. Nie inaczej jest w usłudze ebookpoint BIBLIO, która dodatkowo, oprócz tych dwóch najpopularniejszych formatów, udostępnia kursy video. Sprawdzą się w przypadku osób, które lubią przyswajać wiedzę w formie e-learningu.

Wróćmy do książek do słuchania. Podobnie jak podcasty, w ostatnich latach zyskały wielu zwolenników, ponieważ można z nich korzystać przy wykonywaniu innych codziennych czynności. By skorzystać z audiobooka, wystarczy kupić go w księgarni internetowej, ale warto również rozważyć stałą subskrypcję. Kolejną możliwością jest zgłoszenie się do swojej biblioteki i poproszenie o udostępnienie audiobooka. Niektóre z nich mają w ofercie książki do słuchania na płytach CD. Jednak coraz częściej stawiają na nowoczesne rozwiązania i wykupują usługi takie jak multimedialna biblioteka cyfrowa, w ramach której czytelnicy mogą korzystać z książki mówionej za darmo.

 

 

Książki online bez pobierania

 

Jeśli miejsce w chmurze lub na dysku zaczyna się zapełniać, dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z czytelni online, która zapewnia możliwość czytania, słuchania lub oglądania bez konieczności pobierania plików. Dzięki temu można zaoszczędzić miejsce na inne pliki. Bez rezygnowania z przyjemności, jaka płynie z dobrej lektury, czy satysfakcji po zakończeniu kolejnego kursu video.

 

 

 

Jakie książki można wypożyczyć w ebibliotece?

 

Niemal te same, które w tradycyjnej bibliotece udostępnia bibliotekarz. Dzięki mnogości publikacji z różnych dziedzin oraz zwiększonej liczbie egzemplarzy do wypożyczenia lektura Chłopców z placu broni czy innych książek dla dzieci nie będzie już problemem. Romanse czy kryminały również można czytać bez ograniczeń. Więcej publikacji dostępnych w ebookpoint BIBLIO - tutaj.

Nieważne, z jakich źródeł czy formatów będziemy korzystać, najważniejsze jest to, żeby czytać. O zaletach czytania również już pisaliśmy. Serdecznie zapraszamy do lektury tego artykułu. Znajdziesz go tutaj.

 
Udostępnij:

chcesz poznać więcej szczegółów?