Ebooki i audiobooki w bibliotece
- jak je zdobyć?
przeczytajWspółczesna biblioteka to zdecydowanie więcej niż wypożyczalnia książek. Coraz częściej jest miejscem kultury, w którym odbywają się festiwale, tygodnie tematyczne i spotkania autorskie. Jak promować czytelnictwo w przestrzeni miejskiej, aby przynosiło to zamierzone efekty: wzrost wypożyczeń i pojawienie się nowych czytelników? Czytaj dalej - odpowiadamy na to pytanie.
Podejmuj własne inicjatywy
Sposobem na promocję czytelnictwa w przestrzeni pozabibliotecznej jest organizowanie własnych wydarzeń. Wiele tego typu inicjatyw już podejmowano w bibliotekach. Sprawdź, jak były organizowane, zbierz najlepsze praktyki, znajdź u źródła odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. Akcje czytelnicze, na których możesz się wzorować, to:
Najczęściej przybierają one formę happeningu - na przykład ulicami miasta przechodzi korowód czytelników, z udziałem dzieci i młodzieży szkolnej, mający na celu zwrócenie uwagi na wartość czytelnictwa. Dobrze jest przygotować na taką akcję ciekawe napisy, transparenty czy kostiumy, które dodatkowo przyciągną uwagę mieszkańców. Można również zadbać o walor edukacyjny, na przykład wygłaszać przez megafon treść książki lub skandować hasła na temat zalet korzystania z biblioteki, a także samego czytania.
Dział promocji kultury w urzędzie Twojego miasta z pewnością organizuje co najmniej kilka wydarzeń kulturalnych w ciągu roku. Śledź te działania i dołączaj się do akcji. Pomożesz w organizacji wydarzenia, a jednocześnie możesz osiągnąć własny cel: zwiększenie odwiedzin w Twojej bibliotece.
Również na szczeblu regionalnym czy wojewódzkim są organizowane rozliczne promujące czytelnictwo akcje, do których możesz dołączyć. Zazwyczaj przy organizowaniu wydarzeń kulturalnych potrzeba rąk do pracy, dlatego organizatorzy z pewnością chętnie zobaczą Ciebie i Twoją bibliotekę w roli partnerów wspierających.
Jeśli w Twoim mieście nie odbywają się festiwale literackie lub wydarzenia kulturalne związane z czytelnictwem, zaproponuj pomysł, jak to zmienić. Pracownicy urzędu miasta na pewno przyłączą się do wspólnych akcji promujących czytelnictwo. Możecie zorganizować tydzień literacki, podczas którego odbędą się spotkania z poczytnymi autorami (może uda się zaprosić kogoś z regionu). Doskonałym pomysłem są też czytelnie pod chmurką. Na rynku lub głównym placu miasta rozstawcie leżaki i regał z książkami. Wiosną lub w lecie mieszkańcy z pewnością chętnie będą z nich korzystać. Jesienią i zimą zaś świetnie sprawdzą się budki bookcrossingowe, coraz popularniejsze rozwiązania w miastach i nie tylko. Tworzenie punktu bookcrossingowego można połączyć z konkursem - ogłoś konkurs na najładniejszy projekt budki i zaproś do tego swoich czytelników. Wyślij e-maile lub napisz na Facebooku, że poszukujesz osób, które chciałyby, jako czytelnicy Twojej biblioteki, przyłączyć się do organizowania miejsca wymiany książek - podkreśl, że będą mogli z tego korzystać wszyscy mieszkańcy.
Od tego powinniśmy zacząć, bo edukacja to podstawa. Pokaż mieszkańcom Twojego miasta, że czytanie książek jest wartościowe. Organizuj panele dyskusyjne na różne tematy, aby mogły z nich skorzystać osoby o różnych potrzebach. Świetnym pomysłem zarówno na promocję czytelnictwa, jak i edukację przyszłych czytelników są gry miejskie, które w ostatnich latach zyskały znaczną popularność. Gry można tworzyć samemu za pośrednictwem przeznaczonej do tego aplikacji. W ten sposób można edukować nie tylko w zakresie korzyści płynących z czytania, ale również historii miasta czy samej biblioteki. Niezwykle interesujące są gry tworzone na podstawie książek. Akcja jakiejś książki rozgrywała się w Twoim mieście? Świetnie! Zorganizuj grę jej śladami.
Literatura uzupełniająca: