Dlaczego warto inwestować w kompetencje językowe pracowników?

02.02.2022firmy

na przeczytanie tego artykułu potrzebujesz 8 minut

Dlaczego warto inwestować w kompetencje językowe pracowników?

Niezależnie od tego, w jakiej branży działa Twoja firma, to ludzie są jej największym kapitałem. Jeśli nie będziesz w nich inwestować, także ona nie będzie się rozwijać. Czy jesteś prezesem, dyrektorem, czy HR-owcem - swoimi działaniami wpływasz na funkcjonowanie organizacji. Jednym z działań, jakie możesz podjąć, jest inwestycja w rozwój. Rozwój pracowników, a tym samym firmy.

 

Kursy językowe

 

Na rynku znajdziesz mnóstwo szkół językowych czy platform internetowych do nauki języków. Dodatkową opcją jest udostępnienie pracownikom biblioteki cyfrowej, dzięki czemu w dowolnym momencie i miejscu mogą się uczyć między innymi języków obcych - w takiej formie, jaka im odpowiada. Mogą czytać ebooki, słuchać audiobooków lub korzystać z kursów video.

Kursy językowe dla pracowników są bardzo atrakcyjnym benefitem. Wiadomo, że znajomość języków obcych to jedna z najistotniejszych kompetencji na rynku pracy. Owszem, równie ważne są umiejętność adaptacji do zmiany czy kompetencje komputerowe, jednak wyobraź sobie, że Twoja firma planuje rozpoczęcie działalności za granicą - z pewnością wtedy pracownicy znający angielski, niemiecki czy francuski będą najważniejszym kapitałem Twojej organizacji.

 

Pracownicy mniej skłonni do zmiany pracy, która daje im możliwości rozwoju

 

Według danych statystycznych pracownicy najczęściej zmieniają pracę, ponieważ nie widzą szansy awansu, nie zapewniono im możliwości rozwoju, a także uwidacznia się dysproporcja między tym, co proponowano im podczas rozmowy kwalifikacyjnej, a tym, co się okazało w rzeczywistości.

Zatrzymajmy się na braku możliwości rozwoju. Pod tym stwierdzeniem kryje się nie tylko niedobór szkoleń, ale również wykonywanie stale tych samych obowiązków i brak tzw. atmosfery rozwoju - w tym wypadku rozumianej jako chęć podnoszenia kwalifikacji przez wielu lub wszystkich członków zespołu. Jeśli bowiem jeden pracownik chce się rozwijać i piąć po szczeblach kariery, a reszta kolegów z działu woli obecne posady i zadania, jego potrzeby rozwojowe mogą się spotkać z niezrozumieniem.

 

 

Kursy językowe - szansa na specjalistów

 

Jeśli Twoja organizacja zdecyduje się umożliwić pracownikom rozwój kompetencji językowych, może liczyć na zwiększoną liczbę CV przesłanych przez specjalistów. Pomyślisz - przecież specjaliści zazwyczaj znają już angielski, więc nie będą zainteresowani kursem. Owszem, może się tak zdarzyć. Jednak najważniejsze jest to, że inwestując w kompetencje swoich pracowników, pokazujesz, że dbasz o ich rozwój. Czyli Twoja organizacja staje się atrakcyjniejsza dla nowych pracowników. Skoro umożliwiasz naukę języków, prawdopodobnie jesteś otwarty również na zorganizowanie innych szkoleń - taki wysyłasz komunikat.

 

Kursy językowe dla firm

 

Na rynku można znaleźć mnóstwo platform internetowych umożliwiających naukę języków, można też zatrudnić zewnętrznego trenera, który będzie szkolił pracowników. Takie szkolenie jest oczywiście świetnym sposobem na naukę języka, warto jednak dać pracownikom narzędzia, dzięki którym będą mieli dostęp do języka w nieograniczony sposób. Możesz na przykład kupić kilka książek do nauki lub pozycje do czytania w oryginale, w danym języku. Możesz również skorzystać z bazy biblioteki cyfrowej, gdzie znajdują się pozycje zarówno do nauki, jak i powieści do ćwiczenia znajomości języka. Co ciekawe, daje ona dostęp do kursów video, które pozwalają na naukę na przykład języka angielskiego w biznesie czy na poszczególnych poziomach.

Kurs językowy nie zawsze musi być pełnym kursem - z gramatyką, czytaniem i ze słuchaniem. Chciałoby się powiedzieć: szkolnym. Każdy człowiek bowiem uczy się inaczej. Każdy z Twoich pracowników może być zainteresowany inną formą nauki. Jedni wolą swobodne konwersacje, inni naukę na podstawie kursów video. Najważniejsze to oczywiście pytać. Dzięki temu dowiesz się, jakie jest zapotrzebowanie w Twoim zespole, i dopasujesz sposób szkolenia do aktualnych, realnych potrzeb.

 

Do nauki języka polecamy:

  1. Jak nauczyć się języka obcego tak szybko, jak to możliwe
  2. Angielski dla specjalistów IT. Kurs video. Komunikacja w codziennej pracy
  3. Angielski w biznesie. Kurs video. Poziom drugi. Zaawansowane słownictwo biznesowe
 
Udostępnij:

chcesz poznać więcej szczegółów?