Najczęściej wypożyczane tytuły pierwszego półrocza 2021

13.07.2021biblioteki

na przeczytanie tego artykułu potrzebujesz 7 minut

Najczęściej wypożyczane tytuły pierwszego półrocza 2021

Pierwsze półrocze 2021 za nami. Podobnie jak podsumowania roczne, również te sporządzane po upływie pół roku mogą przynieść ciekawe obserwacje. Pokusiliśmy się o stworzenie takiego zestawienia. Jak to w bibliotece bywa, jest to lista najczęściej wypożyczanych książek - w przypadku BIBLIO ebooków, audiobooków i kursów video.

 

Ebook na pierwszym miejscu

 

Na pierwszym miejscu w naszym rankingu najczęściej wypożyczanych tytułów uplasował się ebook z dziedziny programowania. To ostatnie wydanie niezwykle popularnego podręcznika ukazującego się w wydawnictwie Helion - Java. Podstawy. Marka Helion cieszy się dużą popularnością wśród naszych czytelników, co wynika pewnie z tego, że BIBLIO to jedyna ebiblioteka udostępniająca ofertę tego wydawcy. Jak również - że jest to jedno z najbardziej rozpoznawalnych polskich wydawnictw. Któż bowiem na studiach nie korzystał z książek opatrzonych znakiem Helionu?

Na drugim miejscu w kategorii książek w formacie e-book plasuje się Java dla zupełnie początkujących. Owoce programowania. Wydanie VII, czyli kolejna pozycja wydana przez Helion. Podium zamyka Java. Techniki zaawansowane. Wydanie X. Jednoznacznie wskazuje to na ogromne zainteresowanie tematyką programowania wśród naszych e-czytelników. Co zupełnie nie dziwi, ponieważ niewiele jest na rynku tak wartościowych pozycji z dziedziny informatyki, jak te wydawane przez Grupę Wydawniczą Helion.

 

Audiobooki rosną w siłę

 

Czytelnicy coraz chętniej sięgają po audiobooki. I tutaj nie dziwi najczęściej wybierana tematyka, ponieważ na półki naszych czytelników najczęściej trafiają książki mówione z kategorii języków obcych, jak English 4 IT. Praktyczny kurs języka angielskiego dla specjalistów IT i nie tylko, oraz biznesu IT - tu największą popularnością cieszy się Scrum. O zwinnym zarządzaniu projektami. Wydanie II rozszerzone. W przypadku tego formatu podium zamyka audiobook Superskuteczne strategie opanowania języków obcych. Twój prywatny coach. Wydanie II - ponownie z kategorii języków obcych.

I znów wyraźnie widać, co najchętniej wypożyczają nasi czytelnicy. W odniesieniu do audiobooków są to głównie tytuły związane z nauką języka angielskiego oraz zarządzaniem projektami.

 

Kursy video zyskały na popularności

 

Największy odsetek wypożyczeń - jeśli przeliczyć na liczbę egzemplarzy - odnotowaliśmy w przypadku kursów video. Tutaj też obeszło się bez większego zaskoczenia: najczęściej wypożyczano kurs z dziedziny programowania - Java dla średnio zaawansowanych. Kurs video. Tworzenie profesjonalnych projektów. Na kolejnych miejscach są Java. Kurs video. Poziom pierwszy. Podstawy tworzenia aplikacji i JavaFX. Kurs video. Wzorce oraz typy generyczne.

Wśród kursów video również największą popularnością cieszy się tematyka związana z programowaniem, ściślej programowaniem w Javie. Nic dziwnego - ten Java od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Uplasowała się nawet na trzecim miejscu w rankingu najpopularniejszych języków programowania 2021, zaraz po JavaScripcie i Pythonie.

 

Jak biblioteki i firmy mogą wykorzystać te dane?

 

Przedstawione dane statystyczne odnośnie do najczęściej wypożyczanych pozycji są przydatne nie tylko nam, ale również naszym klientom: bibliotekom i firmom. Pokazują trend na rynku książki, a także że BIBLIO zapełnia lukę książek informatycznych, których brakuje w innych, konkurencyjnych usługach. Poza tym dostępność kursów video i ich ogromna popularność (5500 wypożyczeń vs 270 dostępnych kursów) czynią ebookpoint BIBLIO jedyną w Polsce usługą oferującą obok typowych e-booków i audiobooków inną coraz popularniejszą formę przekazu treści - właśnie kursy video.

Co więcej, dzięki wnioskom wynikającym z rankingu wypożyczeń firmy otrzymują informację, że nadal istnieje potrzeba kształcenia w zakresie języka angielskiego i że teraz można to zrobić za pomocą jednego rozwiązania - BIBLIO. A biblioteki upewniają się, że czytelnicy nie są zainteresowani wyłącznie literaturą popularną, ale również specjalistyczną.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o statystyce - sprawdź listę poniższych książek:

  1. Analiza statystyczna w Excelu dla bystrzaków. Wydanie IV
  2. Statystyka praktyczna w data science. 50 kluczowych zagadnień w językach R i Python. Wydanie II
  3. Statystyka z programem Statistica
 
Udostępnij:

chcesz poznać więcej szczegółów?