Transport i spedycja

1
Ebook

Delegowanie - nowe wytyczne zgodne z Pakietem Mobilności

praca zbiorowa

Od 2 lutego 2022 r. kierowcy wykonujący międzynarodowe przewozy drogowe nie są w podróży służbowej. A to dlatego, że nowelizacją z 26 stycznia 2022 r. wprowadzono w art. 2 pkt 1 do ustawy o czasie pracy kierowców nową definicję podróży służbowej. Warto też zwrócić uwagę że Komisja Europejska opracowała przewodnik po przepisach dotyczących delegowania kierowców wykonujących przewozy międzynarodowe rzeczy, które obowiązują od 2 lutego 2022 r. Wyjaśnia w nich, jak rozpoznawać, kiedy przewozy podlegają delegowaniu, a kiedy nie.

2
Ebook

Dokumentacja w firmie transportowej 2023

Praca zbiorowa

Z tej publikacji dowiesz się, jak prowadzić dokumentację w firmie transportowej związaną z czasem pracy kierowców. Jak prawidłowo prowadzić ewidencję czasu pracy, jak np. dokumentować przerwy w czasie pracy kierowców, jak dokumentować czas pracy przez kierowcę zmieniającego pojazdy, jak dokumentować pracę w nocy i jak ją obliczyć według najnowszych przepisów. Podpowiemy, jak oznaczać przekroczenie na karcie tachografu w przypadku przekroczenia przez kierowcę granicy, przerwy w pracy, zmiany czasu pracy czy też jego urlopu. Upewnisz się, jak używać na zmianę kartę tachografu i wykresówki.

3
Ebook

Doradca ds. bezpieczeństwa przy przewozach ADR

Praca zbiorowa

Doradca do spraw bezpieczeństwa w transporcie towarów niebezpiecznych to osoba, która pomaga w działalności przedsiębiorstwa związanej z nadawaniem i przewozem towarów niebezpiecznych oraz czynnościami towarzyszącymi, takimi jak: pakowanie, załadunek, napełnianie czy rozładunek. Wyjaśniamy: jakie zadania ma doradca, jakie podmioty są zwolnione z obowiązku wyznaczenia oraz jakie kary może ponieść przedsiębiorca za niewyznaczenie doradcy DGSA. Uwaga - "nadawcy" powinny wyznaczyć doradcę do spraw bezpieczeństwa nie później niż do 31 grudnia 2022 roku.

4
Ebook

Kasprowy - kolejka i procesy

Janusz Długopolski

Janusz Długopolski – krakowski adwokat, rocznik 1947, urodzony w Nowym Sączu. Wywodzi się z jednego z najstarszych rodów góralskich na Podhalu. Od nazwiska jego protoplasty, założyciela i wójta pochodzi nazwa wsi Długopole powstałej w drugiej połowie XIII wieku. Pasjonat narciarstwa, które od najmłodszych lat uprawiał sportowo, a następnie jako instruktor. Inne jego pasje to żeglarstwo oraz turystyka górska. Wszystkie te formy aktywności fizycznej są nieustannie obecne w życiu Janusza Długopolskiego poprzez udział w krajowych oraz międzynarodowych mistrzostwach narciarskich adwokatów, podczas których w dalszym ciągu zajmuje czołowe pozycje. Corocznie żegluje po Mazurach lub Adriatyku, a także uprawia wędrówki górskie w polskich i słowackich Tatrach. Jest autorem wielu artykułów naukowych i publicystycznych, w szczególności regulujących zasady pozyskiwania terenów pod trasy narciarskie, piesze i rowerowe oraz dla innych form aktywności ruchowej w terenie, które na zlecenie Kancelarii Sejmu opracowane zostały w formie założeń do projektu ustawy – Prawo szlaku. Prezentowana książka łączy aktywność zawodową mecenasa Długopolskiego z jego pasją, jaką jest narciarstwo.

5
Ebook

Kontrole ITD na drodze

Adam Janus

Sprawdź, jak obecnie wyglądają kontrole Inspekcji Transportu Drogowego! Z naszego e-booka dowiesz się, jakie nowe uprawnienia mają inspektorzy, jakie dokumenty musi mieć przy sobie kierowca podczas kontroli, co sprawdzi inspektor, jakie będą konsekwencje kontroli - dla kierowcy, zarządzającego transportem i właściciela firmy, a także jak się przed nimi uchronić. Sprawdzisz także, co się dzieje po kontroli - jak szybko naruszenia odnotowywane są w bazie naruszeń KREPTD i jak szybko informacja o naruszeniach trafia do organów licencyjnych.

6
Ebook

Kształtowanie układów urbanistycznych i przestrzennych dawnych granicznych ośrodków kolejowych Polski

Weronika Dragan

Układy przestrzenne dawnych granicznych miejscowości kolejowych przedstawiono w ujęciu interdyscyplinarnym, nawiązując do geografii społeczno-ekonomicznej, jak również do badań historycznych, urbanistyki i architektury. Odwołano się także do przemysłu, migracji i zróżnicowania kulturowego. Monografia integruje studia historyczne nad miejscowościami rozwijającymi się w wyniku oddziaływania stacji kolejowej oraz granicy państwowej z problemem współczesnego zagospodarowania przestrzennego otoczenia takich dworców kolejowych jako dziedzictwa kulturowego. Ponadto w książce zaproponowano ujęcie modelowo-typologiczne wyjaśniające procesy zachodzące w przestrzeni badanych miejscowości.

7
Ebook

Limity czasu pracy kierowców ciężarówek - przejrzyste grafiki

praca zbiorowa

Za przekroczenia norm czasu pracy Inspekcja Transportu Drogowego nakłada na kierowców najwięcej najwyższych kar. Za tego typu naruszenia przepisów popełnione przez kierowców karane są też przedsiębiorstwa, które ich zatrudniają, a także osoby zarządzające transportem. Każdy kierowca powinien więc te normy doskonale znać i wiedzieć, jak je stosować w praktyce. W e-booku prezentujemy w przejrzysty i zrozumiały sposób przykłady limitów czasu pracy, które obowiązują kierowców zawodowych.

8
Ebook

Logistyka a rozwój współczesnych przedsiębiorstw. Wybrane problemy

Redakcja naukowa: Anita Fajczak-Kowalska

Monografia wieloautorska pod redakcją naukową Anity Fajczak-Kowalskiej zawiera dwanaście rozdziałów poświęconych szerokiej problematyce powiązań pomiędzy logistyką a rozwojem współczesnych przedsiębiorstw. Mowa tu m.in. o rynku e-commence w Polsce, sytuacji finansowej polskich przedsiębiorstw transportowych, zrównoważonym łańcuchu dostaw, standardach raportowania GRI, wymaganiach e-konsumentów, gospodarce magazynowej, rozliczeniach kosztów produkcji, ekorozwoju czy płynności finansowej przedsiębiorstw transportowych.

9
Ebook

Monitoring bezpieczeństwa transportu morskiego - modelowanie systemów - strategie ekonomizacji

Ryszard Miler

Celem niniejszej rozprawy jest przedstawienie oryginalnej koncepcji zintegrowanego systemu monitoringu bezpieczeństwa transportu morskiego (ZSMBTM) zbudowanego w oparciu o narzędzia modelowania procesów, identyfikacja potencjału ekonomizacji i próba wskazania optymalnych opcji strategicznych tego procesu na poziomie narodowym i globalnym.

10
Ebook

Pakiet mobilności 2022 - jak stosować przepisy w praktyce

praca zbiorowa

Mimo że nowe przepisy pakietu mobilności oraz ich polskie odpowiedniki już obowiązują, wciąż sprawiają wiele kłopotów firmom transportowym. Dopiero bowiem w praktyce okazuje się, jak wiele jest w nich niejasności i luk. Bardzo często dany przepis można rozumieć na kilka różnych sposobów – i nie wiadomo, który z nich służby kontrolne uznają za właściwy. Dlatego zebraliśmy kilka najczęstszych problemów i wyjaśniamy, jak można w takich okolicznościach postąpić.

11
Ebook

Pakiet mobilności 2022. Co się zmieni dla polskich przewoźników

Praca zbiorowa

W 2022 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące Pakietu Mobilności. Dla przewoźników wykonujących przewozy międzynarodowe będą to zmiany rewolucyjne! Nie daj się zaskoczyć! Poznaj fachowe wskazówki ekspertów, które przybliżą nowe regulacje w zakresie:  - delegowanie kierowców, - powrót pojazdu do macierzystego kraju, - kabotaż, - wymagania dotyczące siedziby, a także obowiązkowe licencje dla pojazdów poniżej 3,5 t. Poznaj również wytyczne Komisji Europejskiej  do przepisów o delegowaniu! Co koniecznie musisz wiedzieć o tych zmianach? Sprawdź, co doradzają eksperci

12
Ebook

Pakiet mobilności w pytaniach i odpowiedziach. 45 trudnych zagadnień

praca zbiorowa

W 2022 roku pojawiło się wiele zmian, które miały ogromny wpływ na prace kierowców. Brak możliwości wypłacania kierowcom pracującym na trasach międzynarodowych diet i ryczałtów noclegowych z tytułu podróży służbowych. Obowiązek powrotu ciężarówki co 8 tygodni do kraju. Zmiany dotyczące ewidencji czasu prawy kierowców. To tylko niektóre z nich. Dzięki publikacji „Pakiet mobilności w pytaniach i odpowiedziach. 45 trudnych zagadnień" dowiesz się, jak stosować tzw. pakiet mobilności zgodnie z przepisami. 

13
Ebook

Powrót pojazdów do siedziby - nowe przepisy

praca zbiorowa

Pakiet mobilności głównie zmienia przepisy dotyczące ewidencji czasu pracy kierowców, która będzie musiała zawierać bardziej szczegółowe dane niż wcześniej. W nowelizacji ustawy o transporcie przewidziano również kilka zmian, dotyczących dokumentacji. Niestety, większość z nich wiąże się z nowymi obowiązkami dla przewoźników. Wraz ze zmianami wynikającymi z pakietu mobilności w ustawie o transporcie drogowym dokonano zmian dotyczących jednego z wymogów licencyjnych– bazy eksploatacyjnej. Sprawdź  również  jakie warunki będzie musiała spełniać baza, żeby przewoźnikowi nie cofnięto uprawnień?

14
Ebook

Prognozowanie satelitarnego sygnału nawigacyjnego w lotnictwie cywilnym

Karolina Krzykowska-Piotrowska

W monografii podjęto próbę odpowiedzi na pytanie: jak ułatwić wybór techniki nawigacji operatorowi statku powietrznego, uwzględniając czynniki warunkujące dokładność, ciągłość, dostępność i wiarygodność sygnału satelitarnego. W rezultacie opracowano autorską metodę prognozowania wartości parametrów satelitarnego sygnału nawigacyjnego wykorzystywanego w transporcie lotniczym za pomocą sztucznych sieci neuronowych, uwzględniając wybrane warunki atmosferyczne. W metodzie zaproponowano trzy etapowy proces prognozowania sygnału, umożliwiając jednocześnie prowadzenie odrębnych badań dla każdego z etapów.   W opracowaniu przeanalizowano i oceniono przyczyny ograniczonego zastosowania systemów satelitarnych w lotnictwie, biorąc pod uwagę bariery w aspektach prawnych, ekonomicznych i technicznych; opisano wykorzystanie wnioskowania rozmytego do oceny wpływu warunków atmosferycznych na parametry nawigacyjnego sygnału satelitarnego; przeprowadzono weryfikację badań za pomocą statystycznej metody Hellwiga; zaproponowano prognozę wartości parametrów sygnału satelitarnego, a w ramach weryfikacji modeli porównano wyniki prognozy z rzeczywistymi danymi pochodzącymi z warszawskiej stacji pomiarowej.   Wnioski wynikające z przeprowadzonych badań wskazują na dalsze ich kierunki w obszarze rozwoju nawigacyjnych systemów satelitarnych. Zdaniem autorki powinny one koncentrować się wokół rozbudowy modeli rozmytych o nowe zmienne wejściowe dotyczące innych błędów sygnału, badania wartości parametrów sygnału satelitarnego w czasie rzeczywistym czy stworzenia dedykowanej aplikacji dla bezzałogowych statków powietrznych, automatycznie decydującej o wyborze techniki nawigacji.

15
Ebook

Przewozy na potrzeby własne

Praca zbiorowa

Dokumentacja, diety kierowców, delegowanie, własność pojazdów, rola zarządzającego transportem w przewozach na potrzeby własne – to najczęstsze problematyczne sytuacje w pracy osób, zajmujących się tego rodzaju przewozami. Przepisy są w tym zakresie mocno nieprecyzyjne, więc bez wsparcia ekspertów można mieć wiele wątpliwości, jak postępować. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie takie wsparcie – zobacz, czym się kierować, żeby nie narazić się służbom kontrolnym.

16
Ebook

TRANSPORT BUSAMI OD 2,5 DO 3,5 T - LICENCJE, ZARZĄDZAJĄCY TRANSPORTEM I KONTROLE ITD

Praca zbiorowa

Jednym z głównych celów pakietu mobilności było obniżenie dolnego progu DMC, po przekroczeniu którego należy spełniać dodatkowe wymagania transportowe. Od 21 maja 2022 r. firma posiadająca dostawczaki o DMC powyżej 2,5 tony (wartość liczona w przypadku zespołu pojazdów łącznie z przyczepą) musi posiadać licencję transportową, jeśli wykonuje transport międzynarodowy, lub przewozy kabotażowe. Sprawdź jak ją uzyskać oraz co podlega kontroli ITD w jej zakresie.