Szczegóły kursu

RxJava. Kurs video. Programowanie reaktywne

RxJava. Kurs video. Programowanie reaktywne

Michał Szczepanik

Kurs video

Obierz kurs na... RxJavę!

Programowania reaktywnego nie może dziś lekceważyć żaden programista. W związku z lawinowym wzrostem liczby danych oraz różnorodnością ich zastosowań stanęliśmy przed koniecznością opracowania wydajniejszego i sensowniejszego systemu ich przetwarzania. Tak powstały asynchroniczne obserwowalne strumienie, wykorzystywane między innymi w bibliotece ReactiveX. To fantastyczne rozszerzenie, pozwalające odkryć zalety programowania reaktywnego, współdziała z wieloma językami, takimi jak Java, JavaScript, Scala, C#, Ruby, Go, Python, C++, Swift czy Dart. RxJava. Kurs video. Programowanie reaktywne pozwoli Ci opanować ReactiveX i zastosować je w Twoich projektach, niekoniecznie pisanych w Javie.
Bez znajomości programowania reaktywnego trudno jest realizować niektóre zadania. ReactiveX daje możliwość prostego przetwarzania dużych zbiorów danych (big data), analizowania strumieni danych napływających na przykład z sensorów, ale także pisania znacznie czytelniejszego kodu bez tzw. callback hell. Podczas kursu nauczysz się sprawnie obchodzić z biblioteką RxJava, której znajomość często jest wymagana przez potencjalnych pracodawców. Uniwersalność tego rozwiązania stanowi jego dodatkowy atut — możesz go używać przy programowaniu aplikacji desktopowych, serwerów oraz aplikacji mobilnych.

Zaprzyjaźnij się z RxJava!

Czego nauczysz się podczas naszego profesjonalnego szkolenia?

  • Przypomnisz sobie wzorzec obserwator i zasadę działania iteratorów.
  • Poznasz podstawy programowania funkcyjnego wymagane przez paradygmat reaktywny.
  • Dowiesz się, dlaczego ten typ programowania jest tak wartościowy.
  • Opanujesz podstawowe pojęcia konieczne do poruszania się w programowaniu reaktywnym.
  • Odkryjesz różne typy źródeł danych (Observable, Single, Maybe, Flowable).
  • Zorientujesz się, jak pracować z danymi, które przychodzą szybciej, niż można je przetwarzać (backpressure).
  • Poznasz podstawowe operatory: map, scan, merge i wiele innych.

Jeśli znasz podstawy języka Java i chociaż jeden z języków programowania, dla których dostępne jest rozszerzenie ReactiveX, podczas ponad dwugodzinnego szkolenia RxJava. Kurs video. Programowanie reaktywne poznasz tę bibliotekę (dla Javy) od podszewki. Zrozumiesz, jak to wszystko działa, i nauczysz się dobrze wykorzystywać możliwości asynchronicznych strumieni danych. Oprócz omówienia potrzebnych wzorców czy źródeł danych autor przygotował dla Ciebie porządny przegląd operatorów — łączących, filtrujących, transformujących i warunkowych. Zadbał też o to, żebyś nauczył się obsługiwać błędy. Kolejnym atutem kursu jest mnóstwo zadań praktycznych, które pozwolą Ci zorientować się, jakie konsekwencje mogą przynieść Twoje działania.
Co więcej, zaznajomisz się z typowymi błędami oraz niejasnościami ReactiveX, a to jest wiedza nie do przecenienia. Dowiesz się, jak testować kod reaktywny i jak pilnować, by Twój kod był mimo wszystko czytelny dla innych. Kurs kończy się podsumowaniem i omówieniem przyszłości programowania reaktywnego. Jeśli rzetelnie przyłożysz się do ćwiczeń, ukończysz kurs na poziomie średnio zaawansowanym.

W strumieniu danych

Asynchroniczne strumienie danych i ich przechwytywanie stosuje się w wielu narzędziach oraz bibliotekach, takich jak AKKA, React, Rabbit czy Reaktor. Pokazuje to, jak duże jest zainteresowanie wprowadzeniem reaktywności do popularnych języków programowania. Te biblioteki w większości działają niemalże identycznie, co jest doskonałym potwierdzeniem dojrzałości stosowanej technologii. Bez wykorzystania zjawiska asynchroniczności nie poradzilibyśmy sobie ze spływającą zewsząd ilością danych, a bez dobrze napisanych bibliotek musielibyśmy programować wszystko samodzielnie, co nastręczałoby dużych trudności.
Programowanie reaktywne jest określane jako paradygmat przyszłości ze względu na łatwość przetwarzania ogromnych zbiorów danych, pochodzących z wielu stale aktywnych źródeł. Tego potrzebuje każdy programista, bez względu na to, jakiej technologii używa i na jakie platformy pisze swoje programy. To dlatego jest Ci potrzebny RxJava. Kurs video. Programowanie reaktywne.

ReactiveX Java w działaniu

ReactiveX można wykorzystać do wszelkich czynności, w których wymagana jest reakcja na zdarzenie, zmianę wartości, napływające nowe dane. Może służyć do filtrowania zbiorów danych, sumowania wartości, buforowania czy przekształcania elementów — zarówno na front-endzie, jak i na back-endzie. Reagowanie na zdarzenia za pośrednictwem wzorca obserwator bardzo ułatwia pracę na dużych zbiorach danych. RxJava. Kurs video. Programowanie reaktywne pozwoli Ci lepiej i bardziej świadomie przygotowywać kod Twoich aplikacji, a zastosowanie różnych narzędzi z biblioteki ReactiveX pomoże uzyskać oczekiwany pozytywny efekt.

Tylko dla wtajemniczonych

Reaktywne programowanie nie jest wbrew pozorom nową technologią, a synchroniczne strumienie danych są w użyciu od dawna — i to w różnych językach programowania. Rzecz w tym, że perfekcyjne, celowe wykorzystywanie możliwości tego typu programowania w praktyce okazuje się skomplikowane. Umysł ludzki, przystosowany do myślenia linearnego, niełatwo przestawia się na inne tory. Rewolucyjność ReactiveX polega na tym, że biblioteka ta sprowadza czynności wymagające zwykle wielopiętrowych zabiegów do listy prostych operacji. Wypróbuj ją w działaniu!

  • Tytuł: RxJava. Kurs video. Programowanie reaktywne
  • Autor: Michał Szczepanik
  • Czas trwania: 02:34:35
  • ISBN: 978-83-283-6248-2, 9788328362482
  • Data wydania: 2019-09-18
  • Format: Kurs Video
  • Identyfikator pozycji: vrxjpr
  • Wydawca: Videopoint