Joga

1
Audiobook

Himalaje. W poszukiwaniu joginów

Nina Budziszewska

Filozofia gór, filozofia życia NAGRODA MAGELLANA 2020 - nagroda główna w kategorii książka podróżnicza   Opowieść o dwóch podróżach w indyjskie Himalaje, gdzie biją źródła jogi - filozofii życia, którą praktykują dziś ludzie na całym świecie. Omijając ośrodki komercyjne, poruszając się publicznym transportem, rozmawiając z hinduistami i buddystami, autorka poznawała jogę w jej różnych aspektach: klasycznym wykładzie, tantrze i tybetańskich formach praktyki. Równocześnie z poszukiwaniem odpowiedzi na pytania dotyczące jogi poznawała Himalaje - i poczuła ich przekształcającą moc. Książka zawiera wiele praktycznych informacji dla osób, które chcą na własne oczy ujrzeć najwyższe góry świata i odwiedzić najważniejsze miejsca związane z jogą: Rishikesh, Haridwar, Kedarnath, Badrinath, dolinę Spiti... Można tę książkę potraktować jak przewodnik - z nią łatwiej będzie dotrzeć w rejony trekkingowe Himalajów, znaleźć nocleg w klasztorach buddyjskich, świątyniach hinduistycznych i aśramach oraz poznać duchową stronę Indii, jakże inną od rozpowszechnionego obrazu największej demokracji świata: brudnej, hałaśliwej i przeludnionej. Przede wszystkim jednak książka opowiada o jodze jako filozofii i sztuce życia. Jej zasady, o ile stosuje się je na co dzień, transformują doświadczanie świata i przekształcają samoświadomość jogina, czyniąc go istotą szczęśliwą, spełnioną i pełną promieniującego dobra. Ta publikacja stanowi ukoronowanie projektu zrealizowanego dzięki pasji, determinacji oraz pomocy sponsorów i wszystkich, którzy zdecydowali się wesprzeć autorkę za pośrednictwem platformy PolakPotrafi.pl.

2
Audiobook

Joga bez napinki

Dorota Mrówka

Krocz spokojnie wśród zgiełku i pośpiechu... Praktykuj, słuchaj ciała, odkryj swoje wewnętrzne „ja” Starożytne sanskryckie słowo „joga” oznacza: „łączenie”, „jednoczenie”, „scalanie”. Łączenie ducha z ciałem, jednoczenie postawy życiowej wobec samego siebie i wobec innych, scalanie ćwiczeń fizycznych z kontrolowaniem swoich myśli, popędów i pragnień. Jeśli podążysz ścieżką jogi, możesz osiągnąć znacznie więcej niż tylko poprawę kondycji i gibkości ciała: możesz zmienić swój sposób reagowania na rzeczywistość, pozbyć się niepokoju i lęku. I wcale nie musisz mieć jakichś szczególnych predyspozycji — jeśli ktoś się do tego nadaje, to właśnie Ty! W tej książce znajdziesz wszystkie informacje ważne dla początkującego adepta jogi: od stojącej za nią filozofii po przegląd najlepszych akcesoriów do ćwiczeń. Dowiesz się z niej, czym jest, a czym nie jest joga, na co zwracać uwagę przy wyborze nauczyciela, jak ćwiczyć bezpiecznie, a nawet... jak zachować jogowy savoir-vivre! Nade wszystko jednak jest ona osobistym świadectwem joginki, która przez lata bezskutecznie usiłowała odkryć sport odpowiedni dla siebie: osoby zabieganej, zestresowanej, niezbyt aktywnej fizycznie. Joga okazała się strzałem w dziesiątkę — ponieważ pozwala rozwijać się we własnym tempie i nie zawiera elementów rywalizacji, a ponadto pozwala się wyciszyć i odnaleźć w chaosie rzeczywistości. Wypróbuj to na sobie! Dlaczego właśnie joga? Czym jest i czym nie jest joga? Jogasutry Patańdźalego Szkoły i metody, dobry nauczyciel Gdzie ćwiczyć i w co się ubrać? Akcesoria do ćwiczeń i jogowy savoir-vivre Jak bezpiecznie ćwiczyć? Istota relaksu i kilka słów o medytacji Joga i zdrowie Joga i walka ze stresem Joga dla mężczyzn, seniorów i wszystkich innych Dobrodziejstwo jogi, czyli jak to wykorzystać na co dzień Sztuka samoakceptacji Wytrwałość, odwaga, siła i uważność Odkryj jogę: usprawnij swoje ciało i uspokój umysł!

3
Audiobook

Jogiczna podróż do siebie. Jak dzięki jodze odnaleźć swój wewnętrzny dom

Krystian Mesjasz

Ćwiczenia, medytacja, filozofia i praktyka życia Joga jest przygodą na długie lata. Jeżeli mądrze ją praktykujemy, ciągle na nowo odkrywamy korzyści, jakie nam przynosi. Zabiera nas w podróż, mającą swój cel i prowadzącą ku niemu drogę. Jednocześnie jest sztuką transformacji, ponieważ bez względu na to, jaką jogiczną drogą podążamy, bez przemiany nie uczynimy na niej postępów. Dążenie do rozwoju i osiągania wyższych celów, a nawet ich przekraczanie jest przywilejem każdej istoty ludzkiej. Joga staje się narzędziem, które pomaga odkryć drzemiący w człowieku nieskończony potencjał, źródło wszelkiej kreatywności, inspiracji i mądrości płynącej wyłącznie z własnego doświadczenia. Dlatego też jogę można nazwać "podróżą w głąb siebie". fragment książki Czy jesteś gotów, gotowa wyruszyć w tę podróż? Jeśli poszukujesz w życiu celu, zastanawiasz się, kim jesteś i dokąd zmierzasz - joga ma dla Ciebie wiele wskazówek. Jeżeli pragniesz się nauczyć mądrze zarządzać emocjami i dostroić do tych pozytywnych - praktykuj jogę. Jeśli chcesz działać skuteczniej, wzmocnić siłę woli i wykształcić w sobie dobre nawyki, a także marzysz o tym, by odmienić każdy ze swoich dni w chwile pełne magii i spokoju - droga do tego celu prowadzi przez jogę. A jeżeli kusi Cię poznanie tego, jak na metafizyczne pytania odpowiadają mędrcy Wschodu - koniecznie zainteresuj się tym treningiem ciała i duszy. Zanurz się w nim i odmień swoje życie na lepsze. Niech stanie się spokojniejsze. Pełniejsze. W uważności na siebie, świat i innych ludzi. O Autorze i książce w mediach:  Opole.tvp.pl: „O!polskie o poranku” (od 46. minuty) Radio Opole: Rozmowa z Krystianem Mesjaszem Bosonamacie.pl: Wywiad z Krystianem Mesjaszem Wysokieobcasy.pl: Joga to droga do samego siebie? Dlaczego warto ją praktykować. Pytamy instruktora Portalyogi.pl: "Budowanie trudnych pozycji w jodze" - rozmowa z Krystianem Mesjaszem Psycholog Joanna Flis w rozmowie z Krystianem Mesjaszem: OMRozmowy: Jak praktykować jogę online? Beglossy.pl: Po co nam uważność? Yoga Young - Nina Barłożek w wywiadzie z Krystianem Mesjaszem: Po Całości: Rozmowa z Krystianem Mesjaszem:

4
Audiobook

Psychologia jogi. Wprowadzenie do 'Jogasutr' Patańdźalego

Maciej Wielobób

Poznaj jogę od podszewki, by zacząć ją praktykować! Czy potrafisz uderzyć niebo kamieniem, czyli czym jest joga W pałacu luster, czyli praktyki dyscypliny społecznej (jamy) Oczyszczanie relacji z samym sobą, czyli praktyki dyscypliny indywidualnej (nijamy) Tu znajdziecie artykuły i wywiady z Autorem Jogasutry Patańdźalego, najważniejszy z traktatów o jodze klasycznej, doczekał się już wielu interpretacji, ale wciąż inspiruje kolejnych badaczy. 195 sutr sprzed niemal dwóch tysięcy lat, traktujących o kontemplacji i skupieniu, o praktyce i drodze dojścia, o zdolnościach i mocach oraz o wolności, wyzwoleniu i jedyności, składa się na przewodnik po praktykowaniu jogi i wskazuje drogę do procesu doświadczania, będącego istotą tej filozofii. Jeśli chcesz poznać je dogłębnie i odkryć, jak można realizować je w praktyce, potrzebujesz tłumacza: kogoś, kto wskaże różne aspekty zasad spisanych przez Patańdźalego i pomoże Ci zrozumieć konsekwencje ich stosowania. Takim tłumaczem jest autor Psychologii jogi, od lat aktywnie zgłębiający tę dziedzinę nauki i stosujący ją w codziennym życiu. Jego analizy i komentarze pozwolą Ci wniknąć pod powierzchnię traktatu Patańdźalego, podpowiedzą, jak należy medytować, dlaczego ignorancja jest niebezpieczna i jakie ścieżki oczyszczenia umysłu są najlepsze dla osiągnięcia celu. Dzięki nim poznasz ogólny kontekst praktyki i najważniejsze reguły klasycznej jogi, które mogą odmienić Twoje życie. Ale pamiętaj: i tak najważniejsze jest Twoje doświadczenie, które powstaje w reakcji na nauczanie. Poglądy nie mają siły transformacyjnej, a doświadczenia - tak! Wprowadzenie do studiowania Jogasutr Patańdźalego Od szaleństwa do medytacji (5 poruszeń świadomości) Pułapka ignorancji (5 uciążliwości) Droga jest prosta (abhjasa i vairagja) Bez sentymentów. Przyjaźń, współczucie, dobra wola i obojętność - ścieżki do oczyszczenia umysłu Nie bić głową w mur, czyli sztuka właściwego działania (krija joga) Stabilność i wolność od napięcia (asana) Pranajama to nie ćwiczenia oddechowe Brak rozproszenia to nieprzywiązanie (pratjahara) Praktyki koncentracyjno-medytacyjne Materiały dodatkowe Joga jest kluczem do poznania - przekonaj się o tym!

5
Audiobook

Uważność w praktyce. Tradycyjne techniki uważności i medytacji dla współczesnego człowieka

Maciej Wielobób

Uważność. Niespieszność. Koncentracja. We współczesnym, dziko pędzącym świecie, w którym każdy stara się zrobić dwieście rzeczy naraz, posługiwanie się tymi pojęciami wydaje się wręcz niestosowne. Kto z nas, niewolników terminarzy i smartfonów, wciąż próbujących nadgonić stracony czas, ma szansę zatrzymać się na chwilę, wyłączyć z głównego nurtu, uspokoić oddech i zmysły? Kto odważy się przestać myśleć zadaniowo i racjonalizować swoje odczucia? I czy naprawdę warto to zrobić Uważność jest jedną z dróg do zrozumienia swojego miejsca na ziemi. To pewien specyficzny rodzaj koncentracji na tym, co "tu i teraz", a także przeżycie mistyczne, którego najwyższą formą jest odczucie istoty własnej Obecności. Świadome praktykowanie uważności pozwala nam dotrzeć do niedefiniowalnych pokładów swojego człowieczeństwa, a w konsekwencji prowadzić na co dzień pełniejsze, bardziej harmonijne życie. Ale nie ma się co oszukiwać: w dzisiejszym świecie nie jest to takie proste. Dlatego właśnie warto zapoznać się z książką Maciej Wieloboba, który proponuje konkretne techniki zwiększania swojej uważności, a także jasno i otwarcie pisze o tym, jak je praktykować i jak dzięki nim zaakceptować rzeczywistość. "W zgiełku ulicznym, zamęcie życia zachowaj pokój ze swą duszą..." (Desiderate) Uważność i Jedność Koncepcja umysłu w jodze klasycznej Ezoteryczna koncepcja ciała Psychologia sufich Pięć żywiołów - ziemia, woda, ogień, powietrze, eter Świadomość ciała, mudry i modlitwa Etyka działania oraz zmiana postaw i zachowań Introspekcja Pranajama i uważność Koncentracja i medytacja