Märchen und Legenden

33
Hörbuch

Baśnie Braci Grimm. Wróżka Skoronóżka

Bracia Grimm

W małej chatce w lesie żyła staruszka. Choć była uprzejma i łagodna, ludzie bali się jej, ponieważ uważali, że jest czarownicą. Jedyną pomocą staruszki była młoda, brzydka gęsiarka. Pewnego dnia stara kobieta spotkała rycerza, który powiedział, że zaniesie do jej domu owoce i ściętą trawę, bo miała je przy sobie. Wszystko to okazało się wyjątkowo ciężkie, a pod koniec drogi rycerz musiał dźwigać także staruszkę. W podzięce za pomoc otrzymał od niej szmaragd. Następnie wyruszył w dalszą drogę...

34
Hörbuch

Baśnie Braci Grimm. Zając i jeż

Bracia Grimm

Pewien jeż, spacerując po polu, spotkał zająca. Postanowili sprawdzić, który z nich szybciej biega. Żona jeża była bardzo niezadowolona z zakładu. Uznała, że mąż na pewno przegra. Jeż był jednak przekonany, że zwycięży dzięki swojemu sprytowi. Bajka zwieńczona podwójnym morałem.

35
Hörbuch

Baśnie Braci Grimm. Zwycięzca smoka

Bracia Grimm

Żyło niegdyś dwóch braci, bogaty i biedny. Pierwszy nie miał potomstwa, drugi był ojcem braci bliźniaków. Pewnego dnia ubogi bednarz ujrzał w lesie złotego ptaka. Zdobył jego pióro, niedługo potem jajko i oddał je bogatemu bratu w zamian za złoto. Żona bednarza przeczuwała, że polowanie na ptaka może się źle skończyć. Mąż jednak nie słuchał jej rad, zaślepiony żądzą zysku. Wkrótce doszło do tragedii w wyniku której chłopcy stracili rodziców. W baśni, obok tytułowego smoka, pojawiają się mówiące zwierzęta, okrutna wiedźma i królewskie córki.

36
Hörbuch

Baśnie Braci Grimm. Żołnierz i diabeł

Bracia Grimm

Młody żołnierz powrócił z wojny do chaty, gdzie mieszkali jego bracia. W drodze spotkał diabła, który bezskutecznie kusił go i namawiał do złego. Chociaż młodzieniec był odważnym oraz uczciwym człowiekiem, bracia kazali mu odejść z rodzinnej ziemi, ponieważ nie przyniósł bogactw, na które czekali. Na drodze żołnierza po raz drugi stanął diabeł. Zaproponował mu zakład jeśli przez siedem lat będzie posłuszny życzeniom diabła, będzie już zawsze bogaty i nie straci duszy. Jeśli umrze, zanim upłynie wyznaczony czas, znajdzie się w mocy szatana. Żołnierz zdecydował się przyjąć wyzwanie.

37
Hörbuch

Baśnie i legendy japońskie

Maria Juszkiewiczowa

21 opowiadań dla dzieci, niedługie utwory ozdobione ilustracjami. Ich bohaterami są ludzie, mówiące zwierzęta i obdarzone magicznymi właściwościami przedmioty. Wiele opowieści kończy się szczęśliwie: skromni, ubodzy ludzie doświadczają cudów, chciwi i zarozumiali bohaterowie zostają ukarani. Są jednak i takie, które nie kończą się dobrze, choć i one niosą głębokie przesłanie. Uniwersalne prawdy o człowieku, jego marzeniach, tęsknotach i słabościach, w tle egzotyka odległej Japonii.

38
Hörbuch

Baśń o królu Sałtanie

Aleksander Puszkin

Baśń o królu Sałtanie to piękna baśń Aleksandra Puszkina, napisana żywym i zabawnym wierszem. Opowiada ona pełną przygód i magii, historie zaginionego królewskiego syna. Lektor - Maciej Marczewski Nasze bajki przygotowane są specjalnie aby pomagać w usypianiu dzieci. Są pozbawione zbędnych ozdobników, przerywników, czy innych elementów które mogłyby rozbudzać wasze maleństwa.

39
Hörbuch

Bazyliszek

Artur Oppman

Artur Oppman Legendy warszawskie Bazyliszek W kuźni płatnerza W kuźni płatnerskiej imćpana Melchiora Ostrogi robota wrzała aż miło. Czeladzie pracowali nad wykończeniem przepysznej zbroi rycerskiej dla Jego Miłości pana kasztelana płockiego, a dwóch chłopaków dęło w wielkie miechy, podsycając ognisko w ogromnym kominie. W płomieniach purpurowych i złotych tego ognia sam we własnej osobie imćpan Melchior Ostroga, świetny mistrz sławetnego płatnerskiego cechu, trzy... Artur Oppman Ur. 14 sierpnia 1867 r. w Warszawie Zm. 4 listopada 1931 r. w Warszawie Najważniejsze dzieła: Legendy warszawskie (1925) oraz Pieśni o Legionach i o Księstwie Warszawskim (1918), Pan Twardowski, Stoliczku nakryj się (1903), Stare Miasto (tom wierszy 1925), Moja Warszawa (tom poezji i prozy 1929), Służba poety (1936) Pochodził ze spolonizowanej rodziny niemieckiej o tradycjach powstańczych, studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim (1890-92), ale był związany emocjonalnie i pisarsko z Warszawą. Używał pseudonimu Or-Ot. W swojej poezji gloryfikował przeszłość i tradycję polską, przypominał postaci zasłużone w historii Polski, chwalił przeszłość i urodę Warszawy. Pisał też wspomnienia, utwory okolicznościowe, wiersze dla teatrów amatorskich, szopki. Jego twórczość jest zaliczana do nurtu poezji popularnej. Najbardziej znanym utworem jest Stoliczku nakryj się. autor: Marek Puchta Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.

40
Hörbuch

Bogacz i żebrak

Ignacy Krasicki

Ignacy Krasicki Bajki i przypowieści Bogacz i żebrak Żebrak panu tłustemu gdy się przypatrował, Płakał; tegoż wieczora tłusty zachorował: Pękł z sadła. Dziedzic po nim gdy jałmużny sypie. Śmiał się żebrak nazajutrz i upił na stypie. ----- Ta lektura, podobnie jak tysiące inn... Ignacy Krasicki Ur. 3 lutego 1735 r. w Dubiecku (Sanockie) Zm. 14 marca 1801 r. w Berlinie Najważniejsze dzieła: Myszeida (1775), Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki (1776), Monachomachia (1778), Pan Podstoli (1778 i 1784), Bajki i przypowieści (1779), Satyry (1779 i 1782), Antymonachomachia (1779), Wojna chocimska (1780) Wybitny polski poeta, prozaik, komediopisarz i publicysta. Kasztelanic chełmski, hrabia, przeznaczony do stanu duchownego ze względu na trudną sytuację materialną rodziny. Od 1766 r. biskup warmiński. Blisko współpracował z królem Stanisławem Augustem w dziele kulturalnego ożywienia kraju. Tworzył w duchu oświecenia (m.in. napisał w latach 1781-83 dwutomową encyklopedię Zbiór potrzebniejszych wiadomości, był twórcą pierwszego pol. czasopisma, (Monitor), ale jego Hymn do miłości ojczyzny (1774) oraz przekład Pieśni Osjana odegrały znaczącą rolę w kształtowaniu polskiego romantyzmu. Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.