Szczegóły ebooka

Zapiski o Ameryce Łacińskiej

Zapiski o Ameryce Łacińskiej

Tomasz Skowronek

Ebook

Ameryka Łacińska to kontynent niezwykły, liczący ponad 550 milionów mieszkańców, składający się z 20 krajów i 9 autonomii... Latynoskie państwa mają wspólną przeszłość, problemy, korzenie kulturowe, a kto wie – być może i wspólną przyszłość. Używam tu określenia „kontynent”, choć nierzadko można napotkać opinie, że Ameryka Łacińska nim nie jest. Miast tego definiuje się ten obszar mianem subkontynentu. Niektórzy zaliczają Meksyk i resztę państw Ameryki Środkowej do Ameryki Północnej. Natomiast Indianie używają czasami pojęcia Abya Yala, czyli Matka Ziemia.

W Polsce nie mówi i nie pisze się wiele o tym kontynencie. Dla wielu Polaków wciąż stanowi on białą plamę na globusie. Nawet, jeśli czasami w mediach pojawi się jakaś informacja o tym regionie, bywa ona często niespójna, połowicza lub nieobiektywna... Na szczęście o Ameryce Łacińskiej jest coraz głośniej. Kontynent ów budzi coraz większe zainteresowanie i to nie tylko ze względu na wiele czynników samej kultury latynoamerykańskiej, które coraz częściej objawiają się w polskim życiu codziennym, wraz z procesami globalizacyjnymi. Do Polski zawitała kuchnia meksykańska, kubański rum, brazylijski karnawał, argentyński futbol czy w końcu wizerunek Ernesto „Che” Guevary. Także gazety, stacje telewizyjne, a w końcu naukowcy, a pośród nich analitycy geopolityczni, coraz częściej ciekawie spoglądają na tę część świata. Nic w tym dziwnego – rzeczywistość tam nie zwalnia.

W niniejszej publikacji Czytelnicy znajdą przede wszystkim opisy i analizy szeregu zjawisk politycznych i geopolitycznych w tym regionie, o których autor od dłuższego czasu pisze na portalu Geopolityka.org. To na podstawie tych tekstów powstała niniejsza pozycja. Scharakteryzowane zostały tu niemal wszystkie „kontynentalne” państwa Ameryki Południowej, trochę państw środkowoamerykańskich i karaibskich, Meksyk, a w końcu Kuba. Omawiane zostały tutaj niektóre wybory prezydenckie, historia tych państw (głównie w okresie zimnowojennym), relacje ze Stanami Zjednoczonymi, konflikty lokalne, lewicujące rządy, walka z narkohandlem oraz szereg innych problemów. Mam nadzieję że niniejsza książka choć trochę przybliży ten ciągle mało znany kontynent w naszym kraju...

Wstęp

3

Od autora

5

Latynoamerykański zwrot w lewo

7

Indiańskie przebudzenie

25

Wybory w Wenezueli w 2012 roku

33

Wenezuela po wyborach w roku 2013

43

Ekwador – Rafael Correa po raz trzeci

48

Ekwador-USA współpraca mimo napięć

52

Ekwador – nowy lewicowy lider w Ameryce Łacińskiej?

57

VI Szczyt Ameryk – koniec amerykańskiej dominacji

61

Kolumbia – historia pewnej przemocy

65

Koniec kolumbijskiej rewolucji?

73

Meksykańska wojna narkotykowa

77

Nie łatwo jest rządzić Meksykiem…

88

Meksyk w objęciach USA

95

Kuba na utartym szlaku

105

Castryzm nie umarł…

110

Zmiana pokoleniowa na Kubie

116

Dyplomacja medyczna jako soft power

120

Haiti – wyspa wiecznych nieszczęść

129

Argentyński bunt narodowy

137

Matki z Placu Majowego – próba rozliczenia argentyńskiej przeszłości

142

Brazylia się buntuje…

149

Brazylia jako wschodzące mocarstwo

155

Brazylia między Mundialem a wyborami

161

Drugie oblicze chilijskiego boomu gospodarczego

170

Peru – andyjski tygrys

182

Panama – mały kraj o ogromnym znaczeniu

191

Nikaragua na geopolitycznym szlaku

198

Na honduraskim froncie bez zmian

205

Paragwaj – pod geopolitycznym mikroskopem

215

Boliwijska walka o dostęp do oceanu

225

Ameryka Łacińska – słabnący bastion katolicyzmu

230

USA-Kuba: zbliża się przełom?

237

Bibliografia

243