Szczegóły ebooka

Dreszcz Acherontu

Dreszcz Acherontu

Detlev von Liliencron

Ebook
Dreszcz Acherontu Już trznadel rdzawe jagody wyjada,  Splotły się wieńce plonów w skrzypiec świście,  Niebawem nożyc błyskiem jesień śniada  W gałęzi skrzypie poucina liście.  Spłoszy się w kniei chłodnej wron gromada,  Zza obnażonych drzew, nierzeczywiście,  Toczy się z wolna rzeka, zmierzch zapada,  Prom, milcząc, senny, czeka na me przyjście.    [...]

Detlev von Liliencron
Ur. 3 czerwca 1844 r. w Kilonii Zm. 22 lipca 1909 r. w Alt-Rahlstedt pod Hamburgiem (dziś Hamburg-Rahlstedt) Najważniejsze dzieła: Der Heidegänger und andere Gedichte, Poggfred, Arbeit adelt, Pidder Lüng Właśc. baron Friedrich Adolf Axel Freiherr von Liliencron. Niemiecki poeta, prozaik i dramatopisarz. Urodzony w rodzinie szlacheckiej, syn duńskiego urzędnika celnego. Studiował w Erfurcie. W mundurze pruskiego kawalerzysty walczył w wojnie duńskiej i francusko-pruskiej. Z wojska odszedł w randze kapitana. Przez dwa lata podróżował po Ameryce, zarabiając na życie jako nauczyciel niemieckiego i gry na fortepianie. W 1879 rozstał się z żoną po roku małżeństwa, w 1899 ożenił się z chłopką. Pierwszy zbiór wierszy opublikował w 1883 r., potem wydawał dramaty i nowele, ale dopiero tomik liryki Der Heidegänger und andere Gedichte przyniósł mu uznanie. Od 1901 otrzymywał pensję cesarza Wilhelma II za zasługi pisarskie. W 1909 uniwersytet w Kiel przyznał mu doktorat honoris causa.

Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.
  • Tytuł: Dreszcz Acherontu
  • Autor: Detlev von Liliencron
  • ISBN: 978-83-285-1856-8, 9788328518568
  • Data wydania: 2014-03-12
  • Format: Ebook
  • Identyfikator pozycji: e_a04m
  • Wydawca: Wolne Lektury