Szczegóły ebooka

Maria. Ukrainische Erzählung in zwei Gesangen

Maria. Ukrainische Erzählung in zwei Gesangen

Antoni Malczewski

Ebook
Ma­riaUkrai­ni­sche Er­zäh­lung in zwei Ge­sän­gen Ma­ria Sei­ner Ex­cel­lenz dem Herrn Ju­li­an Niem­ce­wicz Ei­ne Freu­de, wie ich sie lan­ge nicht emp­fun­den ha­be, be­lebt mein Herz in dem Au­gen­blick, wo es mir er­laubt ist, Ih­nen, mein Herr, durch Zu­eig­nung die­ser Er­zäh­lung öf­fent­lich mei­ne Be­wun­de­rung aus­zu­drücken für Ih­ren Cha­rak­ter so­wohl, wie für je­ne sel­te­ne, mit der Rast­lo­sig­keit des For­schers den Zau­ber der Phan­ta­sie und die Fül­le der An­mut ver­knüp­fen­de Ge­lehr­sam­keit, de­ren ver­ein­tes Ge­prä­ge den im­mer neu­en und so schätz­ba­ren Wer­ken ei­gen ist, wo­mit Sie die pol­ni­sche Li­te­ra­tur un­auf­hör­lich be­rei­chern. [...]

Antoni Malczewski
Ur. 3 czerwca 1793 w Warszawie lub w Kniahininie na Wołyniu Zm. 2 maja 1826 w Warszawie Najważniejsze dzieła: Maria (1825) W historii literatury figuruje jako autor jednego dzieła (auctor unius libri). Jest to jednak tekst artystycznie świetny, oryginalny, wyrastający z nurtu europejskiego ,,czarnego romantyzmu". Choć powieść poetycka Maria została wydana już po ukazaniu się pierwszego tomu poezji Mickiewicza, wyznacza ona osobny, niezależny nurt polskiego romantyzmu i stała się obiektem fascynacji i inspiracji dla wielu twórców tego okresu (m. in. Słowackiego). Młodo zmarły autor Marii zyskał sobie sławę poety przeklętego. Malczewski był z wykształcenia wojskowym i inżynierem. Uczeń Liceum Krzemienieckiego, służył następnie w Korpusie Inżynierów w Warszawie, uczestnicząc w budowie fortyfikacji twierdzy Modlin. Mimo najszczerszych chęci, z powodu kontuzji nogi nie wziął udziału w wyprawie Napoleona na Moskwę; po klęsce Napoleona służył jeszcze jakiś czas w wojsku Królestwa Kongresowego (w sztabie kwatermistrzostwa), szybko jednak, z końcem 1815 roku, podał się do dymisji i wyjechał na kilka lat zagranicę, początkowo towarzysząc księżnej Lubomirskiej (dla niej powstał wiersz La petit Ida). Malczewski odwiedził Szwajcarię, był pierwszym Polakiem, który zdobył Mont Blanc; doświadczenie to opisał w artykule naukowym opublikowanym w Biblioteque Universelle; oddźwięk doznanych wówczas przeżyć zapisany został również w jednym z przypisów autorskich do Marii. Podczas dłuższego pobytu we Włoszech poznał osobiście Byrona. Odwiedził też Francję i Anglię, interesował się nowinkami naukowymi, chemią, naukami przyrodniczymi; zafascynowany tzw. magnetyzmem zwierzęcym (zwanym też mesmeryzmem), zaczął praktykować techniki zbliżone do dzisiejszej bioenergoterapii. Po powrocie do kraju w 1820 lub 1821 roku tym sposobem rozpoczął kurację cierpiącej na histerię Zofii Rucińskiej, z którą związały się ostatnie lata jego życia. Zmarł w Warszawie, w nędzy (wydanie Marii na przełomie lipca i sierpnia 1825 nie przyniosło spodziewanych zysków), wycieńczony fizycznie przez nieznaną do dziś chorobę (może był to rak). Został pochowany na Powązkach. Z zachowanych nielicznych drobnych pism, poza wspomnianym wierszu do Idy, zwraca uwagę wiersz O jak przykro do swoich wracać bez nadziei!.
 
Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.
  • Tytuł: Maria. Ukrainische Erzählung in zwei Gesangen
  • Autor: Antoni Malczewski
  • ISBN: 978-83-285-5352-1, 9788328553521
  • Data wydania: 2015-06-30
  • Format: Ebook
  • Identyfikator pozycji: e_a125
  • Wydawca: Wolne Lektury