Szczegóły ebooka

Skargi nicponia

Skargi nicponia

Max Jacob

Ebook
Skar­gi nic­po­nia La­ta oglą­dam znów ża­lu­zje do­my­ka­ne  Ża­lu­zje któ­rych pra­gną na próż­no krze­wy ró­ża­ne  Ach! wiel­kie bia­łe ry­by na ob­ru­sie szkla­nym  Za­cna Ka­ta­rzy­no! I ty chłop­cze Mi­ko­ła­ju!  Po­nad sa­dzaw­ką za ga­zow­nią słoń­ce  Jest to cho­ro­ba mi­ło­ści  Co tu mnie skłó­co­ny­mi wstrzy­mu­je żą­dza­mi  Po­śród de­mo­nów i dziew­cząt z roz­sta­ju    Ach! wy­chyl­my pu­char jed­nym hau­stem  By raz jesz­cze się wdra­pać na wóz dra­bi­nia­sty!    [...]

Max Jacob
Ur. 12 lipca 1876 w Quimper Zm. 5 marca 1944 w Drancy Najważniejsze dzieła: Le Cornet ? dés (poezje prozą, 1917), La Défense de Tartufe (1919), Laboratorium centralne (1921), Le Sacrifice impérial (1929), Derniers Po?mes (1945) Francuski poeta i malarz pochodzenia żydowskiego, związany z francuską cyganerią. Pod wpływem widzenia z 1909, w którym, jak twierdził, objawił mu się Chrystus, w roku 1915 przeszedł na katolicyzm (na ojca chrzestnego wybrał przyjaciela i byłego współlokatora, Pabla Picassa). Współtwórca ruchu kubistycznego w literaturze. Jego twórczość wymyka się jasnej klasyfikacji, przewijają się w niej tak motywy symboliczne, jak i surrealistyczne i dadaistyczne; tematy religijne na równi z pastiszem i groteską. Od 1921 mieszkał, z przerwami, w Saint-Benoît-sur-Loire. W lutym 1944 został aresztowany przez Gestapo. Zmarł na zapalenie płuc w obozie przejściowym w Drancy.

Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.
  • Tytuł: Skargi nicponia
  • Autor: Max Jacob
  • ISBN: 978-83-285-6560-9, 9788328565609
  • Data wydania: 2015-06-30
  • Format: Ebook
  • Identyfikator pozycji: e_a19k
  • Wydawca: Wolne Lektury