Szczegóły ebooka

Tatry

Tatry

Franciszek Nowicki

Ebook
Ta­try W da­li!... jak­by cią­gnąc ła­wą huf kre­so­wy  Z gwiaz­da­mi na szy­sza­kach, z pro­por­cem ob­ło­ków  Za­ka­mie­niał, do­tarł­szy aż do nie­ba sto­ków,  Tak Ta­try ciem­nym mu­rem zwar­ły dum­ne gło­wy!    Wiel­ki jak sny mło­do­ści -- mroź­ny kraj śnie­go­wy!  Gdzie król burz -- hal­ny or­kan -- błą­dzi w sza­cie mro­ków,  Gdzie wi­szą gniaz­da or­łów, gro­mów i po­to­ków,  Gdzie mistrz świa­ta w ob­ło­kach ma tron gra­ni­to­wy!    Ta­try!... cze­muż jak sie­dzib szu­ka­ją­ce pta­ki  My­śli mo­je ku wa­szej za­mar­łej pu­sty­ni  Le­cą przez mgłę tę­sk­no­ty i przez ma­rzeń szla­ki? [...]

Franciszek Nowicki
Ur. 29 stycznia 1864 w Krakowie Zm. 3 września 1932 w Zawoi Najważniejsze dzieła: Pieśni czasu (1904) Poeta okresu Młodej Polski. W czasie studiów na krakowskim uniwersytecie związany z radykalną Czytelnią Akademicką i czasopismem ?Ognisko?; działacz ruchu ludowego; socjalista, współzałożyciel PPSD, współpracował z pismem ?Naprzód. Był jednym z oskarżonych (obok m.in. Daszyńskiego) w tzw. procesie młodzieży w 1891 r.; został wydalony z UJ; dokończył studia na wydziale filozoficznym w Wiedniu. Przez 20 lat (1894-1924) był nauczycielem, zaś z zamiłowania taternikiem; do jego zasług zalicza się wytyczenie szlaku na Orlą Perć. W twórczości literackiej Nowickiego najbardziej charakterystyczne są motywy tatrzańskie oraz akcenty radykalnie lewicowego zaangażowania społecznego. Jest autorem przekładu Hermana i Doroty Goethego.

Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.
  • Tytuł: Tatry
  • Autor: Franciszek Nowicki
  • ISBN: 978-83-285-6636-1, 9788328566361
  • Data wydania: 2015-06-30
  • Format: Ebook
  • Identyfikator pozycji: e_a1ag
  • Wydawca: Wolne Lektury