Pozostałe

129
Ebook

User Friendly. Jak niewidoczne zasady projektowania zmieniają nasze życie, pracę i rozrywkę

Cliff Kuang, Robert Fabricant

Bez względu na to, czy mówimy o smartfonach, szczoteczkach do zębów czy autonomicznych samochodach, projektowanie wymaga szacunku dla oczekiwań użytkowników i zrozumienia niuansów ich życia. Najważniejsze jednak wydaje się odrzucenie przekonania o ludzkiej doskonałości. Historia dizajnu zorientowanego na użytkownika obfituje w fascynujące opowieści i nieoczekiwane zwroty akcji. Autorzy książki opowiadają o wpływie, jaki na wzornictwo wywarły globalne kryzysy, wojny światowe i awarię pewnej elektrowni jądrowej. Pokazują, jak projektowanie dla osób ze specjalnymi potrzebami utorowało drogę wynalazkom, bez których nikt z nas nie wyobraża już sobie życia. Sporo też piszą o tajnikach projektowania najnowszych technologii – od pojazdów autonomicznych, poprzez media społecznościowe, po sztuczną inteligencję. Analizują nasze oczekiwania wobec urządzeń oraz sposób, w jaki nawiązujemy z nimi relacje. Jak przyznają autorzy, ich zamiarem jest nie tylko nakreślenie najnowszej historii dizajnu, ale przede wszystkim wyposażenie czytelników i czytelniczek w narzędzia niezbędne do krytycznego spojrzenia na wszechobecne dziś w naszym życiu projektowanie doświadczeń użytkownika. Nie uciekają więc od pytań o rzeczywiste skutki innowacji wprowadzanych przez cyfrowych gigantów ani o to, dlaczego kolejnym krokiem na ścieżce rozwoju technologii nie będzie wynalezienie nowego modelu telefonu czy aplikacji, lecz – nowej metafory. Książkę uzupełnia krótki opis procesu projektowania zorientowanego na użytkownika oraz lista kamieni milowych w historii projektowania – od fotela Ludwika XV po przepisy o RODO. 

130
Ebook

W czym grzyby są lepsze od ciebie?

Marta Wrzosek, Karolina Głowacka

Czy wiesz, że grzyby potrafią polować? Że doprowadzają do skazania zabójcy? Że niektóre osobniki żyją nawet kilka tysięcy lat? Że biorąc do ręki ledwie gram gleby, podnosisz również sznury grzybniowe długości większej niż wysokość wieża Eiffla? Możliwe, że nie masz o tym wszystkim pojęcia, bo królestwo grzybów przez lata było niesłusznie bagatelizowane. Pora to zmienić! Odkryj ten fenomenalnie ciekawy świat dzięki wiedzy i erudycji dr hab. Marty Wrzosek oraz nieoczywistym pytaniom Karoliny Głowackiej. Po lekturze nie tylko będziesz wiedzieć, jakie grzyby zamieszkują twoje ciało i czy dinozaury gustowały w grzybowych smakach, ale też docenisz rolę świata fungi w medycynie, sztuce czy meblarstwie. Tak, zdecydowanie, z grzybami warto się lepiej poznać. Kto wie? Może to one uratują naszą cywilizację? W książce znajdziesz również miniprzewodnik po mało znanych jadalnych grzybach polskich lasów. Niektórych z nich możesz szukać zimą lub wiosną!

131
Ebook

W sidłach nawyku. Dlaczego mózg tworzy nawyki i czy można je przełamać

Russell A. Poldrack

Każdy z nas ma swoje nawyki, czyli złożony zestaw czynności, które wykonujemy automatycznie, nie myśląc o tym, co robimy. Niektóre są nam potrzebne, innych wolelibyśmy się pozbyć. Może to jednak okazać się niemożliwe. Dlaczego? Bo nasz mózg to niezwykle potężna maszyna do tworzenia nawyków. W swojej najnowszej książce Russell A. Poldrack bada, czym jest nawyk, skąd się bierze i jak powstaje. Opisuje mechanizm jego działania i sprawdza, które bodźce zewnętrzne sprawiają, że zaczynamy działać automatycznie. Wyjaśnia, dlaczego przełamanie nawyku jest tak trudne i jak się do tego skutecznie zabrać. Wybiega też w przyszłość i zapowiada, jak dzięki rozwojowi neuronauki będziemy mogli hakować własne mózgi. W sidłach nawyku to książka dla każdego, komu choć raz zdarzyło się wrócić do domu, by sprawdzić, czy na pewno zamknął drzwi lub zgasił światło. Ten rzetelny przewodnik nie tylko daje praktyczne wskazówki, jak pozbyć się niechcianych nawyków, ale i pokazuje, jak je oswoić, aby służyły naszym celom.

132
Ebook

W sieci i w matni społecznej

red. Piotr Skudrzyk, red. Małgorzata Suchacka, red. Marek S. Szczepański

Przedstawiona książka stanowi zbiór ośmiu artykułów o zróżnicowanej tematyce skoncentrowanej jednakże na fenomenie sieci. Rosnąca popularność pojęcia sieci w publicystyce i naukach społecznych związana jest nie tylko z powszechną komputeryzacją i gęstniejącą siecią internetową, lecz także ze swego rodzaju matnią, która nas oplata, krępuje i wysysa siły. Sama „sieć” nie jest jednak nowym pojęciem i z tego chociażby powodu jest to jedno z zasadniczych pojęć socjologicznych. Autorzy mając pełną świadomość braku możliwości przedstawienia pełnych analiz problemów teoretycznych związanych z zagadnieniem „sieci”, zdecydowali się dokonać wyboru najciekawszych zagadnień będących w centrum zainteresowań pracowników Zakładu Socjologii Rozwoju. Badania, w których uczestniczą – chociaż pozornie różnorodne – łączy właśnie zagadnienie sieci relacji międzyludzkich w różnych obszarach. Całość pracy obejmuje zagadnienia sieci jako zjawiska kulturowego, sieci w mieście, gospodarce oraz sieci przemocy.

133
Ebook

Wentylacja

Henryk Grzegorz Sabiniak

Informacje zawarte w książce obejmują wytyczne dotyczące projektowania instalacji wentylacyjnych. Zamieszczono w niej podstawowe parametry powietrza, opis zjawisk termodynamicznych dotyczących powietrza, wzory obliczeniowe określające wielkości przewodów wentylacyjnych, wymagań ich szczelności i wytrzymałości, sposobów prowadzenia i mocowania. Opisano elementy instalacji wentylacyjnych, ich konstrukcje i funkcje. Bardzo szczegółowo przedstawiono metody i urządzenia do odzyskiwania energii cieplnej z usuwanego (zużytego) powietrza. Rozważania teoretyczne poparto licznymi przykładami projektowo-obliczeniowymi. Książka jest przeznaczona dla studentów studiujących przede wszystkim na kierunkach inżynierii środowiska i bezpieczeństwa pracy. Może być także pomocna dla studentów kierunków budownictwa, architektury i inżynierii procesowej.

134
Ebook

Wiedza i władza. Informacyjna teoria kapitalizmu i wywołana przez nią rewolucja

George Gilder

George Gilder, pisarz, którego najczęściej cytował prezydent Ronald Reagan, powraca z nową, przełomową teorią kapitalizmu. W Wiedzy i władzy Gilder przedstawia nową teorię tłumaczącą wytwarzanie bogactwa w kapitalizmie i opisuje, jak amerykańska gospodarka może odzyskać żywotność i ponownie zacząć się rozwijać. Jego zdaniem nastał czas, aby gospodarka kierowała się zasadami wolnorynkowego kapitalizmu, inaczej zostanie pogrzebana pod kopcem długów.              Autor przekonuje, że kryzysy finansowe są nieodłączną cechą kapitalizmu i podstawą jego sukcesu, stymulując rozwój. Niezmiernie ważne jest to, aby im zaradzać, nie osłabiając samego kapitalizmu. Gilder wywodzi, że wizja dynamicznego i kreatywnego przedsiębiorstwa ma również wymiar moralny. Socjalizm jest reakcyjny, gdyż zakłada stałe systemy i wyznaczanie wielkości produkcji z góry: wiadomo już wszystko, popyt poprzedza podaż. Socjalizm jest zatem deterministyczny, kapitalizm altruistyczny, z natury jest dawaniem, gdyż zakłada pewne ryzyko wynikające z niepewności. Gilder podkreśla dobrodziejstwa kreatywności, która zawsze nas zaskakuje. Zaskoczenie zaś jest w jego opinii istotą kapitalizmu, a także istotą informacji i przedsiębiorczości. A ponieważ wiedza jest rozproszona, rozproszona musi być również władza. George Gilder [] intelektualny tytan, autentyczny współczesny Prometeusz, heroicznie przynosi ludzkości ogień wiedzy i władzy. Ralph Benko, Forbes

135
Ebook

Wielki reset. Walki ze złotem i koniec systemu finansowego

Willem Middelkoop

 Rok przed bankructwem banku Lehman Brothers, w 2007 roku, Willem Middelkoop przekonywał, że kryzys kredytowy to tylko kwestia czasu. Obecnie przewiduje zbliżający się wielki reset światowego systemu pieniężnego. Zdaniem Middelkoopa system finansowy będzie potrzebował nowego zakotwiczenia przed 2020 rokiem. Dolar traci swój status światowej waluty rezerw, bezpieczną walutą nie jest już nawet frank szwajcarski. Według autora reset zostanie zaprojektowany w taki sposób, by Stany Zjednoczone utrzymały znaczenie, przy jednoczesnym włączeniu do nowego systemu innych walut, takich jak euro czy juan. Najprawdopodobniej jednym z filarów światowego systemu pieniężnego ponownie stanie się złoto. To wspaniała historia opisująca dzieje pieniądza i złota. Każdy powinien zrozumieć wnioski płynące z wywodu Middelkoopa. Eric Sprott, założyciel Sprott Asset Management PRZYGOTUJ SIĘ NA NADCHODZĄCY WIELKI RESET Willem Middelkoop (1962) jest założycielem funduszu inwestycyjnego Commodity Discovery Fund i autorem książek traktujących o światowym systemie finansowym. W latach 2001-2008 był komentatorem rynku dla holenderskiej telewizji RTL, współpracował także z CNBC. W swoim pierwszym bestsellerze z 2007 roku w książce Als de dollar valt (Jeśli upadnie dolar) przewidział kryzys kredytowy, który zachwiał światową gospodarką. Dlaczego należy zakładać, że dojdzie do wielkiego resetu światowego systemu finansowego? Jak można zmienić międzynarodowy system pieniężny? Jak duże są chińskie rezerwy złota w porównaniu z zachodnimi? Czy Chiny nadal finansują Stany Zjednoczone? Dlaczego niektóre kraje rozpoczęły repatriację swojego złota z USA? Co się dzieje w czasie tak zwanych wojen walutowych? Czy jesteśmy w stanie pozbyć się zadłużenia? Czy należy się obawiać dalszej represji finansowej? Czy złoto będzie częścią resetu? Wielki reset systemu finansowego dla wielu będzie szokiem. Książka Willema Middelkoopa pomoże każdemu, kto zechce się do nadchodzącej zmiany dobrze przygotować.

136
Ebook

Wielkie pranie mózgów. Rzecz o polskich mediach

Piotr Szumlewicz

W swojej nowej książce Piotr Szumlewicz, dziennikarz i publicysta, pokazuje mechanizmy rządzące polskimi mediami. Wielkie pranie mózgów to zbiór błyskotliwych, świetnie napisanych felietonów. Każdy dotyczy innego aspektu funkcjonowania mediów. Autor odsłania pustkę świata, który szczegółowo zbadał od wewnątrz. Piętnuje brak wiedzy znanych dziennikarzy i obnaża głupotę celebrytów namaszczonych przez zaprzyjaźnione media. Przedstawia świat dziennikarski jako autorytarną, bezrefleksyjną władzę, która tępi krytyczne myślenie, wypiera z debaty publicznej kluczowe tematy, reprodukuje i umacnia najbardziej szkodliwe stereotypy. Książka z jednej strony stanowi odważną krytykę polskiego dziennikarstwa, a z drugiej jest przenikliwą analizą wpływu mediów na świadomość społeczną. Piotr Szumlewicz dziennikarz, publicysta, współprowadzący program Ja panu nie przerywałem w Superstacji, redaktor kwartalnika Bez Dogmatu" i portalu lewica.pl, doradca Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.