Економіка

Czy chcesz skuteczniej prowadzić biznes? A może jako student ekonomii poszukujesz publikacji ze specjalistyczną wiedzą i analizami przeprowadzonymi przez branżowych ekspertów? Zajrzyj więc do naszej ebiblioteki, w której czekają na Ciebie zróżnicowane publikacje dotyczące finansów, globalnego rynku, statystyki i wiele więcej.

25
Eлектронна книга

Bezpośrednie formy partycypacji pracowniczej. Polska na tle starych krajów Unii Europejskiej

Stanisław Rudolf, Katarzyna Skorupińska

 Rosnącą popularność bezpośrednich form partycypacji pracowniczej wiązać należy z szybkim rozwojem nauk o zarządzaniu. Narastająca konkurencja zmuszała pracodawców do poszukiwania nowych źródeł przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstwa, wśród których dostrzeżono niewykorzystany dotychczas olbrzymi potencjał intelektualny pracowników. Wykorzystywanie tego potencjału zaowocowało wzrostem pracowniczego zaangażowania w problemy przedsiębiorstwa, przedsiębiorczości i kreatywności, identyfikowania się z interesami przedsiębiorstwa. Przyniosło to poprawę rezultatów ekonomicznych przedsiębiorstwa. Jedyną drogą, prowadzącą do tego celu jest partycypacja pracownicza, w tym przede wszystkim partycypacja bezpośrednia, nazywana również demokracją warsztatową. Oznacza ona bezpośredni udział zarówno indywidualnych pracowników jak i zespołów pracowniczych w podejmowaniu decyzji w ich miejscu pracy. Formy te spotkały się z poparciem pracowników, przynoszą bowiem zaspokajanie ich coraz wyższych potrzeb, takich jak: potrzeba zadowolenia i satysfakcji z wykonywanej pracy, potrzeba wykorzystywania posiadanych kwalifikacji, potrzeba samorealizacji itp. Sprawiło to, że w wielu krajach zyskały one dużą popularność i ich zakres nadal rośnie. Książka prezentuje różnorodność form takiej partycypacji, a także jej wpływ na rezultaty ekonomiczne przedsiębiorstwa. Zakres tych form w warunkach polskich, a także ich rezultaty zostały przedstawione na tle dziesięciu starych krajów Unii Europejskiej.

26
Eлектронна книга

Bezrobocie równowagi w Polsce. Ujęcie teoretyczne i empiryczne

Leszek Kucharski

Bezrobocie równowagi jest złożoną koncepcją teoretyczną mającą swoje rozwinięcie w szkołach głównego nurtu ekonomii ‒ monetarystycznej i nowej szkole keynesowskiej. Pod  koniec  lat  60.  XX  w.  została  wysunięta  koncepcja  naturalnej  stopy  bezrobocia,  która  miała  zasadnicze  znaczenie  dla  idei  bezrobocia  równowagi. Punktem  wyjścia  dla  rozwoju  badań  nad  bezrobociem  równowagi stała się koncepcja  Miltona  Friedmana  i  Edmunda  S.  Phelpsa. Głównym celem pracy jest określenie istoty, uwarunkowań i determinant bezrobocia równowagi oraz oszacowanie jego poziomu w polskiej gospodarce. Celem dodatkowym jest określenie znaczenia zmienności bezrobocia równowagi dla polityki makroekonomicznej. Oszacowania stóp przeprowadzono w oparciu o metody przepływów siły roboczej oraz rozszerzoną krzywą Phillipsa.  

27
Eлектронна книга

Biblia kryptowalut

Seven T. Black

Dobra nowina jest taka: wkraczasz do świata sprawiedliwych pieniędzy! Kryptowaluta to rozproszony system księgowy bazujący na kryptografii. Przechowuje on informację o stanie posiadania w umownych jednostkach. Jako kosmopolityczny, w pełni demokratyczny i anonimowy środek płatniczy pozostający poza kontrolą instytucji finansowych waluta kryptograficzna ma przywrócić równość zarabiania i dysponowania posiadanym kapitałem. Zdecentralizowany system dystrybucji kryptowalut, w którym obowiązuje technologiczny transfer wartości, z założenia poprawia wydajność jednostek, pozytywnie wpływa na kształt i strukturę organizacji, rewolucjonizuje ochronę zdrowia i opiekę dentystyczną. Zmienia globalną gospodarkę, przekształcając ją w cyfrowy świat rozwiązań bezpiecznych i przyjaznych dla nas, ludzi. Popularność walut kryptograficznych rośnie. Mnożą się możliwości płacenia nimi za towary i usługi oraz wymiany ich na oficjalne środki płatnicze obowiązujące w najbardziej rozwiniętych krajach świata. Nic dziwnego, że zwiększa się również wartość samych kryptowalut, a co za tym idzie: szanse zarabiania na nich. By móc wkroczyć na ten stosunkowo nowy obszar inwestycyjny, należy go dobrze poznać. W tej publikacji znajdziesz niezbędną wiedzę o ponad 300 obecnie funkcjonujących na świecie kryptowalutach oraz prognozy dotyczące rozwoju wielu z nich. Dowiesz się, czym są w ogólności i jak funkcjonują poszczególne waluty kryptograficzne. Nauczysz się samodzielnie dokonywać analizy technicznej danego pieniądza i opanujesz metody oceny jego inwestycyjnego potencjału. Poznasz także szanse i zagrożenia związane z rynkiem kryptowalut. Czy jesteś gotów wejść na kryptogiełdę? Seven T. Black - certyfikowany analityk rynkowy i finansowy, specjalista ds. kryptowalut i technologii blockchain, ekspert w dziedzinie projektów FinTech, inwestor, doradca inwestycyjny. Zgodnie z głównym hasłem cyfrowej rewolucji pozostaje anonimowy.

28
Eлектронна книга

Bitcoin dla zaawansowanych. Programowanie z użyciem otwartego łańcucha bloków. Wydanie II

Andreas M. Antonopoulos

Być może słowo „bitcoin” kojarzy Ci się z niezwykle skomplikowanym i niebezpiecznym półświatkiem cyberprzestępców. Możliwe, że widzisz w rozwoju tej kryptowaluty szansę ucieczki przed pazernością bankierów. A może po prostu chcesz dokładniej dowiedzieć się, czym jest ta technologia, jakie może mieć wkrótce znaczenie dla nowoczesnych firm i jak ją wykorzystać we własnych aplikacjach. Warto! Zdecentralizowana waluta bitcoin, choć wciąż jest na wczesnym etapie rozwoju, już zapoczątkowała warty wiele miliardów dolarów globalny rynek otwarty dla każdego, kto posiada wiedzę, pasję i jest gotów do działania. Niniejsza książka jest przeznaczona dla każdego, kto chce zrozumieć zasady funkcjonowania bitcoina i kryptowalut. Skorzystają z niej zwłaszcza programiści, którzy będą mogli nauczyć się pisania oprogramowania związanego z bitcoinem. Znalazło się tu objaśnienie technicznych podstaw bitcoina i kryptowalut, podano informacje na temat zdecentralizowanej sieci bitcoina, architektury P2P, cyklu życia transakcji i zasad bezpieczeństwa, a także omówienie nowych technologii. Sporo miejsca poświęcono zastosowaniom łańcucha bloków. Dzięki ciekawie i zrozumiale przedstawionym informacjom zawartym w książce zyskasz aktualną wiedzę, która pozwoli Ci wkroczyć na ścieżkę bitcoina! W tej książce między innymi: zasady funkcjonowania bitcoina i łańcucha bloków (zrozumie je nawet nieinżynier!) sposób działania kryptowalut z punktu widzenia architektury systemu informacje o zdecentralizowanej sieci bitcoina, o tworzeniu transakcji i kopaniu bitcoinów implementację wzorcową Bitcoin Core technologie obsługi portfeli i sieci bitcoina Bitcoin — rewolucja technologiczna wkracza w świat finansów!

29
Eлектронна книга

Bitcoin. Wirtualna waluta internetu

Marcin Szymankiewicz

Wirtualny pieniądz — praktyczne zastosowanie Zanim na świecie pojawiły się pieniądze, w handlu dominowała wymiana towarowa. Jednak była ona dość niewygodna, więc już w VII wieku p.n.e. złotnicy i kupcy zaczęli wybijać z drogocennych kruszców monety, przeznaczone do płacenia za towar. Ten pomysł szybko podchwycili władcy poszczególnych państw i miast. Bitego pieniądza używamy do dziś, ale wraz z rozwojem internetu część rozliczeń przenieśliśmy do sieci. Powstanie wirtualnej waluty było nieuniknione — VEN, pierwszy popularny, samodzielny e-pieniądz, pojawił się w serwisie Facebook w 2007 roku. W 2009 roku za sprawą Satoshi Nakamoto na scenę finansów wkroczył bitcoin — anonimowa, niezależna waluta, oparta na korzystającej z niej społeczności, algorytmie kryptograficznym oraz modelu peer-to-peer. Waluta ta występuje w ograniczonej liczbie 21 mln sztuk wydobywanych przez użytkowników bitcoina. Książka Bitcoin. Wirtualna waluta internetu to synteza wiedzy na temat wirtualnego pieniądza. Na początku autor wprowadza czytelnika w świat pieniądza — od jego historii do czasów obecnych. Wspomina, gdzie możemy spotkać się z walutą bitcoin. Następnie przedstawia zasady, na jakich działa bitcoin: jak jest wymieniany, zapisywany i rozpowszechniany. Kolejny rozdział to praktyka wirtualnej waluty: opisano tu przechowywanie, transakcje, metody pozyskiwania e-pieniądza. Spora część publikacji została poświęcona bezpieczeństwu w świecie wirtualnym, czyli prywatności użytkowników waluty, obronie przed cyberprzestępcami i kwestii nielegalnych transakcji przy użyciu bitcoina. Marcin Szymankiewicz — absolwent informatyki na Politechnice Poznańskiej, specjalista do spraw bezpieczeństwa IT w międzynarodowej korporacji. Entuzjasta sieci komputerowych i bezpieczeństwa IT. Zainteresował się bitcoinem podczas konfigurowania koparki obsługiwanej przez system Linux. Wcześniej pracował jako programista i menedżer projektów informatycznych. Prowadził też własną działalność.

30
Eлектронна книга

Biznes we współczesnej gospodarce

Bogdan Buczkowski, Anetta Kuna-Marszałek

Osiągnięcie sukcesu w biznesie wymaga uporządkowanej i aktualnej wiedzy na temat strategii oraz sposobów funkcjonowania przedsiębiorstwa na rynku krajowym i międzynarodowym. Poruszane w podręczniku zagadnienia dotyczą ważnych współcześnie aspektów tej działalności. Omówiono i bogato zilustrowano praktycznymi przykładami transakcje międzynarodowe, e-biznes, planowanie strategiczne, a także narzędzia budowania zaufania otoczenia do firmy, tj. ekooznaczenia, systemy zarządzania środowiskowego i zasady savoir-vivre’u dla menedżerów. Podręcznik jest przeznaczony dla studentów kierunków ekonomicznych i zarządzania, a także osób zainteresowanych działalnością biznesową, np. przedsiębiorców, doradców, konsultantów i przedstawicieli administracji publicznej. 

31
Eлектронна книга

Bliżej praktyki - wzajemne inspiracje nauki i biznesu

Agnieszka Kurczewska, Bożena Mikołajczyk

 Książka jest zbiorem studiów przypadków i refleksji. Powstała w wyniku inspiracji wykładami prowadzonymi dla studentów Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego w ramach cyklu „Bliżej praktyki”. Te z kolei były następstwem bardzo dużego zainteresowania studentów wykładami organizowanymi przez członków funkcjonującej na wydziale Rady Biznesu. Tematy trzech cykli wykładów obejmowały aktualne zagadnienia z zakresu funkcjonowania gospodarki, ekonomii, inwestycji, finansów, zarządzania, a także zagadnienia społeczne. Dużą zaletą spotkań był bezpośredni kontakt z praktykami oraz zetknięcie się z prawdziwymi problemami biznesowymi. Rosnąca popularność wykładów przyczyniła się do rozwinięcia współpracy i spisania najciekawszych doświadczeń. Książka doskonale wpisuje się w potrzeby i zainteresowania wszystkich zaangażowanych stron: uczelni (studentów, kadry akademickiej, władz), jak i pracodawców. Przynosi wymierne korzyści społeczności akademickiej i zacieśnia więzi między środowiskami. Współpraca daje dużą szansę wzmocnienia kontaktów i wymiany pomysłów. Stanowi dopełnienie nawiązanych relacji między uczelnią a praktyką gospodarczą.

32
Eлектронна книга

Branża motoryzacyjna w krajach Regionalnego Kompleksowego Partnerstwa Gospodarczego Azji Wschodniej (RCEP)

Sebastian Bobowski

W monografii scharakteryzowano branżę motoryzacyjną w krajach członkowskich RCEP z uwzględnieniem potencjalnego wpływu porozumienia megaregionalnego na jej przyszłe funkcjonowanie. Tezę opracowania stanowi stwierdzenie, że RCEP dysponuje potencjałem niezbędnym do pobudzenia ekspansji regionalnych łańcuchów wartości w branży motoryzacyjnej, wzrostu wolumenu handlu sektorowego w obrębie ugrupowania, a w rezultacie wzmocnienia pozycji gospodarek regionu na światowym rynku motoryzacyjnym. W analitycznej części pracy powołano się na najnowsze dostępne statystyki zaczerpnięte z oficjalnych baz danych, takich jak Marklines.com, Comtrade ONZ oraz multiregionalnych tabel wejścia-wyjścia Azjatyckiego Banku Rozwoju. W opracowaniu zastosowano następujące metody badawcze: krytyczną analizę literatury przedmiotu, analizę porównawczą, analizę statystyczną, studium przypadku oraz rozumowanie dedukcyjne. W książce szczegółowo omówiono m.in. takie zagadnienia, jak: ogólna charakterystyka porozumienia RCEP, branża motoryzacyjna w wybranych krajach RCEP, przepływy handlowe w branży motoryzacyjnej w krajach RCEP, globalne i regionalne łańcuchy wartości w branży motoryzacyjnej w krajach RCEP