Wissenschaftlich und akademisch

33
E-book

Architektura i budownictwo W programie ArchiCAD. Projektowanie i zastosowanie

Malwina Tubielewicz-Michalczuk

Praca przedstawia opis realizacji projektów architektoniczno-budowlanych i krajobrazowych z wykorzystaniem nowoczesnego programu komputerowego ArchiCAD. Zachodzące zmiany we współczesnym budownictwie wymagają nowatorskich i innowacyjnych rozwiązań. Projektanci, inżynierowie budownictwa, architekci wciąż pracują nad wykreowaniem nowoczesnego budownictwa i interesujących przestrzeni miejskich. Prezentowany program jest systemem, który zakresem swoich możliwości obejmuje cały proces projektowania określonego obiektu. W poszczególnych rozdziałach opisano przebieg procesu projektowania wraz z wizualizacją i cyfrowym opracowaniem modelu we współpracy z programem ArchiCAD. Zamieszczono niezbędne uwagi praktyczne, od wstępnej koncepcji projektu aż do kreatywnych rozwiązań. W celu przedstawienia poszczególnych etapów pracy zamieszczono wskazówki konieczne do ich realizacji, od momentu rozpoczynającego projekt aż po efekt końcowy, prezentując bogaty wachlarz wykonanych w programie przykładów. Opracowane projekty dotyczą budownictwa jednorodzinnego, budownictwa wielorodzinnego, aranżacji wnętrz przestrzeni publicznych, ogrodów i elementów małej architektury. Uwagi praktyczne obejmują także wykorzystanie oprogramowania do tworzenia i zarządzania przez projektanta pełną dokumentacją techniczną wykonanych projektów architektonicznych, budowlanych, materiałów wykonawczych oraz kosztorysowania. Na zrealizowanych przykładach wskazano, że program komputerowy ArchiCAD daje projektantom dowolność w realizacji ich różnorodnych koncepcji o oryginalnym charakterze, precyzyjnym rozplanowaniu przestrzeni, nadając im odpowiedni kształt i kolor. W końcowej części pracy wskazano na możliwości korzystania z innych programów komputerowych, m.in. z programu komputerowego Artlantis, który jest przeznaczony do tworzenia renderingów przy współpracy z ArchiCADem. Wizualizacja budynków, wnętrz, terenów zieleni z naniesionymi fakturami i kolorami, stworzenie wirtualnego trójwymiarowego modelu oddają rzeczywisty stan obiektu, przenosząc użytkownika w wirtualną przestrzeń. Projekty wykonane w programie ArchiCAD z wykorzystaniem programu Artlantis tworzą wizualizacje różnych typów projektów: domu jednorodzinnego, budynku usługowego, salonu, biura, łazienki, kuchni, ogrodu, altany. Przedstawiono również technologię GDL, która we współpracy z ArchiCADem umożliwia oglądanie zaprojektowanych obiektów, zmianę materiałów, parametrów oraz obserwację ich widoków w różnych płaszczyznach. Pracę nad projektem kończą wskazania dotyczące przygotowania w programie projektu instalacji elektrycznej oraz opracowania rysunków wykonanych w różnych skalach i ich wydruków. Przedstawione przykłady mogą posłużyć jako wskazówki i propozycje podczas realizacji własnych projektów tworzenia nowych osiedli, przyjaznych wnętrz i przestrzeni publicznych.

34
E-book

Architektura i infrastruktura Wielkiego Resetu. Tom II. Symptomy Wielkiego Resetu i składniki strukturalne cywilizacji informacyjnej

Jacek Janowski, Jolanta Domańska, Patrycja Mikulska

Całość serii wydawniczej adresowana jest do różnych grup zawodowych, a prezentowany drugi tom zwłaszcza do środowisk naukowych, zajmujących się badaniami współczesnych trendów politycznych, społecznych, ekonomicznych i kulturowych oraz popularyzacją wiedzy na ten temat. Głównym zadaniem opracowania jest ukazanie symptomów Wielkiego Resetu, będącego oficjalną i naoczną manifestacją nieoficjalnych i niedostrzegalnych dążeń imperialnych, które pozostają niezbadane. W książce przedstawiono powszechnie dostrzegane zjawiska globalne i procesy cywilizacyjne, będące przejawem mniej lub bardziej organizacyjnie zakonspirowanych lub interpretacyjnie zawoalowanych planów strategicznych, programów taktycznych i projektów operacyjnych, mających na celu przebudowę porządku światowego i życia ludzkiego w każdej niemal sferze spraw i stosunków. Przejawy te zostały określone w niej mianem symptomów Wielkiego Resetu, zidentyfikowanego i zdefiniowanego, w trakcie interdyscyplinarnych badań prowadzonych na Politechnice Warszawskiej w ramach konkursu Ministerstwa Edukacji i Nauki "Nauka dla społeczeństwa" jako inspirowane ideologicznie, umożliwiane technologicznie i motywowane ekonomicznie przedsięwzięcie, zmierzające do ustanowienia państwa światowego. Wskazuje na to intensyfikacja działań poza- i ponadnarodowych prowadzących do ukształtowania politycznych struktur światowego rządzenia oraz wprowadzania administracyjnych mechanizmów zarządzania ludzkością. W pierwszym rozdziale omówione zostały rozległe i złożone zjawiska globalne, takie jak nodalizacja, nomadyzacja czy metropolizacja, będące sprzyjającym podłożem dla wprowadzania wizji zjednoczenia ludzkości i wiecznego pokoju, ale za cenę wszechobecnej kontroli i ścisłego nadzoru. W rozdziale drugim opisano informacyjną i informatyczną transformację podstawowych składników strukturalnych cywilizacji począwszy od osoby, rodziny i społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem takiego zjawiska, jak transhumanizm. W rozdziale trzecim omówiono kluczowy składnik cywilizacji, jakim jest państwo, które nieprzypadkowo traci swoją tradycyjną postać i pozycję, stając się cyfrową ekspozyturą nietransparentnych ośrodków i środowisk sieciowych.

35
E-book

Architektura i urbanistyka wobec sytuacji kryzysowych

Cezary Głuszek, Krystyna Solarek

Monografia jest pierwszym tomem serii wydawniczej „Architektura i urbanistyka w badaniach młodych naukowców”.   Celem wydania I tomu publikacji z cyklu „Architektura i urbanistyka w badaniach młodych naukowców” poświęconego aktualnym sytuacjom kryzysowym w środowisku zbudowanym jest zaprezentowanie najnowszych badań doktorantów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej w tym zakresie. Główne obszary badawcze dotyczyły trzech wiodących tematów, odzwierciedlonych w odrębnych częściach monografii, czyli:   1. Urbanistyczne problemy współczesnego kształtowania miast.   2. Funkcjonalność mieszkalnictwa w Polsce w realiach pandemii.   3. Współczesne problemy dziedzictwa architektonicznego. 

36
E-book

Architektura organiczna i jej wielcy wizjonerzy

Marta Tobolczyk

Książka jest uzupełnieniem publikacji Architektura współczesna. Geneza i charakterystyka wiodących nurtów wydanej w 2017 roku, w której przedstawiono wiodące nurty światowej architektury XX i XXI wieku. Na uboczu tych głównych kierunków rozwijał się niszowy nurt architektu ry organicznej, kształtowany w USA przez wybitnych twórców: Louisa H. Sullivana, Franka Lloyda Wrighta, oraz w Europie przez Hiszpana Antoniego Gaudiego, Fina Alvara Aalto oraz Austriaka Rudolfa Steinera. Architektów tych łączyło dążenie do odrzucenia wszelkich schematów stylistycznych na rzecz formowania budowli symulujących naturalny wzrost podpatrzony w przyrodzie. Każdy z tych twórców stworzył wybitne dzieła o odrębnych indywidualnych cechach. Wszyscy oni w inspiracjach z natury poszukiwali odpowiedzi na pytanie, jak kształtować architekturę zharmonizowaną z otoczeniem i odpowiadającą uwarunkowaniom społeczno-ekonomicznym ich czasów, bez kontynuowania historycznych tradycji architektury tworzonej przez poprzednie pokolenia. Nic lepiej nie rozwiązuje złożonych problemów energetycznych i ekologicznych, odnawiania zasobów i pełnego wykorzystania właściwości materiałów, jak sama natura. Dlatego istnieje cała grupa projektantów młodszej generacji, która uważa się za kontynuatorów organicznej tradycji. Książka niniejsza jest próbą przedstawienia genezy i charakterystyki ważnych nurtów obecnego i poprzedniego stulecia: architektury organicznej i nowo organicznej, które wychodzą naprzeciw wspomnianym wyzwaniom.

37
E-book

Argumentacja erystyczna. Analiza logiczna wybranych sofizmatów

Beata Witkowska-Maksimczuk

Celem prezentowanego opracowania jest analiza najczęściej występujących sofizmatów, zwanych także chwytami erystycznymi. Mimo że sofizmaty tradycyjnie uznawane są za błędy argumentacyjne, w życiu codziennym bywają używane i często intuicyjnie oceniane jako poprawne.   Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, na jakie manowce sprowadzić może bezrefleksyjne sięganie do takich argumentów, jak ad hominem czy ad ignorantiam. Dopiero pokazanie struktury argumentu, wskazanie jego ukrytych przesłanek, dobranie odpowiednich przykładów, odkrycie wątpliwych czy fałszywych wniosków, do których prowadzi, jest sposobem wyjaśnienia, dlaczego argument wyglądający na poprawny wcale poprawny nie jest. Należy przy tym odróżnić poprawność argumentu (zgodność z zasadami logiki, prawdą i uczciwością) od skuteczności argumentu. Argument skuteczny to taki, który przekonał drugą stronę. Taki na przykład może być argument ad baculum, groźbą wymuszający zgodę przeciwnika. Skuteczny, ale nieuczciwy. Książka ma za zadanie pokazać, dlaczego każdy, kto chce uczciwie dyskutować, nie powinien posługiwać się sofizmatami.   Omawianie sofizmatów w niniejszej pracy przebiega wedle następującego wzoru: definicja sofizmatu, schemat jego struktury oraz współczesne przykłady wykorzystania wraz z krótką analizą. Sofizmaty zostały podzielane na grupy (zawarte w odpowiadających podziałowi rozdziałach). Przedstawiony w książce zestaw nie wyczerpuje pełnego zbioru sofizmatów, szczególnie że jest to zbiór otwarty. Zaprezentowane przykłady należą do tych najczęściej używanych i najbardziej znaczących podczas dyskusji.

38
E-book

Arteterapia w twórczym rozwoju. Ćwiczenia, warsztaty, projekty dla dzieci i młodzieży

Wiesław Karolak, Barbara Karolak

Publikacja składa się z trzech rozdziałów. Rozdział pierwszy to rozważania związane z istotą najprostszej jednostki dydaktycznej i treningowej, jaką są ćwiczenia. W dalszej części tego rozdziału prezentowane są scenariusze i opisy realizacji piętnastu przykładowych ćwiczeń. Drugi rozdział zawiera rozważania związane z istotą większej jednostki dydaktycznej, terapeutycznej, artystycznej, jaką są warsztaty. W dalszej części tego rozdziału prezentowane są scenariusze zajęć warsztatowych z dokumentacją fotograficzną i opisami. Trzeci rozdział zawiera rozważania związane z istotą najbardziej rozbudowanej, a zarazem dość skomplikowanej jednostki dydaktycznej, terapeutycznej, artystycznej, jaką są projekty. W tym rozdziale – podobnie jak w dwóch poprzednich – prezentowane są scenariusze, opisy wybranych projektów wraz z dokumentacją fotograficzną i opisami. Książka może stanowić cenną pomoc dla nauczycieli, metodyków, arteterapeutów, jak również studentów wielu specjalności pedagogicznych, edukacji artystycznej i arteterapii. Z tej publikacji, jak z przewodnika, mogą korzystać wszyscy, którzy, prowadząc różne grupy zajęć, poszukują atrakcyjnych metod pracy, dających uczestnikom radość tworzenia i zwiększających efektywność działań twórczych.

39
E-book

Arystokratka i biedermeier. Rzecz o Gabrieli z Güntherów Puzyninie (1815-1869)

Maria Berkan-Jabłońska

Gabriela z Güntherów Puzynina, autorka poczytnych wspomnień „W Wilnie i w dworach litewskich”, jest jedną z licznego grona pisarek, których nazwiska nie są obce historykom literatury XIX w. Mimo to trudno ją uznać za autorkę cenioną albo przynajmniej znaną. Nie przemawiałaby za tym ani fragmentaryczna znajomość twórczości Puzyniny, ani liczba prac naukowych jej poświęconych, ani jej niejasna pozycja w historii literatury, ani protekcjonalny ton, jakim zwykle kwituje się dorobek tej autorki. A przecież, gdyby rzetelnie i z dobrą wiarą przestudiować twórczość tej pisarki (a także autorek podobnych do niej), można by zbudować nieco odmienny obraz historii literatury XIX w.: bogatszy, bardziej zróżnicowany, adekwatniejszy historycznie. Niniejsza książka, wychodząc naprzeciw tym nadziejom, stanowi ważny krok na drodze do rewizji utrwalonych hierarchii literatury XIX-wiecznej. Jest nie tylko pierwszą (bardzo obszerną!) monografią życia i twórczości tej autorki, ale i niebywale kompetentnym opisem całego jej dorobku: lirycznego, epickiego, dramatycznego, epistolograficznego i pamiętnikarskiego. 

40
E-book

Arystoksenos z Tarentu. "Harmonika"

Anna Maciejewska

 Muzyka towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów, a jej teoretyczne badania na gruncie europejskim zapoczątkowali starożytni Grecy. W klasycznej Grecji była obecna wszędzie tam, gdzie w grę wchodziło świętowanie i rozrywka: podczas obrzędów religijnych, zarówno publicznych, jak misteryjnych, na uroczystościach publicznych o charakterze bardziej państwowym czy społecznym niż sakralnym, przy świętach prywatnych i spotkaniach towarzyskich. Gdyby wymienić typy utworów wykonywanych przy poszczególnych okazjach, otrzymalibyśmy wykaz niemal tożsamy z listą antycznych gatunków poetyckich. Polski przekład „Harmoniki” Arystoksenosa z Tarentu jest pierwszym w pełni naukowym i jednocześnie najstarszym zachowanym – choć jedynie w części – greckim traktatem muzykologicznym. Zachowane partie tekstu zawierają przegląd pojęć z zakresu antycznej teorii muzyki oraz niepełne, lecz bardzo systematyczne i drobiazgowe rozważania na temat budowy ówczesnych skal muzycznych. Jego lektura pozwala ponadto prześledzić praktyczne zastosowanie metody badawczej Arystotelesa, którego bezpośrednim uczniem był Arystoksenos. Przekład traktatu został poprzedzony obszernym wstępem, który, oprócz danych na temat samego dzieła i jego autora, zawiera podstawowe informacje o miejscu muzyki w starożytnej Grecji oraz ogólny zarys jej struktur, szczegółowo analizowanych w samym dziele, a znacznie się różniących od stosowanych obecnie w muzyce artystycznej.