Życiowe filozofie

Czy chcesz znaleźć sens w życiu? Pragniesz wgłębić się we własne ja? W tej kategorii książek online znajdziesz publikacje, które omawiają różne filozofie życiowe. Dzięki nim uda Ci się odnaleźć szczęście i wewnętrzny spokój. Dowiesz się także, jak zachować równowagę we wszystkim, co robisz i skutecznie zarządzać czasem.

97
Ebook

Święty spokój. Instrukcja obsługi emocji

Jarosław Gibas

Emocje? Weź to na spokojnie! W teorii wiemy o nich bardzo wiele. Gorzej z praktyką. Dlaczego, mimo że rozumiemy, skąd na przykład bierze się w nas złość i rodząca się pod jej wpływem agresja, mimo że pojmujemy, jak bardzo jest ona niszcząca i nieracjonalna, wciąż się jej poddajemy? Potem musimy naprawiać szkody - przepraszamy i tłumaczymy się z głupot, które popełniliśmy. Dlaczego życie tak wielu osób wypełnione jest nieujarzmionym lękiem, poczuciem winy, niską samooceną, stresem, gniewem, smutkiem? Czemu wielu z nas świat emocji kojarzy się wyłącznie z cierpieniem czy wręcz, jak w przypadku odrzucenia - z fizycznym bólem? Na wszystkie te pytania istnieje tylko jedna odpowiedź: wciąż nie wykształciliśmy w sobie zdolności niezbędnych do zarządzania własnymi emocjami i nadal pozwalamy na to, by to one zarządzały nami. Nauczenie się zarządzania emocjami nie należy do łatwych, ale nie jest też niemożliwe. By odnieść w tym sukces, należy zarówno zrozumieć mechanikę działania emocji u siebie i u innych ludzi, jak i przećwiczyć odpowiednie narzędzia radzenia sobie z konkretnymi emocjami. I właśnie w ten sposób została skonstruowana ta książka: w pierwszej części opisano mechanizmy powstawania i działania emocji z perspektywy badań naukowych, dzisiejszej wiedzy o emocjach oraz wielowiekowych tradycji mistycznych czy kulturowych. Druga część została poświęcona kilkunastu kluczowym emocjom najczęściej zgłaszanym jako sprawiające problemy przez pacjentów terapii, a także klientów indywidualnych procesów wsparcia. Narzędzia zawarte w drugiej części książki zostały sprawdzone we własnej praktyce pracy autora - podczas warsztatów, szkoleń czy indywidualnych procesów pracy z klientem.

98
Ebook

Tako rzecze Zaratustra

Fryderyk Nietzsche

"Tako rzecze Zaratustra" to utwór prozatorski Fryderyka Nietzschego, wybitnego niemieckiego filozofa oraz poety, tworzącego w XIX wieku. "Tako rzecze Zaratustra" to najsłynniejszy utwór prozatorski Fryderyka Nietzschego. Dzieło jest traktatem filozoficznym jak i teologicznym, w którym autor głosi śmierć Boga, wolę mocy i wieczny powrót. Przedstawia w nim również koncepcję nadczłowieka oraz upadku kultury zachodniej, w szczególności chrześcijańskiej.

99
Ebook

Tao - jego miejsce w XXI wieku

Radosław Gawlik

Krótka publikacja, koncentruje się na zestawieniu świata wierzeń Dalekiego Wschodu z fizyką cząstek elementarnych. Być może nauki ścisłe wcale nie są aż tak mocno oparte o namacalne fakty?

100
Ebook

Totem. Jak zbudować poczucie własnej wartości? Instrukcja obsługi

Jarosław Gibas

Zbuduj swój wewnętrzny totem! Poczucie własnej wartości można zdefiniować jako określony stan emocjonalny, który pojawia się na skutek tego, w jaki sposób oceniamy sami siebie. Dlaczego zatem tak wielu ludzi ma problem z poczuciem własnej wartości? Czyżby oceniali się zbyt nisko, niewłaściwie, czy też do ich samooceny wkradają się jakieś przekłamania? A może problem tkwi w źródle tej oceny - na przykład w jej przesłankach - albo w tym, że proces oceniania dyktowany jest warunkami zewnętrznymi, na które nie mamy wpływu? Jeśli dokonamy samooceny na podstawie tego, co sądzi o nas hipotetyczna Zosia, to nasze poczucie własnej wartości będzie stabilne, a jego poziom odpowiedni tylko do czasu, kiedy wspomniana Zosia nie zmieni o nas zdania. Oparcie samooceny na jej opinii prowadzi więc do zbudowania najmniej trwałych fundamentów. To samo dzieje się, kiedy własną wartość opieramy na dowolnej własności, stanie posiadania. Wszystko jest dobrze, dopóki udaje nam się tę własność zatrzymać, o co będziemy dbać z dużo większym niepokojem, niż na to zasługuje. Jeśli budujemy poczucie własnej wartości na wewnętrznych fundamentach, których nic i nikt nie jest w stanie zburzyć, na które nikt poza nami samymi nie ma wpływu, to tak, jakbyśmy stawiali w sobie totem. Coś, co zabezpiecza naszą wartość przed wpływem innych, nieprzychylnych zdarzeń czy porażek. Ten wewnętrzny totem nie tylko będzie nas wspierał i wskazywał nam drogę. Będzie również dodawał energii i sił w tych momentach, w których będą nam one najbardziej potrzebne. Budowanie takiego właśnie wewnętrznego totemu jest tematem tej książki.

101
Ebook

Trening w rytmie slow. Dbaj o siebie, ćwicz i żyj w zgodzie ze sobą i z naturą

Katarzyna Grządka

Znajdź równowagę w podejściu do ruchu i lepiej dbaj o swoje ciało... i ducha! Slow niekoniecznie oznacza powolne tempo. To może być także Twój indywidualny rytm. Wiele z nas żyje poza swoim tempem, dlatego często dostajemy zadyszki, wypalamy się, robimy to, czego wcale nie chcemy, i chorujemy zarówno fizycznie, jak i psychicznie. To, co miało nam służyć, być dla nas dobre i zdrowe, działa jak miecz obosieczny, który nas rani. Nie każda z nas musi trenować tak, jak namawiają do tego media społecznościowe i billboardy. Każda z nas jest inna, ma inne ciało i to jest naszą siłą. Ta książka nie jest skierowana do osób o wysokiej motywacji, które nie mają problemu z wstawaniem co rano na trening, przebiegnięciem maratonu, regularnością ćwiczeń i odnajdywaniem w tym radości. To książka dla osób czujących, że są w pozycji, z której trudno im zacząć, albo uznających, że sprawy wymknęły się im spod kontroli, i niepotrafiących znaleźć równowagi w obszarze aktywności. To również książka dla tych z Was, które czują się przytłoczone wszechobecnym przymusem bycia fit. Nie daj sobie wmówić, że powinnaś zrobić to czy tamto, aby być szczęśliwą, spełnioną i przede wszystkim zdrową kobietą! Celem książki jest, abyś dzięki niej lepiej poznała swoje potrzeby i wprowadziła w swoje życie zdrowe zmiany i aby pozostały one trwałe. Abyś to Ty była dla siebie samej priorytetem i byś potrafiła zadbać o siebie w odpowiedni sposób. Nic nie musisz, jednak możesz zmienić wiele, jeśli tylko chcesz, w sposób zgodny z Twoimi wartościami i z tym, kim jesteś, w Twoim własnym tempie, w rytmie slow.

102
Ebook

Ty - Twój najlepszy przyjaciel. Znajdź klucz do sukcesu i dołącz do grona szczęśliwych ludzi

Jarosław Kordziński

Zmień sposób patrzenia na świat i zrealizuj cały swój potencjał! Jak zmienić siebie, by łatwiej osiągnąć zamierzone cele? Gdzie szukać osób, które mogą nam pomóc, i w jaki sposób z nimi współpracować? Co powinno być priorytetem dla naszego rozwoju? Ile razy w życiu zdarzyło Ci się z niechęcią lub wstrętem podchodzić do codziennych zadań? Czy kiedykolwiek dałeś się uwieść nierealistycznym mrzonkom i mglistym obietnicom spełnienia marzeń? Jak często solennie przyrzekasz sobie, że od jutra zaczniesz nowe życie? I czy podjąłeś kiedyś wysiłek sprecyzowania swoich celów? Może zadałeś sobie pytanie, co chcesz osiągnąć i po co? I jak konkretnie można tego dokonać? Jeśli trzymasz w ręku tę książkę, na pewno chcesz zmienić swoje życie, podejście do świata i ludzi. Może ciąży Ci Twoja obecna sytuacja, a może szukasz inspiracji? W obu przypadkach powinieneś od deski do deski przeczytać tę pozycję. Znajdziesz tu jasne potwierdzenie własnych przeczuć i rzeczowe porady dotyczące praktycznych aspektów takiej przemiany. "Ty — Twój najlepszy przyjaciel" pomoże Ci przygotować się na przyjęcie konsekwencji całkowitej zmiany. Bieg swojego życia możesz odwrócić o 180 stopni tylko wtedy, gdy przyświecają Ci określone cele i plany, Twoim nieodłącznym towarzyszem jest automotywacja, a wyzwania są dla Ciebie chlebem powszednim. Nikt i nic nie może zawrócić Cię z tej drogi, jeśli zdecydujesz się nią podążać. Ta książka może i powinna być Twoim przewodnikiem, przyjacielem, natchnieniem. Dzięki niej możesz utwierdzić się w słuszności dokonanego wyboru albo zrozumieć, że nie jesteś osamotniony w swoich dążeniach. A także przypomnieć sobie o tym, że jeśli nie dzielisz się tym, co masz, Twoje dokonania zdecydowanie tracą na znaczeniu… Wszystko, czego potrzebujesz, jest w Tobie Jak pracować nad niską samooceną O tym, jak pozytywnie ze sobą rozmawiać i nie dać się zdominować Wykorzystanie kompetencji miękkich do wzmacniania twardych rezultatów Kilka słów o automotywacji Zarządzanie własnymi emocjami Energia i śmiech czynnikami sukcesu Dbaj o nagrody i daj sobie tyle czasu, ile potrzebujesz Ucz się świata, który wystawia Cię na pozytywne i negatywne próby Ciesz się rodziną i przyjaciółmi, komunikuj się z innymi Mów tak, żeby nie zrażać do siebie innych Małymi kroczkami, czyli jak poprawić skuteczność wielkiego zwycięstwa Co nieco o planowaniu działań i rozpalaniu wewnętrznego entuzjazmu Spraw, żeby Twoje życie miało sens i bądź wartościowym człowiekiem Szczęście czeka za rogiem — na pewno uda Ci się tam dojść!

103
Ebook

Uważność w jedzeniu

Jan Chozen Bays

Jak odzyskać zdrową i radosną relację z jedzeniem Kiedy zastosujemy uważność do czynności jedzenia, ujawni się nam świat odkryć i przyjemności. Świat, który dotąd pozostawał ukryty, mimo że mieliśmy go - dosłownie - tuż przed nosem. Jedzenie utrzymuje nas przy życiu i jest źródłem przyjemności. Jego zdobywanie, przygotowywanie, wymyślanie i konsumowanie mocno nas angażuje. Ma też jednak ciemniejsze strony - na odżywianiu się nabudowują się złożone problemy emocjonalne i psychiczne, towarzyszy mu wstyd i stres, a także niepewność i poczucie winy związane z niejasnymi i często sprzecznymi zaleceniami naukowców, dietetyków i mediów. Dzieci wiedzą, czego potrzebują, bez wahania reagują na potrzeby swojego ciała. Uważne jedzenie to powrót do korzeni - do naturalnej zdolności wyczuwania, czego w danej chwili potrzebuje nasz organizm,. Ucząc się jeść z uważnością, nawiązujemy kontakt ze sobą, a także zbliżamy się do świata i łączymy się z nim, odkrywamy ciągle na nowo, że wszystko jest połączone i współzależne. Jan Chozen Bays nauczy cię: - rozróżniania siedmiu rodzajów głodu - z których tylko dwa są związane z odżywieniem organizmu... - rozpoznawania potrzeb twojego ciała i obdarzania ich nieosądzającą uwagą - budowania spokojnej, zrównoważonej relacji z jedzeniem - łagodnego zmieniania swoich nawyków żywieniowych - nawigowania w świecie sprzecznych zaleceń dietetycznych - stosowania w odniesieniu do jedzenia buddyjskiej idei drogi środka - otwierania się na radości, przyjemności i bogactwo prostych czynności jedzenia i picia Uważność w jedzeniu to pełen życzliwości przewodnik po odbudowie swojej relacji z jedzeniem. Jan Chozen Bays, lekarka i nauczycielka zen, proponuje ponad pięćdziesiąt ćwiczeń i medytacji - sprawdzonych przez lata prowadzenia warsztatów uważnego jedzenia - dzięki którym najpierw zanalizujesz swoje podejście do jedzenia, towarzyszące ci wzorce i przyzwyczajenia, a następnie nauczysz się zmieniać codzienne posiłki w momenty kontaktu ze sobą, troski dla siebie i praktyki pełnej obecności tu i teraz. "W naszym społeczeństwie panuje stan, który można nazwać endemiczną bezmyślnością. Możemy jej zaradzić, przyjmując osobistą odpowiedzialność. Ta książka doskonale opisuje, jak to zrobić w odniesieniu do czynności jedzenia i żywności we wszystkich jej formach. A któż może lepiej wskazać drogę do osiągnięcia psychicznego zdrowia i równowagi niż Jan Chozen Bays, która jest doświadczoną pediatrą specjalizującą się w psychologii dziecięcej, wieloletnią liderką grup uważnego jedzenia i niezwykłą nauczycielką uważności, doświadczoną w wielowiekowej i wzniosłej tradycji mądrości i współczucia?" - Jon Kabat-Zinn we wstępie do książki Uważność w jedzeniu

104
Ebook

W mroku uczonej niewiedzy

Karol Tarnowski

W mroku uczonej niewiedzy to zapis rozmów z Karolem Tarnowskim. Dociekliwe pytania zmuszają filozofa do pogłębionej refleksji na tematy fundamentalne. Dowiadujemy się, dlaczego bliższy jest mu Paul Tillich niż Martin Heidegger i dlaczego myślenie filozoficzne opiera się na czymś niesprawdzalnym. Filozof często powołuje się na Józefa Tischnera, którego uważa za swego mistrza, choć przyznaje, że niekiedy bliżej mu do Karola Wojtyły. Opowiada jasno, lekko, ale bez uproszczeń. Odsłania też wątki swojej biografii, m.in. poświęcenie kariery muzycznej dla filozofii. „Filozofia powinna otwierać myślenie, czyli prowadzić do dialogu z innymi ludźmi, filozofiami i kręgami kultury. Z drugiej strony powinna mieć odwagę własnej wizji, a także przylgnięcia do jakiejś tradycji filozoficznej czy religijnej. A przede wszystkim, do pewnej wierności wobec - jak mówił Tischner - ludzkiej biedy czy ludzkiego dramatu”. Fragment książki W mroku uczonej niewiedzy „Seria Kim Jest Człowiek? jest płaszczyzną rozmowy, do której zapraszamy uczonych i myślicieli, przedstawicieli różnych środowisk, a także wszystkich pośród nas, dla których kluczowe jest pytanie o człowieka”. Katarzyna Wojtkowska