Електроустановки

17
Eлектронна книга

Niezbędny zakres dokumentacji systemów oświetleniowych

Janusz Strzyżewski

Projekt oświetlenia powinien zapewniać właściwy dobór systemu oświetleniowego spełniającego wymagania normatywne i zapewniającego komfort oświetleniowy użytkownikom obiektu. W ebooku przedstawiamy podane w normach, szczególnie w PN-EN 12464-1:2012, wymagania, które należy uwzględnić, projektując oświetlenie w budynku. omawiamy zadania, które powinien wykonać projektant bez względu na to, jakim programem będzie się wspomagał, przeprowadzając obliczenia.

18
Eлектронна книга

Obliczenia pól pracy i pól ciepła silnika Stirlinga z napędem rombowym. Wykład

Andrzej Tomczyński

Uwaga: Do książki załączona jest płytka CD, na której nagrane są pliki obliczeń w MS. Excel, z których powstały wykresy przedstawione w tej publikacji, a które nie zostały załączone w ebooku (pliku PDF). Zainteresowani tymi obliczeniami mogą pobrać je ze strony internetowej autora: https://narzedziawirtualnychwykresowentropowych.pl/ Książka jest rozprawą dotyczącą obliczeń obiegu jednego z wariantów silnika Stirlinga. Silnik Stirlinga opatentowano w 1816 roku, jednak do tej pory nie wykonano obliczeń procesu termodynamicznego, który jest w nim realizowany. Dziwi to tym bardziej, że silnik ten jest stosowany w okrętach podwodnych, istnieją też plany użycia go w podboju kosmosu. Autor poświęcił wiele lat na zbadanie podstaw termodynamicznych silnika Stirlinga i dociekania faktu, dlaczego ten silnik w ogóle działa.

19
Eлектронна книга

Ochrona przepięciowa paneli FV w budownictwie jednorodzinnym

mgr inż. Janusz Strzyżewski

Instalację fotowoltaiczną na dachu budynku jednorodzinnego należy chronić przed wyładowaniami atmosferycznymi. Przemawia za tym stosunkowo duża powierzchnia paneli PF znajdujących się na budynku i umieszczenie ich na powierzchni dachu budynku przy jednocześnie małej wytrzymałości udarowej elementów wchodzących w skład układu. W ebooku opisano sposoby określania stref ochronnych metodą toczącej się kuli i kąta ochronnego rozmieszczanie zwodów, sposoby. Opisano wewnętrzną ochronę przed przepięciami w budynku z zewnętrzną instalacją odgromową i bez niej.

20
Eлектронна книга

Odstęp separacyjny w ochronie odgromowej

Krzysztof Wincencik

Wynikający z Polskich Normach nakaz zapewnienia odstępu separacyjnego „s” pomiędzy przewodami zewnętrznego LPS a innymi instalacjami budynku należy obliczyć. W ebooku przedstawimy informacje na temat wymagań Normy PN-EN 62305 dotyczących odstępów separujących oraz zasad ich określania. Prezentujemy także zalecenia wcześniejszych norm na temat ochrony odgromowej – są one przydatne np. w przypadku sprawdzania tzw. ochrony zastanej. W publikacji podajemy m.in. wzory i współczynniki używane w obliczeniach według PN-EN 62304–3 oraz PN-86 E-05003/01. Przedstawiamy także przykłady obliczeń odstępu.

21
Eлектронна книга

Oświetlenie części wspólnych w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych

Janusz Strzyżewski

W wielorodzinnych budynkach mieszkalnych poza lokalami mieszkalnymi (a w niektórych przypadkach także usługowymi) występują pomieszczenia użytkowane wspólnie przez wszystkich mieszkańców. Stosowane w tych miejscach oświetlenie musi spełniać wymagania Normy PN-EN 12464-1:2012 – wersja polska – Światło i oświetlenie – Oświetlenie miejsc pracy – Część 1: Miejsca pracy we wnętrzach. W ebooku przedstawiono wymagania normatywne wobec oświetlenia części wspólnych w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych oraz stosowane rozwiązania.

22
Eлектронна книга

Pompy ciepła - co musisz wiedzieć jako elektryk

mgr inż. Janusz Strzyżewski, Karolina Dębowska

Pompy ciepła to urządzenia grzewcze, które wykorzystują zarówno energię pobraną ze środowiska, jak i doprowadzoną do nich energię elektryczną. Głównie wykorzystywane są zasoby naturalne, których procent użycia wynosi około 75%, natomiast pozostałe 25 % stanowi prąd. Jest to coraz popularniejsze źródło ogrzewania domów oraz bieżącej wody. Rozwój technologii sprawia, że stają się coraz tańsze w eksploatacji oraz zakupie, chociaż ta druga kwestia jeszcze nie do końca spełnia wymogi większości konsumentów. Dobrą praktyką staje się również wspieranie pomp ciepła alternatywnymi źródłami energii.

23
Eлектронна книга

Pompy ciepła: czym są, jak działają, w jaki sposób współpracują z instalacjami fotowoltaicznymi

Praca zbiorowa

Stosowanie pomp ciepła to efektywny i ekologiczny sposób ogrzewania budynków i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. W publikacji w zwięzły sposób przedstawiono zasady pracy pomp różnych rodzajów. Opisano, które rodzaje pomp można stosować na działkach o różnej powierzchni i o różnych warunkach geologicznych. Przedstawiono też wskazówki pomocne w porównaniu kosztów instalacji pompy ciepła i innego źródła ciepła. Wskazano przepisy budowlane, geologiczne, wodne i o ochronie środowiska, które należy przestrzegać instalując pompy ciepła.

24
Eлектронна книга

Practical problems for introductory electrical engineering

Redaktor: Jarosław Makal

In this textbook, 203 Problems and 5 Projects are presented. Most of them concern practical cases to increase the student's motivation to broaden their practical knowledge. Answers are provided for all problems and are hidden behind QR codes. This textbook contains also links to simulations, videos and digital documents necessary to better understand and solve problems. It can be used by undergraduate students of first level of electrical and electronics engineering or by teachers for making the lessons closer to our daily life.

25
Eлектронна книга

Prąd włączania transformatorów nadprzewodnikowych

Grzegorz Komarzyniec

Celem pracy jest analiza zjawiska prądu włączania transformatorów nadprzewodnikowych, zarówno od strony teoretycznej, jak i badań przeprowadzonych na rzeczywistych jednostkach oraz wyprowadzenie zależności matematycznych opisujących to zjawisko i zjawiska z nim powiązane. Wprowadzeniem do problematyki jest omówienie zjawiska nadprzewodnictwa i konstrukcji nadprzewodnikowych przewodów nawojowych.

26
Eлектронна книга

Projektowanie instalacji fotowoltaicznych wraz z doborem zabezpieczeń. Omówienie, pytania i odpowiedzi

: inż. Bartłomiej Jaworski Karolina Dębowska, dr inż. Łukasz Rosłaniec, mgr inż. Janusz Strzyżewski, Marcin Szponder

Ta książka to odpowiedź na pytania związane z właściwym zaprojektowaniem instalacji fotowoltaicznej dla budynku jednorodzinnego. Skierowana jest do osób zainteresowanych zainwestowaniem w tego typu źródło energii, a także dla instalatorów tychże instalacji, w celu usystematyzowania wiedzy, poszerzenia jej oraz zwrócenia uwagi na szczegóły, które mogły umknąć uwadze w czasie codziennej pracy. Książka szczegółowo omawia sposoby projektowania instalacji PV, doboru komponentów czy zabezpieczeń odgromowych oraz zwraca uwagę na to, jakiej mocy instalacja będzie nadawała się do konkretnej inwestycji.

27
Eлектронна книга

Projektowanie oraz dobór zabezpieczeń instalacji fotowoltaicznej po stronie DC

Bartłomiej Jaworski

System fotowoltaiczny (PV) to elektrownia słoneczna, która z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych wykonuje przemianę energii słonecznej w energię elektryczną. Z ebooka dowiecie się Państwo, jak zaprojektować instalację fotowoltaiczną: dobrać panele PV, inwerter, przewody oraz zabezpieczenie przeciążeniowe i zwarciowe, zapewnić ochronę przeciwprzepięciowa oraz ochronę przeciwpożarową. Przedstawiono też przykładowe obliczenia wykonywane podczas projektowania. Podano też wykaz przepisów i norm dotyczących systemów fotowoltaicznych.

28
Eлектронна книга

Projektowanie oraz dobór zabezpieczeń instalacji fotowoltaicznej po stronie DC

inż. Bartłomiej Jaworski

System fotowoltaiczny (PV) to elektrownia słoneczna, która z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych wykonuje przemianę energii słonecznej w energię elektryczną. Z ebooka dowiecie się Państwo, jak zaprojektować instalację fotowoltaiczną: dobrać panele PV, inwerter, przewody oraz zabezpieczenie przeciążeniowe i zwarciowe, zapewnić ochronę przeciwprzepięciowa oraz ochronę przeciwpożarową. Przedstawiono też przykładowe obliczenia wykonywane podczas projektowania. Podano też wykaz przepisów i norm dotyczących systemów fotowoltaicznych.

29
Eлектронна книга

Rozproszone źródła energii

Józef Paska

Monografia obejmuje zagadnienia szeroko pojętego rozproszonego wytwarzania energii elektrycznej i ciepła. Przedstawiono przyczyny rozwoju wytwarzania rozproszonego, podstawowe definicje i klasyfikację oraz aktualny i prognozowany stan energetyki rozproszonej. Omówiono technologie stosowane w źródłach rozproszonych: wykorzystanie silników tłokowych, turbin i mikroturbin gazowych oraz silników Stirlinga; małe elektrownie wodne; elektrownie wiatrowe; elektrownie słoneczne (heliotermiczne i fotowoltaiczne); wykorzystanie biomasy i energii geotermalnej oraz ogniwa paliwowe. Przedstawiono problematykę wytwarzania skojarzonego energii elektrycznej i ciepła w źródłach rozproszonych hybrydowych systemów wytwórczych i zasobników energii oraz sterowania i nadzoru źródeł rozproszonych, w tym wykorzystania mikrosieci. Omówiono także zagadnienia formalno-prawne związane z energetyką rozproszoną, w tym systemy wsparcia dla odnawialnych źródeł energii i kogeneracji; aspekty ekonomiczne wytwarzania rozproszonego; problemy pracy rozproszonych źródeł energii w systemie elektroenergetycznym, w tym przyłączania do sieci elektroenergetycznych; wymagania stawiane źródłom rozproszonym, w szczególności elektrowniom wiatrowym, oraz oddziaływanie tych źródeł na system elektroenergetyczny.   Zaprezentowano także dwa programy komputerowe pomocne w przygotowaniu projektów z zakresu generacji rozproszonej i efektywności energetycznej.

30
Eлектронна книга

Rynek energii elektrycznej. Polityka i ekonomia

Zbigniew Połecki (red.), Paweł Pijarski (red.)

Przedsiębiorstwa energetyczne są poddawane nieustającej presji politycznej i regulacyjnej. Polityki energetyczne, określając kierunki oraz działania wykonawcze, powinny gwarantować rozwój ich działalności w dłuższej perspektywie. Coraz częściej realizacja polityki energetycznej poszczególnych państw członkowskich jest uzależniona od regulacji przygotowywanych na poziomie Unii Europejskiej

31
Eлектронна книга

Standardy urządzeń do ładowania samochodów elektrycznych

dr inż. Łukasz Rosłaniec

Coraz częściej projektanci i instalatorzy spotykają się ze zleceniami, których przedmiotem jest wykonanie przyłącza elektrycznego do ładowania pojazdów elektrycznych. Wynika to m.in. z polskiej ustawy o elektromobilności i europejskiej dyrektywy EPBD 2018/844, która nakłada od marca 2021 roku na deweloperów i właścicieli budynków mieszkalnych oraz niemieszkalnych obowiązek zapewnienia infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych. Z e-booka dowiesz się między innymi jakie nastąpiły zmiany w sposobie ładowania samochodów elektrycznych.

32
Eлектронна книга

The problematic aspects of energy efficiency \'22

Maciej Zajkowski, Zbigniew Sołjan (red.)

Energy efficiency is not only energy yield related to the energy consumption in a specific device or building but also the possibility of optimal use of the stored energy in a determine area or in the system, without the necessity for its transmission. Generation, distribution and balancing of energy demand, in a limited area, becomes an energy cluster in which, under the agreement of the entities forming the cluster, there is a possibility for effective management of energy produced and its storage, according to the requirements and assumptions of the capacity market. The purpose of such an initiative is primarily the effective development of distributed energy, which does not have to be based solely on renewable energy sources, but can also use conventional sources, according to dedicated management models. The whole project is intended to improve energy security, have a positive impact on the environment, strengthen the local economy and generate lower costs for the end user. According to the RES Act, a member of an energy cluster can be an enterprise, a natural person, a local government unit and their organizational units. It can also include small, medium and large public transport companies and other entities functioning in the area covered by the energy cluster. A cluster initiative may be established and operate in an area no larger than five municipalities or one county, and its purpose is to obtain financial and non-financial benefits for the members of the energy cluster.