Електроустановки

1
Eлектронна книга

Analiza zagrożenia piorunowego i sposobów jego ograniczenia w liniach napowietrznych 110 kV-400 kV

Michał Borecki

Przedmiotem prezentowanej monografii są zagadnienia związane z analizą możliwości dokonania dokładniejszej oceny zagrożenia piorunowego linii i udoskonaleniem sposobów ograniczenia tego zagrożenia. W opracowaniu przedstawiono przegląd wybranych sposobów oceny zagrożenia piorunowego linii napowietrznych 110-400 kV i zdefiniowano w formie modelu matematycznego ujednolicony sposób zapewniający większą dokładność określenia przewidywanej liczby wyłączeń linii. Celem opracowania jest poszerzenie wiedzy o możliwościach zwiększenia dokładności oceny zagrożenia piorunowego, co przyczyni się do dalszych znaczących postępów w zakresie badań ograniczenia wpływu zagrożenia piorunowego linii napowietrznych 110-400 kV. W podsumowaniu monografii zawarto wnioski, które uwzględniają między innymi praktyczne doświadczenie autora w realizacji nowych i modernizacji istniejących stacji elektroenergetycznych i linii napowietrznych powyżej 110 kV na terenie całej Polski.

2
Eлектронна книга

Budowa i działanie statycznego zasilacza bezprzerwowego z zasobnikiem elektromechanicznym i baterią akumulatorów chemicznych

Wiltor Suliga

Publikacja podaje informacje na temat zasilacza bezprzerwowego z zasobnikiem elektromechanicznym i możliwością podłączenia baterii akumulatorów. Jest to rozwiązanie minimalizujące liczbę cykli ładowania/rozładowania akumulatorów i zmniejszające ryzyko ich uszkodzenia.

3
Eлектронна книга

Ćwiczenia laboratoryjne z instalacji budowlanych. Część 1

Adam Rubnikowicz

Skrypt powstał jako materiał pomocniczy do zajęć laboratoryjnych z wentylacji i klimatyzacji prowadzonych w pracowniach Instytutu Inżynierii Środowiska i Instalacji Budowlanych Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej. Jest praktycznym uzupełnieniem wiedzy teoretycznej, przekazywanej na wykładach, ćwiczeniach i podczas projektowania. Ma pomóc efektywnie i bezpieczne przeprowadzić ćwiczenia laboratoryjne, wykonać sprawozdania z badań oraz pozwolić zrozumieć zachodzące procesy i zjawiska w aspekcie praktycznym. „Ćwiczenia laboratoryjne z instalacji budowlanych”, oprócz studentom, mogą być także przydatne inżynierom praktykom przy sprawdzaniu i odbiorach instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Książka zawiera opisy aparatury i przyrządów pomiarowych, jednakże skupiono się głównie na sposobach i metodach wykonywania pomiarów i interpretacji otrzymywanych wyników, co jest istotne przy prowadzeniu samodzielnych badań laboratoryjnych.

4
Eлектронна книга

Dobór oświetlenia do potrzeb obiektu gastronomicznego

Janusz Strzyżewski

Oświetlenie w obiektach gastronomicznych powinno być dostosowane do rodzaju i klasy lokalu. Inne w barze samoobsługowym, a odmienne w lokalu wyższej kategorii. Z ebooka dowiecie się Państwo, jakie wymagania wobec oświetlenia w obiektach gastronomicznych zawierają Polskie Normy. Opisane są zlecane źródła światła i oprawy oświetleniowe, przedstawione przykłady rozwiązań.

5
Eлектронна книга

Dokumentacja elektryczna. Dziesięć najpopularniejszych wzorów protokołów dla każdego elektryka!

Praca zbiorowa

Poznaj 10 aktualnych wzorów protokołów, których używasz na co dzień w swojej pracy. Przedstawione w e-booku wzory protokołów stanowią nieodzowną część pracy każdego elektryka. Po tego typu materiały powinny sięgnąć również osoby zaczynające swoją przygodę z zawodem elektryka i elektromontera po to, aby wdrażać się, krok po kroku, w wykonywaną profesję. Dodatkowo jesteśmy świadomi, że każde urządzenie wykorzystujące energię elektryczną oraz same instalacje elektryczne wymagają regularnych przeglądów, które należy we właściwy sposób udokumentować.

6
Eлектронна книга

Instalacje elektryczne. Budowa, projektowanie i eksploatacja

Stefan Niestępski, Mirosław Parol, Janusz Pasternakiewicz, Tadeusz Wiśniewski

Praca zawiera niezbędne wiadomości potrzebne do wykonywania przez studentów projektów instalacji elektroenergetycznych. W podręczniku, poza budową i projektowaniem instalacji omówiono również takie zagadnienia, jak montaż i eksploatacja. Znajomość tych zagadnień pozwala studentom na przystąpienie do egzaminu na uprawnienia eksploatacyjne instalacji elektroenergetycznych, urządzeń napędowych i oświetlenia elektrycznego w zakresie prac elektromontażowych, konserwacyjnych i naprawczych.   Podręcznik jest przeznaczony dla studentów studiów inżynierskich I stopnia wydziałów elektrycznych wyższych szkół technicznych. Może służyć jako pomoc dydaktyczna do przedmiotów: „instalacje elektryczne” i „bezpieczeństwo użytkowania urządzeń elektrycznych” dla kierunku Elektrotechnika.

7
Eлектронна книга

Instalacje elektryczne w budownictwie mieszkalnym. Wykorzystanie współczesnych instalacji OZE

Praca zbiorowa

Książka przedstawia większość zagadnień, z jakimi spotykają się inwestor i wykonawca przy projektowaniu i zakładaniu instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym. Jest więc przydatna zarówno dla elektroinstalatora, jak i przyszłego właściciela budynku. Zawarte w niej porady są zgodne z aktualnie obowiązującymi przepisami i normami. W odróżnieniu od starszych publikacji, dostępnych na rynku, książka porusza również nowe w budownictwie jednorodzinnym zagadnienia, takie jak stosowanie nowoczesnych źródeł światła, czy instalacje odnawialnych źródeł energii.

8
Eлектронна книга

Instalacje elektryczne w obiektach o zwiększonym zagrożeniu pożarem

Michał Świerżewski

W książce przedstawiono m.in. informacje dotyczące doboru przewodów i kabli oraz urządzeń elektrycznych, które mają pracować w miejscach o zwiększonym zagrożeniu pożarowym. Opisano zasady bezpiecznej eksploatacji silników elektrycznych prądu przemiennego. Podano wytyczne dotyczące montażu instalacji w obiektach zagrożonych pożarem, a także wymagania dotyczące zasilania rezerwowego, oświetlenia awaryjnego czy instalacji, których funkcjonowanie jest niezbędne w czasie pożaru.

9
Eлектронна книга

Instalacje elektryczne w obiektach ochrony zdrowia

Fryderyk Łasak i Tomasz Karwat

Instalacje i urządzenia elektryczne w obiektach służby zdrowia wymagają szczególnej dbałości. Nieprawidłowości w ich działaniu są bowiem bardzo niebezpieczne. Ludzie chorzy są mniej odporni niż zdrowi na działanie prądu elektrycznego, a przerwa w zasilaniu aparatury medycznej może wywołać groźne skutki. Z ebooka dowiedzą się Państwo m.in., jak powinna być zapewniana ochrona przeciwporażeniowa w pomieszczeniach medycznych i jak ją sprawdzać, a także, co przepisy i normy mówią o zapewnieniu ciągłości zasilania i ochronie przed elektrycznością statyczną w szpitalach i przychodniach.

10
Eлектронна книга

Instalacje fotowoltaiczne. Co o nich wiemy?

Praca zbiorowa

Instalacja fotowoltaiczna na przestrzeni ostatnich lat zyskuje w Polsce coraz większą popularność, często nazywana także instalacją PV od angielskiej nazwy photovoltaic. Jest jednym z Odnawialnych Źródeł Energii, które do wytworzenia energii elektrycznej wykorzystuje pozyskane promieniowanie słoneczne, co sprawia, że jest świetną odpowiedzią na wyczerpujące się złoża węgla i innych paliw kopalnianych. Oprócz ekologii bardzo dużą zaletą fotowoltaiki jest niewielki koszt pozyskiwania energii przy jej użyciu, nakłady finansowe należy ponieść tak naprawdę jedynie przy zakupie i montażu instalacji.

11
Eлектронна книга

Jakie wymagania powinna spełniać instalacja elektryczna w nowym budownictwie?

mgr inż. Janusz Strzyżewski

Często spotykany problem, jaki odnosi się do instalacji elektrycznych, jest taki, że tak naprawdę znają się na nich praktycznie tylko osoby ściśle zajmujące się nimi na budowach - czyli elektrycy. Często bywa również, że nawet osoby odpowiedzialne za budowę nie mają pojęcia o prawidłowym wykonawstwie tejże instalacji. Dodatkowo jest ona przeważnie schowana w zabudowach i pod tynkiem, dlatego też nie mamy możliwości dokładnej jej weryfikacji. Dlatego warto jest znać podstawowe zasady weryfikacji chociażby punktów instalacyjnych oraz możliwie przystępne formy prowadzenia przewodów.

12
Eлектронна книга

Kształtowanie parametrów fotometrycznych i kolorymetrycznych modułów oświetleniowych ze źródłami LED

Łukasz Budzyński

Przedmiotem niniejszej monografii są zagadnienia związane z dynamicznym kształtowaniem wyjściowych parametrów fotometrycznych oraz kolorymetrycznych opraw oświetleniowych z półprzewodnikowymi źródłami światła. Wśród tych parametrów wyróżnić można między innymi wyjściowy strumień świetlny Φ oraz temperaturę barwową najbliższą Tbn emitowanego promieniowania.

13
Eлектронна книга

Laboratorium aparatów elektrycznych

Zbigniew Pochanke, Waldemar Chmielak, Tadeusz Daszczyński

Laboratorium ma na celu konfrontację zdobytej wiedzy z doświadczeniem podstawowych i złożonych zjawisk fizycznych związanych z pracą aparatury rozdzielczej wysokiego napięcia. Uczestnicy zapoznają się z fizycznymi aparatami elektrycznymi i typowymi zagadnieniami związanymi z ich pracą. Omówione ćwiczenia dają studentom okazję doświadczenia, lub przynajmniej obserwacji, takich zjawisk jak: oddziaływanie cieplne i elektrodynamiczne prądów roboczych i zwarciowych, procesy przejściowe podczas łączenia rzeczywistych układów elektroenergetycznych, magnesowanie rdzenia i jego wpływ na dokładność pomiaru przekładnika oraz złożoność budowy aparatów elektrycznych. Stanowiska probiercze odtwarzają bądź konkretną próbę typu (próba zwarciowa, obciążalność prądowa ciągła, pomiar granicznego współczynnika dokładności przekładnika prądowego), bądź prezentują podstawowe problemy eksploatacyjne aparatury rozdzielczej (procesy łączeniowe w obwodach prądu stałego i przemiennego w kontekście prawidłowego doboru aparatury łączeniowej i zabezpieczeniowej oraz diagnostykę wyłącznika średniego napięcia, czyli próbę oceny aktualnego jego stanu).

14
Eлектронна книга

LED jako zamienniki innych źródeł światła

Janusz Strzyżewski

Rozwój technologii LED sprawił, że lampy tego typu są instalowane coraz powszechniej także jako zamienniki innych źródeł światła. Ma to na celu uzyskanie optymalnych wskaźników energetycznych, wymaga jednak zwrócenia uwagi na wiele uwarunkowań. Przy doborze zamienników należy dysponować pewnym zasobem wiedzy na temat różnych źródeł światła, ich cech i parametrów. Z publikacji dowiecie się Państwo, na co zwracać uwagę przy stosowaniu diod LED jako zamienników innych źródeł światła, nie tylko żarówek.

15
Eлектронна книга

Mikroinstalacje fotowoltaiczne przyłączane do instalacji elektrycznych

dr inż. Łukasz Rosłaniec

Dzięki malejącym kosztom inwestycji i rosnącym cenom na rynku energii mikroinstalacje fotowoltaiczne stają coraz bardziej interesujące dla inwestorów, a więc także dla projektantów oraz elektroinstalatorów. W ebooku scharakteryzowano najważniejsze komponenty systemu i podano wskazówki, na jakie parametry elementów składowych mikroinstalacji należy zwrócić szczególną uwagę. Opisano jak dobrać typ oraz model panelu fotowoltaicznego, osprzęt mikroinstalacji oraz falownik. Przedstawiono też układy zabezpieczające mikroinstalację fotowoltaiczną. Wskazano na opłacalność stosowanych rozwiązań.

16
Eлектронна книга

Na co zwracać uwagę, wybierając akumulator w elektroenergetyce

Michał Świerżewski

Dobór akumulatorów do konkretnych zadań jest podstawowym zadaniem projektanta lub dostawcy. Od tego zależy pewność i jakość zasilania odbiorników. W ebooku przedstawione są informacje przydatne przy wyborze akumulatora do określonych celów, m.in. do zasilaczy UPS. Podane są także porady na temat instalowania i eksploatacji akumulatorów. W urządzeniach elektroenergetycznych, mimo ogromnego wyboru, najczęstsze zastosowanie znajdują akumulatory ołowiowo–kwasowe. Tego typu akumulatorom poświęcono w publikacji najwięcej uwagi.